Zapelenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie spojówek jest powszechną i często spotykaną chorobą dotykającą narząd wzroku. Polega ona na pojawieniu się stanu zapalnego powodującego dokuczliwe i nieprzyjemne objawy. Choć z pozoru choroba ta wydaje się być niegroźna, to w niektórych przypadkach może nieść za sobą duże ryzyko różnych powikłań. Przyjrzyjmy się jej bliżej i dowiedzmy, jakie są jej objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia.

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to stan zapalny, który dotyka zewnętrzną błonę śluzową pokrywającą powierzchnię oka, tj. spojówkę. Choroba może mieć przebieg nagły (ostry) lub przewlekły. Przebieg ostry charakteryzuje się nagłym pojawieniem ostrych i mocno dokuczliwych objawów. Nieodpowiednio leczone i zaniedbane ostre zapalenie spojówek może przekształcić się w stan przewlekły, który ma wprawdzie łagodniejszy przebieg, ale jego objawy występują przez znacznie dłuższy czas. 

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. Objawy tej choroby są dość mocno charakterystyczne. Zaliczamy do nich:

  zaczerwienienie oczu,

  • łzawienie oczu,
  • świąd i pieczenie oczu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nietypową wydzielinę z oczu.

Objawów zapalenia spojówek nie należy lekceważyć, jeżeli przez dłuższy czas nie ustępują lub ich natężenie jest bardzo silne. W przeciwnym razie może to doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania narządu wzroku oraz prawidłowego widzenia.

Przyczyny zapalenia spojówek

Czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju zapalenia spojówek mogą być zarówno infekcje bakteryjno-wirusowe, jak i przyczyny nieinfekcyjne (np. alergia, kontakt z substancjami chemicznymi). W zależności od czynnika, który przyczynił się do powstania choroby, jej przebieg i nasilenie objawów mogą być różne.

Wirusowe zapalenie spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek pojawia się w wyniku infekcji adenowirusami, którymi można zarazić się niezwykle łatwo, dlatego jest to najczęstszy rodzaj tego schorzenia. Do jego rozwoju przyczynia się niedostateczne zachowanie higieny i czystości rąk oraz stosowanie cudzych ręczników i przyborów. Nierzadko zdarza się również, że wirusy będące przyczyną innych infekcji, np. dróg oddechowych, atakują także narząd wzroku. Chociaż przebieg choroby jest ostry, to nie pozostawia ona raczej po sobie śladów ani powikłań. Zazwyczaj mija samoistnie w przeciągu kilku dni. Ważne jednak w jej przebiegu jest to, aby utrzymywać dostateczną higienę rąk i nie pocierać nimi oczu. 

Bakteryjne zapalenie spojówek

Ten rodzaj choroby wynikać może z nadkażenia wirusowego zapalenia spojówek, które przekształca się w zakażenie bakteryjne. W odróżnieniu od zapalenia na tle wirusowym objawia się pojawieniem ropnej wydzieliny, której szczególne nasilenie występuje nad ranem, powodując obustronne sklejanie powiek. Charakterystyczne jest mocne zaczerwienienie oka, obrzęk powiek i uczucie ciała obcego w oku. Bakteryjne zapalenie spojówek może wystąpić również u osób stosujących soczewki. Przyczynić się może do niego spanie w soczewkach kontaktowych. Do choroby dochodzi wskutek uszkodzenia rogówki oka lub jej owrzodzenia w wyniku zbyt małego dostępu tlenu, niezbędnego dla zachowania dobrego stanu rogówki. Pomimo tego, że obecnie na rynku dostępne jest wiele modeli soczewek o dobrej przepuszczalności tlenu, to zbyt częste spanie w nich powoduje ograniczony dopływ tlenu do rogówki. Owrzodzenia rogówki nie należy lekceważyć i koniecznie trzeba podjąć natychmiastowe leczenie, aby nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

oczy

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek nie jest skutkiem zakażenia drobnoustrojami, lecz wynikiem oddziaływania alergenu-substancji, na którą uczulony jest organizm. Występowanie tego rodzaju zapalenia spojówek najczęściej obserwuje się w okresie wiosenno-letnim, kiedy to pyłki drzew i krzewów wywołują w uczulonym na nie organizmie reakcję alergiczną. Innymi często występującymi alergenami są pleśń, roztocza i grzyby. 

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Sposób leczenia zapalenia spojówek zależy od jego przyczyny. Diagnozę stawia lekarz okulista, który podczas badania dokonuje oceny przebiegu choroby oraz na podstawie wywiadu z pacjentem i obserwowanych przez niego objawów stwierdza, z jakiego rodzaju zapaleniem spojówek mamy do czynienia. W przypadku bakteryjnego schorzenia najczęstsza metoda leczenia polega na aplikowaniu maści lub kropli z antybiotykiem.

Jeżeli choroba ma przebieg dość łagodny, możemy spróbować poradzić sobie z nią domowymi sposobami, np. przy pomocy nawilżających i  łagodnych kropel do oczu.

Inny sposób leczenia stosuje się w przypadku alergicznego zapalenia spojówek. W tym wypadku podaje się pacjentowi leki przeciwhistaminowe przeciwdziałające nadmiernej produkcji histaminy, która prowadzi do pojawienia się objawów zapalenia, tj. przekrwienia, łzawienia, pieczenia i zaczerwienienia spojówek. Terapię można wspomóc również olejem z czarnuszki, naparem z rumianku lub świetlika.   

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.