Wymagania stołów do rehabilitacji

Stoły rehabilitacyjne stanowią podstawowe wyposażenie gabinetów fizjoterapii i ośrodków rehabilitacji, dlatego też niezwykle dużą wagę przykłada się obecnie do jakości ich wykonania i bezpieczeństwa konstrukcji całego mebla.

Obowiązujące wymagania sanitarne, w połączeniu z dopasowaniem wielkości i funkcjonalności stołu do prowadzonych usług i wymaganego komfortu pacjentów tworzą wspólnie dość wysokie standardy, jakim muszą sprostać współcześnie producenci sprzętu medycznego. Jakie wymagania i kryteria jakości stawiane są w branży dla stołów rehabilitacyjnych i na jakiej podstawie należy wybierać wyposażenie odpowiednie dla określonego gabinetu fizjoterapii?

Wymagania sanitarne dla stołów rehabilitacyjnych

Podstawą zachowania bezpiecznie funkcjonującego gabinetu rehabilitacyjnego lub innej placówki medycznej jest zachowanie go w pełnej czystości i higienie spełniającej standardy sanitarne dla placówek medycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić tu w stronę mebli, które wykonane z nieodpowiednich materiałów mogłyby stać się źródłem rozwoju i bytowania różnego rodzaju bakterii, wirusów i mikroorganizmów. W związku z tym w kierunku producentów wystosowane zostały bardzo precyzyjne wymagania odnośnie materiałów i konstrukcji stosowanych do produkcji mebli medycznych. W szczególności pamiętać należy o tym, żeby:

  • Leża i siedziska stołów rehabilitacyjnych i mebli medycznych powinny być wykonane z tapicerki i materiałów nieorganicznych, o gładkiej i nieporowatej powierzchni uniemożliwiającej namnażanie się bakterii.
  • Liczba szwów i łączeń wykorzystanych przy produkcji mebli medycznych powinna być ograniczona do minimum, co pozwoli uniknąć tworzenia miejsc trudnych do całkowitego wyczyszczenia i utrzymania na odpowiednim poziomie higieny.
  • Elementy konstrukcji stalowej mebli oraz ich tapicerowane elementy powinny być wodoodporne i zabezpieczone przed działaniem chemicznych środków dezynfekujących, płynów ustrojowych oraz promieniowania UV. W szczególności do pokrycia elementów metalowych należy stosować proszkowe farby zabezpieczające przed korozją i uszkodzeniami środkami chemicznymi, a pokrycia tapicerowane powinny być całkowicie wodoodporne i łatwe do ścierania.

Sklep ze sprzętem do rehabilitacji

Jak dopasować stoły do rehabilitacji – specyficzne wymagania gabinetów

Opisane wyżej wymagania sanitarne dla mebli medycznych mogą być stosowane w odniesieniu do wszystkich elementów wyposażenia stosowanych w gabinetach lekarskich i zabiegowych, ośrodkach rehabilitacyjnych czy gabinetach fizjoterapeutów. Same stoły do rehabilitacji muszą spełniać ponadto specyficzne wymagania gabinetu i zostać dopasowane do usług świadczonych w ramach obsługi pacjentów.

W szczególności uwagę powinny zwrócić tu kwestie rozmiaru i maksymalnego obciążenia łóżka – ośrodki rehabilitacyjne specjalizujące się w terapii dzieci nie muszą stosować dużych łózek rehabilitacyjnych dla dorosłych, natomiast te przyjmujące także pacjentów starszych powinny bezwzględnie oferować zwiększony udźwig maksymalny i rozmiar adekwatny dla dorosłych pacjentów. Ważnym aspektem w kontekście wieku pacjentów będzie także regulacja łóżka rehabilitacyjnego – obecnie wymagana jest właściwie w każdym gabinecie ze względu na możliwość obsługi osób chorych, starszych i niepełnosprawnych nie będących w stanie wdrapać się na wysoki, nieregulowany stół rehabilitacyjny.

Jeśli w gabinecie fizjoterapeuty prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne wymagające usadzenia pacjenta w pozycji innej niż leżąca, do wyposażenia gabinetu nie wystarczy podstawowe łóżko rehabilitacyjne bez regulacji poszczególnych sekcji leża. Możliwość uniesienia stołu w zagłówku czy regulowania wysokości całego stołu pozwolą rehabilitantowi na wygodną pracę z pacjentem, nie ujmując przy tym komfortowi samego pacjenta. Opierając się o tę samą zasadę, stoły do rehabilitacji powinny, jeśli to konieczne, posiadać w zagłówku otwór na twarz umożliwiający ułożenie pacjenta w pozycji na brzuchu i zagwarantowanie mu komfortu podczas masażu czy innej formy terapii.

Sprzęt do rehabilitacji

Profesjonalne stoły do rehabilitacji oferuje sklep online X-REH.

Stoły rehabilitacyjne a komfort pracy fizjoterapeuty

Wybór odpowiedniego rodzaju wyposażenia do gabinetu rehabilitacji powinien uwzględniać nie tylko potrzeby pacjentów, ale i specjalistów pracujących w danym gabinecie. Dodatkowe wyposażenie stołów w postaci rolki na jednorazowe podkłady papierowe czy pełną regulację wysokości stołu w zależności od wzrostu i sposobu pracy fizjoterapeuty zapewnią sprawniejszą obsługę pacjentów i pozwolą uniknąć pracy w niewygodnej pozycji przekładającej się zarówno na zdrowie samego rehabilitanta, jak i jakość obsługi pacjenta.

Pozornie prosta budowa stołu rehabilitacyjnego nie oznacza, że jego wybór będzie równie łatwy – zwrócenie uwagi na wszystkie wymienione wyżej aspekty konstrukcyjne pozwoli zagwarantować bezpieczną i komfortową obsługę pacjentów wymagających rehabilitacji i zapewni utrzymanie optymalnego tempa ich powrotu do zdrowia, bez narażania pacjentów na dodatkowe choroby czy dyskomfort.

Kategoria: Zdrowie Tags: , ,

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.