Ważne wskaźniki przy wyborze soczewek okularowych

Współczynnik załamania światła

To istotny wskaźnik, który pokazuje nam w szkłach okularowych jak wydajnie będą one załamywać światło. Ten wskaźnik będzie wpływał na to jaka będzie prędkość przemieszczania się światła w danym materiale. Mówiąc dokładniej współczynnik załamania światła to stosunek prędkości światła w próżni, który jest dzielony przez prędkość światła biegnącego w materiale, z jakiego soczewka będzie wykonywana. Współczynnik załamania światła przy standardowych soczewkach CR-39 to 1.498 a to znaczy, że światło przemieszcza się tam o 50% wolniej niż w próżni.

Jeśli współczynnik załamania światła w danym materiale jest wyższy to wolniej światło będzie płynąć a to sprawia, że promienie będą się zakrzywiać bardziej. Soczewka, która ma wyższy współczynnik załamania może stać się cieńsza niż ta, gdzie ten współczynnik jest niższy. Dla tych obecnie stosowanych soczewek mamy współczynnik 1,498 do 1,74n, gdy ten współczynnik załamania będzie wysoki. Taka soczewka, która wykonana będzie z plastiku CR39 będzie nieco grubsza niż ta, która jest wykonana przy plastiku ze współczynnikiem 1,74.

Liczba Abbego

Liczba Abbego to współczynnik określony dla materiału z jakiego soczewka jest wykonana. Taka wartość pokazuje nam jak mocno rozpraszane są fale światła, gdy będzie przechodzić przez materiał. Do produkcji soczewek, gdy liczba Abbego jest niska mamy materiał, który będzie miał dużą dyspersję a to będzie powodować wyraźne aberracje chromatyczne. Takie błędy optyczne, które powodują widoczne kolorowe aureole wokół obiektów.

Jeśli materiał charakteryzuje się tym, że często tworzy aberracje chromatyczne mogą się pojawić one głównie w okolicach obrzeża soczewek. Liczba Abbego materiału z jakiego soczewki są wykonane będzie mniej więcej na poziomie 59 przy szkle i około 30, gdy chodzi o poliwęglany. Im wartość będzie niższa tym większa będzie aberracja chromatyczna.

Asferyczne soczewki – cienki produkt

Jeśli chcemy mieć cieńszą soczewkę można wybrać wyższy indeks załamania światła. Inny sposób to nadawanie jej cienkiego, atrakcyjnego wyglądu przez zastosowanie profilu asferycznego. Taki profil polega na tym, że krzywizna soczewki będzie się zmieniać stopniowo w kierunku brzegów. W ten sposób producenci mogą używać płaskich krzywizn w czasie produkcji a jednocześnie nie będą się zmniejszać właściwości optyczne soczewki. Tego typu soczewki są zdecydowanie bardziej płaskie niż te konwencjonalne, dlatego niechciany efekt luby będzie mniejszy i dzięki temu lepiej wyglądać. Jeśli chodzi o niektóre soczewki asferyczne są one stosowane tak by poprawić widzenie peryferyjne.

Większość soczewek o wysokim indeksie ma budowę właśnie asferyczną, ponieważ w ten sposób znacząco będzie się poprawiać wygląd oraz właściwości optyczne. Jeśli mówimy o soczewkach obecnie stosowanych oczywiście zastosowanie metody asferycznej będzie decydować o wyższej cenie.

Grubość soczewki

Mamy również informację o tym jakie powinny być limity, gdy chodzi o szlifowanie soczewka i ich grubość musi być w określonym limicie. Przykładowo soczewka w przypadku poliwęglanu dla krótkowzroczności nie może mieć mniej niż mm.

Kategoria: Wydarzenia Tags: 

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
© 0484 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.