Usterka falownika w maszynie przemysłowej – co w takiej sytuacji zrobić?

Działanie falowników obejmuje różnego rodzaju urządzenia i systemy zasilania. Jeżeli dojdzie do ich usterki, może to prowadzić do zaburzeń związanych z przesyłem prądu stałego do gniazd elektrycznych czy też prawidłowego działania maszyn przemysłowych. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, podpowie nam treść niniejszego artykułu.

Czym jest falownik w maszynie przemysłowej?

Falownik  funkcjonuje na zasadzie odwrotnej niż prostownik i odpowiada za zamianę prądu stałego na prąd przemienny w urządzeniach elektrycznych. Charakteryzuje się możliwością regulacji częstotliwości napięcia, dlatego znany jest również pod pojęciem przemiennika częstotliwości. Zasada działania falownika polega na regulacji prędkości w silnikach elektrycznych, która ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu wskutek zmiany częstotliwości napięcia. Dzięki temu silnik chroniony jest przed przegrzaniem.

Jakie są falowniki w maszynach przemysłowych?

Wśród falowników wyróżniamy następujące ich rodzaje:

  • falownik stykowy- jego działanie polega na powtarzalnym procesie, w wyniku którego wibracje w przekaźniku generowane są przez przerwanie prądu wzbudzenia. Następnie obserwuje się jego odpadnięcie skutkujące ponownym włączeniem prądu wzbudzenia,
  • falownik półprzewodnikowy- ich pojawienie wiąże się z postępem w rozwoju technologicznym. Działanie tych falowników polega na naprzemiennym otwieraniu się i zamykaniu się parami w kierunku poprzecznym tzw. tranzystorów IGBT, co prowadzi do zmiany biegunowości,
  • falowniki beztransformatorowe- cechują się wyższą wydajnością, mniejszą wagą i wielkością. Za osiągnięcie odpowiedniego poziomu napięcia wyjściowego odpowiada przetwornica.

Podziału falowników można dokonać, mając również na względzie ich źródło zasilania. W tym przypadku wyróżniamy:

  • falownik napięcia- na wejściu tego falownika mamy do czynienia z kondensatorem, natomiast napięcie wejściowe jest stałe. Napięcie wyjściowe podlega regulacji dokonywanej przez przełącznik zbudowany z tranzystora i diody,
  • falownik prądu-  jego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w prąd przemienny jedno- lub wielofazowy o dużym zakresie sterowania częstotliwością. Należy podkreślić, iż prąd przemienny nie traci na swojej mocy, gdyż znajdujący się na wejściu dławik zapobiega temu. Natężenie prądu pozostaje również takie same.

Biorąc pod uwagę metodę sterowania, rozróżniamy następujące falowniki:

  • falownik skalarny- znajduje zastosowanie w prostszych urządzeniach, które nie wymagają regulacji prędkości obrotowej, a zwłaszcza tam, gdzie wraz ze wzrostem prędkości silnika maleje jego obciążenie,
  • falownik wektorowy- może pracować w trybie skalarno-liniowym. Cechuje się większą precyzją w kontrolowaniu prędkości obrotowej silnika niż falownik skalarny.

Jakie są najczęstsze usterki falownika i co powinniśmy wtedy zrobić?

Przemienniki częstotliwości mogą niekiedy ulegać awariom zaburzającym ich prawidłowe funkcjonowanie.  Z uwagi na skomplikowaną i dość mocno zróżnicowaną budowę tych urządzeń, ich specyfikację techniczną oraz różne modele i rodzaje, ich naprawą powinien zająć się doświadczony serwisant.

prąd

Z uwagi na to, iż falowniki podlegają silnej eksploatacji i nie zawsze są prawidłowo użytkowane (np. pracują w nieodpowiednim zakresie temperatur lub są źle podłączone), ich awarie nie należą do rzadkości. Szczególnie podatne na nie są te rodzaje falowników, które cechują się niższym poziomem ochrony IP oraz zajmują się sterowaniem ruchu z regulacją prędkości i momentu obrotowego.

Usterki, które występują w falownikach, mogą dotyczyć różnych jego elementów. Równie często zdarzają się awarie powierzchowne, nie wymagające ponoszenia dużych kosztów naprawy, jak i poważne usterki, których naprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Do najczęstszych awarii należą brak reakcji na napięcie, uszkodzenie elementów konstrukcyjnych i modułów, awarie systemów zabezpieczeń i uszkodzenia komponentów elektronicznych.

Jeżeli obserwujemy, że falownik nie działa prawidłowo, podstawową czynnością, od której należałoby zacząć, jest przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki. Polega ona na przeprowadzeniu testów, których celem jest znalezienie przyczyny awarii urządzenia, a następnie wdrożenie adekwatnych procesów naprawczych zależnych od rodzaju usterki i specyfikacji technicznej urządzenia.

Gdzie oddać falownik do naprawy?

 Zanim samodzielnie zabierzemy się do naprawy falownika, powinniśmy wiedzieć, że z uwagi na niebezpieczeństwo z tym związane, naprawą urządzeń elektrycznych powinny zająć się osoby posiadające odpowiednie uprawnienia kwalifikacyjne. W przeciwnym razie naprawa na własną rękę może grozić utratą życia lub zdrowia. 

Falownik, który uległ awarii najlepiej oddać do naprawy do profesjonalnego serwisu, np. do A&D Serwis mającego swą siedzibę we Wrocławiu i specjalizującego się w naprawach różnego rodzaju urządzeń elektrycznych obejmujących sprzęt specjalistyczny i użytkowy. Naprawy objęte są gwarancją i odbywają się zgodnie z międzynarodowymi standardami IPC. A&D Serwis to gwarancja wysokiej jakości obsługi i konkurencyjnych cen. Serdecznie zapraszamy! 

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.