Projekty domów w 2021 – najczęściej wykorzystywane trendy

Współcześnie w architekturze ugruntowało się przekonanie, że przestrzeń, w której funkcjonuje człowiek i architektura, ma ogromne znaczenie w codziennym życiu.

Harmonijne współistnienie wnętrz z tym, co poza nimi, czyli przestrzenią wokół domów, jest podstawą w poszukiwaniu rozwiązań architektonicznych.

Jak trendy w architekturze wpływają na projekty domów?

Izolacja w okresie pandemii pokazała wyraźnie, że mieszkamy w zbyt małych wnętrzach i mieszkaniach, wokół których brak terenów zielonych, bezpiecznych miejsc odpoczynku i relaksu. Coraz częściej doceniamy możliwość posiadania niewielkiego ogródka, przestrzeni poza domem, w której możemy odpocząć, a także parków, niewielkich skwerów. Miasto powinno być miejscem bezpiecznym, gdzie żyje się komfortowo i na ile to możliwe w zgodzie z naturą.

Domy w stylu nowoczesnym, industrialnym

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach czterdziestych XX wieku. Opuszczone budynki starych fabryk, magazynów i innych budowli przemysłowych były masowo zaadaptowane na mieszkania przez nowojorską bohemę. Cechuje się on surowością i prostotą, przestronnymi, otwartymi i wysokimi wnętrzami oraz dużymi oknami.

Dominujący w nim minimalizm sprawia, że  niewiele w nich mebli i dodatków, a materiałem wykorzystywanym do wykończenia jest beton, cegła, metal, drewno i szkło. Jego zaletą jest możliwość ocalenia wartości kulturowej, jaką stanowią budynki starych zakładów przemysłowych, które wpisują się w kod architektoniczny miasta.

Styl industrialny można współcześnie wprowadzić do każdej przestrzeni, gdyż nieco odbiega od pierwowzoru. Stał się nieco bardziej elastyczny i intymny, zapewniający większą prywatność mieszkańcom tego rodzaju domów i mieszkań.

Jak  trendy w budownictwie oddziałują na projekty domów?

Nowoczesne trendy w budownictwie pozwalają na projektowanie domów tanich w utrzymaniu ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii i rozwiązań, jakimi są:

  • pompy ciepła,
  • doskonała izolacja termiczna,
  • systemy fotowoltaiczne,
  • rekuperacja, 
  • zastosowanie systemu sterowania instalacjami.

Dzięki nieustannemu rozwojowi branży budowlanej  poprawia się nieustannie wydajność energetyczna budynków, co przekłada się na niższe koszty ich utrzymania.

Nowoczesny  i funkcjonalny dom o wysokiej wydajności energetycznej – jak wybrać?

Właściciele działek budowlanych wybierając projekt domu powinni kierować się nie tylko jego stroną wizualną i estetyczną, ale również praktyczną. Nowoczesny budynek musi być nie tylko funkcjonalny, ale także energooszczędny. Architekci, projektując domy, wykorzystują nowoczesne technologie w budownictwie w celu obniżenia rachunków jego przyszłych mieszkańców.

Życie w zgodzie z dobrze pojętą ekologią jest podstawą funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania w postaci domów energooszczędnych lub pasywnych, które na potrzeby ogrzania potrzebują niewielkich ilości energii.

Popularnością cieszą się niewielkie domy z zamieszkałym poddaszem, które są tanie w utrzymaniu, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w budownictwie. Niewielki budynek oznacza nieduże koszty utrzymania.

Jakie materiały stosowane są w nowoczesnym budownictwie?

Dom energooszczędny musi spełniać wiele wymagań technicznych, związanych między innymi z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co wiąże się z zastosowaniem nowoczesnych technologii budowlanych oraz materiałów. Dobre parametry materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy gwarantuje na przykład keramzytobeton lub pustaki ceramiczne.

Systemy fotowoltaiczne i pompa ciepła w nowoczesnym budownictwie

Systemy fotowoltaiczne i pompa ciepła zyskują sobie coraz większą popularność, gdyż są to jedne z najnowocześniejszych metod ogrzewania budynków, odzyskujących energię ze środowiska. Do montowania fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym zachęcają programy jej dofinansowania.

System sterowania instalacjami w nowoczesnym domu

System sterowania instalacjami umożliwia sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, roletami, alarmem i innymi instalacjami w budynku, dzięki zamontowanym czujnikom. Mogą one również wykrywać ulatniający się gaz, dym lub wyciek wody, co pozwala na szybką reakcję, która często może uratować życie mieszkańców.

dom

Gdzie można kupić nowoczesny projekt domu energooszczędnego?

AJR Studio Architektury oferuje w sprzedaży projekty domów energooszczędnych. Nadzór nad budową i doradztwo w czasie realizacji projektu pozwalają klientowi uniknąć wszelkich błędów i obaw związanych z budową, która jest dużym wyzwaniem inwestycyjnym.

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom pojawiającym się w budownictwie architekci AJR Studio Architektury wspierają rozwiązania energooszczędne, które gwarantują szybki zwrot inwestycji. Projekty domów są tworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie zespołu architektów oraz o stale aktualizowaną wiedzę o obecnych trendach i pojawiających się nieustannie nowinkach.

Kategoria: Aktualności, Budownictwo, Ciekawostki

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.