Nauka ponownego oddychania po Covid – poznaj opinię ekspertów

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie kończy się wraz z uzyskaniem negatywnego wyniku testu. W wielu przypadkach przechorowanie COVID – 19 wymaga wsparcia zdrowotnego, które jest spowodowane konsekwencjami choroby. Wielu ozdrowieńcom towarzyszą dolegliwości przez dłuższy czas. Statystyki informują, że u 80% pacjentów pojawiają się zmiany w tkance płucnej, gdyż ona jest najbardziej narażona na działanie koronawirusa. 

Są to między innymi wysięk opłucnowy, rozstrzenie oskrzeli polegające na nieprawidłowym poszerzeniu ścian oskrzeli z powodu ich uszkodzenia, zacienienie typu mlecznego szkła, zgrubienie naczyń, konsolidacje, dlatego należy zadbać o rehabilitację po przebyciu COVID – 19. Jedną z form wspomagania organizmu są ćwiczenia oddechowe. 

Czy można ćwiczyć płuca po COVID – 19?

Obraz płuc po przebyciu choroby COVID – 19 może być bardzo różny. Zmiany spowodowane zakażeniem koronawirusem mogą się cofnąć, ale również mieć charakter trwały. Zwykle dotyczą obu stron tego organu. Uszkodzenia utrudniają wymianę gazową, czyli oddychanie, dlatego ćwiczenia oddechowe są w przypadku ozdrowieńców koniecznością. Przynoszą wiele korzyści nie tylko osobom, które zmagają się z konsekwencjami zachorowania, ale również każdemu z nas. Zadbanie o płuca pozwoli osiągnąć ich sprawność i dać pacjentowi siłę w zmaganiach z chorobą oraz uniknąć hospitalizacji. Zaletą regularnego ich wykonywania jest zmniejszenie zmęczenia podczas codziennych czynności, a także  szybki powrót do zdrowia po różnych wypadkach i złamaniach. Lekceważenie ćwiczeń oddechowych po przebyciu choroby COVID – 19 stanowi poważne zagrożenie trwałymi zmianami w płucach. 

Korzyści wynikające z systematycznego stosowania ćwiczeń oddechowych na płuca

Gimnastyka jest metodą przygotowania siły płuc, co przyczyni się do przygotowania tego organu do walki z koronawirusem, ale również pozwoli wrócić do sprawności po chorobie COVID – 19, gdyż niewydolność oddechowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.  Powolne i rytmiczne oddychanie jest kluczem do sukcesu, gdyż zwiększa pojemność płuc, wzmacnia mięśnie wdechowe, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, uelastycznia klatkę piersiową, a także przygotuje cały układ oddechowy do mogących się pojawić w trakcie choroby duszności, napięcia i związanego z tym poczucia lęku. Pacjent dzięki nim uczy się prawidłowego schematu oddychania. 

Jak ćwiczyć płuca?

Regularne wykonywanie ćwiczeń dotyczy również płuc. Pacjent po przebyciu choroby COVID – 19 może skorzystać z oferty kursów, na których będzie miał możliwość zapoznania ze znanymi na całym świecie technikami prawidłowego oddechu. Jest to metoda Butejki oraz program Oxygen Advantage opracowany przez Patricka McKeowna. Podczas ćwiczeń oddechu po COVID ozdrowieńcy zgłębiają przydatną wiedzę teoretyczną i jeszcze bardziej cenne umiejętności praktyczne. Prawidłowe oddychanie przyspiesza powrót do pełni sił, co umożliwia pacjentom prowadzenie aktywności fizycznej i oddychanie bez obaw o pojawienie się duszności. Ćwiczenia oddechowe na płuca polegają na uregulowaniu oddechu, zaangażowaniu do pracy całych płuc, poprawie działania przepony, gdyż człowiek oddycha na dwa sposoby:

  • piersiowy, podczas którego podczas wdechu unosi się klatka piersiowa, a wydechu ulega zmniejszeniu;
  • brzuszny opierający się na pracy przepony. Podczas wdechu obniża się ona umożliwiając w ten sposób wypełnienie jamy brzusznej powietrzem, a wydech powoduje uniesienie się jej ku górze, co powoduje opadnięcie jamy brzusznej. Oddech przeponowy aktywuje mięśnie nie tylko brzucha ale również miednicy. 

covid

Jak ćwiczyć płuca ze specjalistą?

Ćwiczenie oddechowa pod okiem specjalisty wpływają pozytywnie na organizm człowieka, szczególnie po przechorowaniu COVID – 19. Ich efekty są widoczne już po kilku tygodniach. Pod kontrolą trenera nauka odpowiednich technik oddychania przyniesie wymierne korzyści zdrowotne, a także pozwoli łatwiej zapanować nad nerwami w różnych stresujących sytuacjach. To również doskonała forma przygotowania się do dużego wysiłku fizycznego takiego jak: przebiegnięcie maratonu lub górska wyprawa. Podczas ćwiczeń oddechowych na płuca uczestnicy zapoznają się z technikami wprowadzonymi przez znanych w tej dziedzinie specjalistów, a mowa tu o doktorze Konstantinie Butejce oraz Patricku McKeownie. Ich celem jest:

  • zmiana wzorców oddechowych na funkcjonalne, 
  • przywrócenie rytmicznego oddechu nosowo – przeponowego z  płynniejszą aktywacją nerwu przeponowego przy udziale nerwu błędnego, 
  • endogenna produkcja tlenku azotu, który ociepla, nawilża i oczyszcza  wlatujące powietrze, 
  • odlepianie i poszerzanie  naczyń krwionośnych oraz relaksacja mięśni gładkich tych naczyń, 
  • zwiększenie światła dróg oddechowych tchawicy i wszystkich generacji oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych, 
  • zwiększona podatność i sprężystość pęcherzyków płuc, 
  • aktywacja pneumocytów typu II wspierających funkcję regeneracyjną.
Kategoria: Ciekawostki

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.