Najtańsze i najdroższe nieruchomości – gdzie ich szukać?

Ceny nieruchomości w Polsce znacznie się wahają i chociaż eksperci w najbliższym czasie przewidują spadek cen mieszkań, niestety niewiele osób w naszym kraju stać na ich zakup za gotówkę. Zdecydowana większość mieszkań jest kupowana obecnie za kredyty hipoteczne, zanim zdecydujemy się jednak na taką pożyczkę, warto zorientować się, jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć na własne „cztery kąty”. Oczywiste jest, że najkorzystniej będzie przeznaczyć na to możliwie jak najmniejszą kwotę. Jakie są zatem najniższe ceny mieszkań?

Ceny nieruchomości w głównej mierze zależne są od lokalizacji, a wiec od wielkości miasta. Są bowiem w Polsce miejsca, gdzie całe mieszkanie można kupić w cenie metra kwadratowego warszawskiego apartamentu. Spośród wybranych kilkunastu dużych miast w Polsce przeciętnie najtaniej jest w Katowicach. Za dwa pokoje trzeba tam zapłacić średnio 143 tysiące złotych. Natomiast w Łodzi, Opolu czy Olsztynie ceny są już wyższe. Są jednak miasta, gdzie jest jeszcze taniej, np. w Chorzowie. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Chorzowie to 3,5 tysiąca złotych dla budownictwa nowego i 2 tysiące złotych dla mieszkań z rynku wtórnego, jednak czasami bywa jeszcze taniej – można tu bowiem znaleźć mieszkanie dwupokojowe o powierzchni nie przekraczającej 40 metrów kwadratowych nawet za 50 tysięcy złotych. W Bytomiu znaleźć można mieszkania w cenie 1,25 tysięcy złotych za metr, a w Rudzie Śląskiej nawet za tysiąc złotych za metr kwadratowy. Jednak nie tylko na Śląsku ceny są tak niskie. W Przemyślu wymagający kapitalnego remontu lokal na poddaszu dostępny był w cenie 900 złotych za metr kwadratowy. Dobre ceny mieszkań znajdziecie również w Szczecienie – tam 3 pokojowe mieszkanie można kupić już za 189 tysięcy złotych.

Niestety nie zawsze warto sugerować się niską ceną, zazwyczaj maja bowiem na nią wpływ różne czynniki, takie jak uciążliwe sąsiedztwo, brak infrastruktury w okolicy czy stan techniczny budynku. Na ogół tak tanie są mieszkania w starym budownictwie o naprawdę niskim standardzie, np. bez centralnego ogrzewania.

Nieruchomości w Polsce różnią się pomiędzy sobą różnymi elementami, najważniejszym z nich jednak, którym zdecydowanie najczęściej kierują się przy ich kupnie obywatele naszego kraju, jest cena. Przeciętny Polak przymierzający się do zakupu prywatnej nieruchomości na ogół poszukuje mieszkania w jak najniższej cenie, która jak widać wydaje się być najbardziej istotna przy wyborze nieruchomości. A jednak, mimo kryzysu gospodarczego w naszym kraju, co rusz widzimy, jak dookoła powstają fantastyczne apartamentowce, w których budowę wkłada się kolosalne pieniądze i w takich też kwotach lokale te są sprzedawane. Jednak mimo swoich cen, a może dzięki swej wartości, apartamenty w najlepszych lokalizacjach i o wysokim standardzie zawsze znajdują kupców. W jakich zatem granicach kształtują się ceny najdroższych lokali w Polsce? Od czego są one zależne?

Najdroższe nieruchomości budowane są w największych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, oczywiście w świetnej lokalizacji, a wiec w centrum, a najlepiej jednocześnie w cichej okolicy. Wyjątkową ofertą są bez wątpienia mieszkania w najwyższych wieżowcach. Są to lokale o dużych powierzchniach, często dwupiętrowe oraz z obszernym tarasem. Koszt takiego mieszkania może wynosić kilka milionów złotych, biorąc pod uwagę fakt, iż metr kwadratowy takiej nieruchomości kształtuje się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo czynsz w takich apartament owcach wynosi niekiedy 18 tysięcy miesięcznie.

Do najdroższych lokali należą tez bez wątpienia nieruchomości komercyjne. Przykładowo warszawska Galeria Mokotów czy wrocławska Magnolia Park są warte około 200 milionów euro. W stolicy czynsz za najlepsze lokale o powierzchni 100 metrów kwadratowych wynosi około 90 euro za metr kwadratowy miesięcznie, natomiast średnie stawki kształtują się w granicach 30 – 45 euro za metr kwadratowy miesięcznie.

Kategoria: Nieruchomości Tags: 

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.