Najbardziej uzależniające środki na polskim rynku

Na polskim rynku dostępnych jest wiele uzależniających środków psychoaktywnych. Są to zarówno substancje nielegalne, jak i takie, które można nabyć w sposób całkowicie zgodny z prawem. Które z nich są najbardziej uzależniające? 

 

Jakie są najbardziej uzależniające substancje? 

 

Do substancji, które najbardziej uzależniają, zaliczają się przede wszystkim narkotyki z grupy depresantów. Do silnej dependencji prowadzi także zażywanie środków należących do grupy stymulantów. 

  • Depresanty 

Substancje psychoaktywne z grupy depresantów, do których zaliczają się między innymi morfina oraz heroina, powodują opóźnienie reakcji ośrodkowego układu nerwowego. Na skutek ich zażycia człowieka ogarnia błogostan i poczucie spokoju. Przestaje odczuwać głód, staje się również odporny na ból i inne przykre doznania. Narkotyki z grupy depresantów wywołują senność, zaburzenia percepcji, uwagi oraz pamięci, a także znaczne spowolnienie psychoruchowe. Ich długotrwałe zażywanie powoduje występowanie stanów depresyjnych, znaczną utratę wagi ciała, a w ostateczności wyniszczenie organizmu i śmierć. W wypadku heroiny do uzależnienia może dojść już po jednokrotnym zażyciu. 

  • Stymulanty 

Narkotyki z grupy stymulantów, wśród nich między innymi amfetamina, metamfetamina oraz kokaina, działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. W następstwie ich zażycia człowiek doświadcza silnego pobudzenia psychomotorycznego, staje się bardziej pewny siebie i skoncentrowany. Można u niego zaobserwować zmniejszenie lęku społecznego, wzrost aktywności oraz wyostrzenie percepcji i większą łatwość zapamiętywania. Na skutek zażycia narkotyków z grupy stymulantów często dochodzi także do ograniczenia apetytu oraz zwiększenia popędu seksualnego. Ich długotrwałe przyjmowanie prowadzi do bezsenności, depresji, stanów lękowych, halucynacji oraz psychozy. W ostateczności obserwuje się wyczerpanie organizmu, a wypadku przedawkowania dochodzi do zapaści oraz udaru mózgu. Znane są przypadki, w których do psychicznego uzależnienia od kokainy doszło już po przyjęciu jednej dawki narkotyku. 

uzależnienie

Innymi silnie uzależniającymi substancjami są leki uspokajające i nasenne z grupy benzodiazepin i barbituranów, a także popularny alkohol. 

  • Benzodiazepiny i barbiturany

Silnie uzależniającymi substancjami psychoaktywnymi, które są dostępne na polskim rynku w sposób całkowicie legalny, są benzodiazepiny, czyli leki uspokajające przepisywane w celu redukowania lęku, niepokoju i napięcia, oraz barbiturany będące lekami nasennymi stosowanymi w leczeniu zaburzeń snu. Substancje te silnie relaksują i dają poczucie odprężenia oraz spokoju. Przy większych dawkach powodują zaburzenia świadomości i upośledzenie ośrodka ruchowego, mogą też zaburzać proces oddychania i prowadzić nawet do śmierci. 

  • Alkohol

Niezwykle silnie uzależniającą substancją, która jest nie tylko w pełni legalna, lecz również powszechnie dostępna, jest alkohol. Jego spożycie wywołuje widocznie negatywny wpływ na organizm – obniża sprawność układu nerwowego, upośledza ośrodek ruchu i powoduje zaburzenia w reakcjach wzrokowych i słuchowych. Alkohol wywołuje ponadto zaburzenia umiejętności osądu sytuacji oraz zdolności do precyzyjnego myślenia. Długotrwałe zażywanie tej substancji prowadzi do rozwinięcia się różnorodnych chorób i schorzeń, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego, stłuszczenia, zapalenia i marskości wątroby, a także depresji i stanów lękowych. 

 

Terapia uzależnień w Szczecinie

 

Pomoc w leczeniu uzależnienia od środków psychoaktywnych można otrzymać w Ośrodku Terapii i Leczenia Uzależnień FreeDom. Placówka ta oferuje leczenie odwykowe w kontrolowanym środowisku, przy pełnej izolacji od mogących stanowić czynnik wyzwalający stresów dnia codziennego. Wykwalifikowani i doświadczeni lekarze, psychologowie oraz terapeuci czuwają nad prawidłowym przebiegiem detoksu, który pozwala oczyścić organizm pacjenta z toksycznych substancji, i w razie konieczności wdrażają stosowną formę farmakoterapii. Osoby uzależnione uczestniczą w psychoterapii indywidualnej i grupowej, podczas których uczą się rozpoznawać mechanizmy rządzące nałogiem i nabywają umiejętności niezbędnych do radzenia sobie z problemami w sposób bardziej efektywny i, przede wszystkim, zdrowy. 

Kategoria: Ogłoszenia

Sprawdź:

Bezpieczeństwo i komfort – dlaczego warto zainwestować w monitoring nieruchomości? Bezpieczeństwo i komfort – dlaczego warto zainwestować w monitoring nieruchomości?
Zdrowy sen – dlaczego wybór piżamy jest ważny? Zdrowy sen – dlaczego wybór piżamy jest ważny?
Do czego wykorzystuje się tuleje papierowe? Do czego wykorzystuje się tuleje papierowe?
Doradca podatkowy a księgowy – czym różnią się ich kompetencje? Doradca podatkowy a księgowy – czym różnią się ich kompetencje?
Opolski biznes w jednym miejscu.