Hiszpańskie zwroty które powinieneś znać – hiszpańskie podstawy dla każdego

Język hiszpański jest jednym z najpopularniejszych języków obcych w Polsce i na świecie i nawet nie podejmując go w szkole czy kursach językowych, warto znać kilka przydatnych wyrażeń. Jako jeden z łatwiejszych i ciekawszych języków, hiszpański nie powinien sprawić Ci podczas nauki wiele trudności. Planujesz wyjazd do Hiszpanii i chcesz swobodnie porozumiewać się w sklepach, hotelu czy barze? Poznaj podstawy hiszpańskiego dla każdego.

Hiszpańskie zwroty na powitanie

Najprostszym elementem języka obcego, jaki możesz przyswoić rozpoczynając naukę są oczywiście zwroty powitalne. Nawet, jeśli nie masz zamiaru wejść z Hiszpanem w głębszą rozmowę, użycie ¡Bienvenido! – Witaj!, ¡Hola! – Cześć!, czy ¡Buenos días! – Dzień dobry! z pewnością zabrzmi dobrze zarówno w sklepie i hotelu, jak i wśród nowo poznanych znajomych. Jeśli od razu wiesz, że nie poprowadzisz dłuższej rozmowy po hiszpańsku, możesz skorzystać ze zwrotów takich jak No hablo español – Nie mówię po hiszpańsku, No entiendo – Nie rozumiem i ¿Hablas inglés? – Mówisz po angielsku?, próbując przenieść tor rozmowy na język, w którym czujesz się lepiej.

Rozpoczynanie rozmowy po hiszpańsku – najważniejsze zwroty

Podstawowe wyrażenia pozwalające na przedstawienie się, zapytanie rozmówcy o samopoczucie czy odpowiedzenie na te pytania powinny trafić do słowniczka każdego, kto decyduje się na wakacyjny wyjazd do Hiszpanii i nie chce wyjść na osobę całkowicie niedoświadczoną w języku tubylców. Podstawowe zwroty niezbędne na początkowych etapach rozmowy są dość łatwe do zapamiętania i wymówienia i nie powinny sprawić nikomu większego problemu. Pamiętaj, że nawet kalecząc wymowę, ale starając się mówić po hiszpańsku wyglądasz w oczach mieszkańców dobrze!

¿Qué tal estás hoy? – Jak się masz/czujesz dziś?

¿Cómo estás? – Jak się masz?

¿Qué tal? – Co słychać?

Bien, gracias – Dobrze, dziękuję!

Te cztery zwroty warto wziąć sobie do serca i zapamiętać już na początku nauki hiszpańskiego – usłyszysz je wszędzie, dlatego warto wiedzieć nie tylko jak zadać pytania, ale i na nie odpowiedzieć.

¿Cómo te llamas? – Jak się nazywasz?

Me llamo Paula – Mam na imię Paula.

¿De dónde eres? – Skąd jesteś?

Soy de Polonia. – Jestem z Polski.

To kolejna podstawowa czwórka, która pozwoli nie tylko przedstawić siebie jako osobę, ale też pokazać swoje miejsce pochodzenia. W przypadku wyjazdów na wakacje pytania o to skąd jesteś mogą pojawiać się naprawdę często – warto wiedzieć, jak udzielić odpowiedzi na nie w języku tubylców i choć odrobinę wpasować się w otoczenie!

¿Nos conocemos? – Poznamy się?

¡Es un placer conocerte! – Bardzo mi miło Cię poznać!

¡Adiós, y nos vemos pronto! – Do widzenia, niedługo się widzimy!

¡Adiós! – Do widzenia!

W rozmowie nie chodzi tylko o to, jak się przywitasz i przedstawisz, ale i jak pożegnasz. Pamiętaj, że nawet prowadząc całą rozmowę po angielsku czy w innym wspólnym dla ciebie i rozmówcy języku, zakończenie jej po hiszpańsku będzie brzmiało dobrze i zostanie ciepło przyjęte przez każdego Hiszpana.

Hiszpańskie zwroty grzecznościowe i rozmówki w restauracji

Podstawą nauki każdego języka obcego powinno być poznanie jego zwrotów grzecznościowych. Używanie ich może w dużej mierze zależeć od kultury, jednak nawet wtedy podziękowanie kelnerowi, ekspedientce w sklepie czy osobie która wskaże ci kierunek na drodze będzie brzmiało lepiej wypowiedziane po hiszpańsku. Co warto poznać?

Por favor – Poproszę

Gracias – Dziękuję

Disculpa – Przepraszam

De nada – Nie ma za co

Dodatkowo, jeśli mieszkasz wśród tubylców, chcesz być wyjątkowo kulturalny lub po prostu odchodzisz od towarzystwa i chcesz odpowiednio się pożegnać, przydatne okażą się proste zwroty takie jak ¡Buenas noches! – Dobranoc!, czy ¡Buenas noches y duerme bien! – Dobranoc, spij dobrze!. Język hiszpański jest oczywiście pełen ciekawych zwrotów i wyrażeń których warto nauczyć się wyjeżdżając w podróż, dlatego warto korzystać z dostępnych w szkołach językowych krótkich kursów przygotowujących z podstaw języków obcych. Gdy świat staje się coraz bardziej wielokulturowy, a wyjazdy oznaczają kontakt z obcokrajowcami, poznawanie nowych języków obcych to dobra zabawa i szansa na lepszą komunikację!

 

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac? Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?
Kto może wypożyczyć samochód długoterminowo? Kto może wypożyczyć samochód długoterminowo?
Komu potrzebne są usługi tłumacza języków obcych? Komu potrzebne są usługi tłumacza języków obcych?
Gdzie zlecić naprawę samochodu marki Ford? Gdzie zlecić naprawę samochodu marki Ford?
© 2019 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.