Funkcjonalne podstopnie w schodach drewnianych – zainspiruj sie

Zanim Twój wymarzony dom zostanie wybudowany, najpierw musi zostać rzetelnie zaprojektowany. Projekt ten powinien obejmować kwestie architektoniczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Niezbędne jest rozplanowanie takich elementów jak powierzchnia całkowita domu, układ pomieszczeń, rodzaj dachu czy wielkość okien. Jeśli powstały dom ma być piętrowy, niemniej ważną kwestią stają się schody. Z czego składa się konstrukcja schodów? Jaką funkcję pełnią podstopnie oraz w jaki sposób można je pomysłowo opracować? Odpowiedzi na te i więcej pytań poniżej!

Czym są podstopnie?

Schody są integralną częścią każdego piętrowego domu. Aby dobrze dobrać schody do wnętrza budynku należy najpierw zapoznać się z ich konstrukcją oraz poszczególnymi elementami, które je tworzą. Schody wewnętrzne składają się ze stopnicy, podstopnicy, stopni, spocznika i wangi. To główne elementy składowe. Wybrane modele schodów często zawierają także balustradę ochronną, poręcz oraz tralkę.

Skupmy się na jednej z ciekawszych części, czyli podstopnicy. Podstopnice, szerzej znane jako podstopnie to nic innego jak pionowa część każdego stopnia. Wypełniają przestrzeń między pojedynczymi stopniami. Bez nich schody są ażurowe, czyli “dziurawe”.

Mimo iż nie są koniecznym elementem schodów, większość osób budujących swoje domy, decyduje się na ujęcie ich w planie. Dlaczego? Są niezwykle funkcjonalne, a także mogą stanowić rodzaj dekoracji współgrającej z charakterem wystroju wnętrza.

Jakie wymogi muszą spełniać?

Schody, a co za tym idzie podstopnie muszą spełniać pewne wymogi gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania. Estetyka i dekoracyjność to cechy poboczne, gdyż schody w głównej mierze mają spełniać swoją funkcję, którą jest bezpieczne przemieszczanie się między piętrami.

Podstopnie muszą być dopasowane do wysokości, szerokości oraz kształtu stopnic. Dla komfortowego wchodzenia i schodzenia wysokość nie powinna przekraczać 20 centymetrów, a głębokość powinna zostać zachowana na co najmniej 25 centymetrów, tak aby zarówno dorosły, jak i dziecko mogło swobodnie się po nich poruszać. Wskazane jest także, aby szerokość oscylowała między 100 a 130 centymetrów. Taka szerokość pozwala na bezpieczne minięcie się dwóch osób, bez ryzyka potrącenia i w najgorszym scenariuszu upadku.

Jeśli konstrukcja schodów jest masywna, to analogiczne same podstopnie również muszą takie być. Ważny jest balans oraz odpowiednio wyliczone proporcje.

Sposoby na realizację podstopni w projekcie domu

Dekoracyjne

Funkcja dekoracyjna podstopni pozwala na dopasowanie odpowiedniego rodzaju do wnętrza domu. Dekorację może stanowić specjalny projekt malarski zaaplikowany na powierzchnię podstopni lub okleina w konkretnym kolorze lub wzorze, pasującym do aranżacji. Jeśli dom zaprojektowany został w stylistyce drewnianej – świetnie sprawdzą się podstopnie wykonane z drewna jasnego lub ciemnego. Nadadzą tonu wyrafinowania, a zarazem przytulności. Jednolitość stopni i podstopni sprawi wrażenie klasycznego monumentu. Taka konstrukcja będzie stanowiła mocny akcent w aranżacji wnętrza. Jeśli interesują Cię schody drewniane we Wrocławiu, firma Baczor pomoże Ci zaprojektować ich wymarzony wygląd, będący wizytówką całego domu.

Funkcjonalne

Schody zabudowane, czyli z podstopniami sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy w domu znajdować się będą małe dzieci. Schody ażurowe są częstą przyczyną wypadków w sytuacjach, kiedy maluch wpadł w przerwy między stopniami. Podstopnie zapobiegają takiemu ryzyku. Na podstopniach można też zamontować lampki LED, które w nocy będą się automatycznie włączać i oświetlać drogę z góry na dół i z dołu na górę. Podstopnie pomagają również w utrzymaniu czystości na schodach. Ich materiał jest zazwyczaj bardzo wytrzymały i odporny na wszelkie zarysowania, brud i inne uszkodzenia mechaniczne. Schody będą się zatem zawsze godnie prezentować.

Schowek

Podstopnie mogą także służyć jako schowek. Miejsce pod i między stopniami może zostać zagospodarowane jako przestrzeń do przechowywania narzędzi, ręczników czy ubrań sezonowych. Od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy lukę między schodkami. Pomysłów na zaprojektowanie podstopni jest oczywiście jeszcze wiele. Jedyne co nas ogranicza w ich zaplanowaniu to wyobraźnia.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Doradca a pośrednik kredytowy – jakie są między nimi różnice? Doradca a pośrednik kredytowy – jakie są między nimi różnice?
Czy można bezoperacyjnie wyleczyć zaćmę? Czy można bezoperacyjnie wyleczyć zaćmę?
Jak wykryć obecność pluskiew w mieszkaniu? Podpowiadamy Jak wykryć obecność pluskiew w mieszkaniu? Podpowiadamy
Jak działa rekuperacja i jakie są z niej korzyści? Jak działa rekuperacja i jakie są z niej korzyści?
Opolski biznes w jednym miejscu.