Dotacje dla już firm w 2022 – Gdzie szukać aktulanych dotacji dla firm?

Dotacje to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na zdobycie środków na rozwój istniejącej firmy. Jest to forma wsparcia, która daje ogromne możliwości. Jeśli prowadzisz własną firmę, zarówno jednoosobową, jak i nieco większą, to powinieneś dowiedzieć się, gdzie szukać dotacji oraz w jaki sposób otrzymać dodatkowe środki, które możesz przeznaczyć na rozwój swojego biznesu.

Czym są dotacje?

Dotacje to bezzwrotna pomoc finansowa, którą można otrzymać na konkretny cel. Jest ona bezpłatna, ale beneficjent, który ją otrzyma zobowiązany jest do spełnienia wyznaczonych warunków. W przypadku dotacji bardzo ważne jest także to, aby otrzymane środki przeznaczone zostały na konkretny cel wskazany we wniosku. Jeśli bowiem pieniądze są w niewłaściwy sposób gospodarowane, co jest niezgodne z regulaminem dotacji, to konieczny jest zwrot otrzymanej pomocy.

Gdzie szukać informacji o aktualnych dotacjach?

Rozwój firm ma dobry wpływ na polską gospodarkę, dlatego państwo oferuje szereg różnego rodzaju dotacji, które przeznaczyć można na ten właśnie cel. Bardzo często są one finansowane ze środków Unii Europejskiej. Informacje dotyczące aktualnych naborów wniosków można znaleźć w Urzędzie Pracy, a także na Portalu Funduszy Europejskich, który można znaleźć w sieci. Warto także regularnie przeglądać ogłoszenia podmiotów, takich jak Naukowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Bardzo często ogłoszenia o naborze kandydatów do przyznania dotacji można znaleźć również na stronach lokalnych Agencji Rozwoju Regionalnego.

Informacji dotyczących aktualnych dotacji można szukać także na strona internetowych instytucji pośredniczących w swoim regionie. W wielu miastach w całej Polsce organizowane są także spotkania i konsultacje ze specjalistami, którzy pomagają wybrać odpowiedni program dotacyjny oraz w odpowiedni sposób wypełnić niezbędne dokumenty. Warto także skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów z firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji na rozpoczęcie działalności oraz na dalszy rozwój.

Aktualne dotacje na rozwój firmy

Dotacje unijne dla firm na prace B+R – Innowacje cyfrowe

Termin przyjmowania wniosków: Od 19 października do 4 listopada 2022 r. (do godziny 16:00).

W ramach dotacji można otrzymać środki na eksperymentalne prace rozwojowe, które mają przyczynić się do rozwoju firmy. Program skierowany jest do podmiotów, które planują realizację projektów badawczo-rozwojowych w zakresie cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji przemysłu oraz cyfrowych technologii kreacyjnych. Projekty w ramach tego programu mogą być realizowane na obszarach lepiej oraz słabiej rozwiniętych. Otrzymane z dotacji środki przeznaczone mogą zostać na prace wdrożeniowe, badania przemysłowe oraz prace rozwojowe, które są niezbędne do tego, aby można było uczestniczyć w tym projekcie. 

Jest to program kierowany do takich podmiotów, jak:

  • przedsiębiorstwa,
  • konsorcja przedsiębiorstw złożone z maksymalnie 3 podmiotów,
  • konsorcja naukowo-przemysłowych złożonych z maksymalnie 3 podmiotów, w tym co najmniej 1 przedsiębiorstwa i co najmniej 1 jednostki naukowej.  

Pieniądze otrzymane z dotacji przeznaczyć można na badania przemysłowe oraz na prace rozwojowe. Efektem ma być opracowanie innowacyjnego rozwiązania, które można wdrożyć w działalności gospodarczej.

unia flaga

Dofinansowanie dla firm produkcyjnych z branży meblarskiej

Termin przyjmowania wniosków: od 8 listopada 2022r. do 6 grudnia 2022r. Termin  ten może zostać skrócony, jeśli przekroczone zostanie 120% alokacji.

Głównym założeniem dotacji z programu Robogrant, czyli konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest zwiększenie automatyzacji i robotyzacji branży meblarskiej. Program kierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą one w jego ramach uzyskać do 850 000 zł bezzwrotnego dofinansowania. Środki te mogą być przeznaczone na wdrożenie oraz zakup robotów przemysłowych.

Z programu mogą skorzystać:

WYŁĄCZNIE mikro, małe i średnie firmy, z przychodami ze sprzedaży na poziomie minimum 3 000 000 zł osiągniętymi w co najmniej dwóch z trzech zamkniętych lat obrotowych. Muszą one realizować produkcję w ramach następujących kodów PKD:

31.01.Z Produkcja mebli biurowych i sklepowych,

31.02.Z Produkcja mebli kuchennych,

31.03.Z Produkcja materaców,

31.09.Z Produkcja pozostałych mebli.

Kategoria: Biznes

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.