Czym zabezpieczać kartony do wysyłki?

W dobie prawdziwego rozkwitu branży logistycznej i handlu internetowego, wysyłanie i odbieranie paczek to stały element naszej codzienności. Każdego dnia na całym świecie miliony paczek są wysyłane za pośrednictwem różnych dostawców, a zawód kuriera jest obecnie dużo bardziej powszechny niż zawód listonosza. 

Sam proces zarówno wysyłania, jak i odbierania paczek staje się coraz prostszy i coraz bardziej intuicyjny. Przygotowanie paczki do wysyłki może być jednak nie lada wyzwaniem, jeśli nie używamy odpowiedniego opakowania do transportu produktów lub innych przedmiotów. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek dotyczących pakowania, które warto mieć na uwadze po to, aby Twoje przesyłki nie uległy uszkodzeniu podczas transportu i bezpiecznie dotarły do odbiorcy. 

Zadbaj o swoje przesyłki: najważniejsze wskazówki dotyczące pakowania

Sukces dobrej przesyłki zależy w dużej mierze od opakowania, ponieważ stanowi ono „tarczę ochronną” wysyłanych rzeczy lub przedmiotów.

Nieodpowiednie opakowanie może narazić przesyłkę na niebezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących prawidłowego pakowania.

Jeśli nie zadbamy o prawidłowe opakowanie przesyłki, jesteśmy narażeni m.in. na: 

– uszkodzenia towarów,

– opóźnienia w wysyłce,

– niewłaściwe obchodzenie się z towarami,

– odrzucenie zgłoszenia reklamacyjnego.

Jak powinno wyglądać zewnętrzne opakowanie?

Do przygotowania przesyłek zaleca się stosowanie sztywnych i trwałych materiałów w dobrym stanie. Kartony, które są używane przy pakowaniu drugi czy trzeci raz mogą stracić do 50% swojej wytrzymałości.

Kup pudełko o odpowiedniej wielkości dla wysyłanego przedmiotu, nie pakując „na wyrost”. Wybierz karton duży, średni lub mały, w zależności od tego, jak duża jest przesyłka. Upewnij się, że karton idealnie pasuje do przesyłki. 

samochód dostawczy

Jak powinno wyglądać opakowanie od wewnątrz?

Nie wystarczy jednak dobrać odpowiedni karton: ważne jest również wypełnienie wnętrza. Od wewnątrz opakowanie musi zapewniać większą stabilność przesyłki, powinno amortyzować wstrząsy i drgania spowodowane transportem, zwłaszcza jeśli są to produkty delikatne, takie jak przedmioty szklane, rękodzieło, itp. 

Sposobów na ochronę przesyłek jest wiele. Można w tym celu użyć materiałów takich jak:

– Folia polietylenowa: właściwości amortyzujące, doskonała do ochrony lekkich przedmiotów.

– Folia bąbelkowa: elastyczny produkt, który ułatwia owijanie przedmiotów.

– Nadmuchiwane worki: w tym rozwiązaniu powietrza do izolowania produktów wykorzystywane jest ciśnienie. Worki dobrze utrzymują temperaturę.

– Pianka z pamięcią kształtu: tworzy pokrycie, wypełnia przestrzenie i dopasowuje się do kształtu przedmiotu.

– Papier kraft: używany do owijania przedmiotów lub wypełniania szczelin.

– Tektura falista: może być stosowana jako swego rodzaju ekran pomiędzy produktem a opakowaniem zewnętrznym.

– Wypełniacz polistyrenowy: lekki materiał wypełniający, odporny na uderzenia podczas transportu.

– Opakowania modułowe: łatwo formowalne pudełka, które można dopasować jedno do drugiego.

– Wsporniki narożne: chronią narożniki przed ewentualnymi uderzeniami lub wstrząsami.

Należy zwrócić uwagę na rodzaj wysyłanego produktu, tzn. czy wymaga on specjalnego traktowania lub jest delikatny. Tego rodzaju przesyłki należy zabezpieczyć przy użyciu specjalnej etykiety. 

W przypadku przesyłania szklanych butelek należy oddzielić każdą z nich, aby zapobiec ocieraniu się o siebie i pękaniu.

Jeśli wysyłasz urządzenia technologiczne, użyj dodatkowego opakowania oprócz tego, które jest dołączone do urządzenia, i zaklej je szeroką taśmą. 

Taśmy papierowe podgumowane idealnie sprawdzają się przy zabezpieczeniach każdego rodzaju przesyłek, niezależnie od ich wielkości czy też ciężaru. Taśmy są wydajne i trwałe, a także gwarantują dobre zaklejenie przesyłek na czas transportu. 

Kategoria: Biznes

Sprawdź:

Jak działają karty-klucze do hotelu? Jak działają karty-klucze do hotelu?
Przepisy dotyczące pracy na wysokości – czy pracodawcy naprawdę znają swoje prawne obowiązki w zakresie ochrony swoich pracowników? Przepisy dotyczące pracy na wysokości – czy pracodawcy naprawdę znają swoje prawne obowiązki w zakresie ochrony swoich pracowników?
Urządzenie pomiarowe do maszyn z serii TMPO – co warto o nich widzieć Urządzenie pomiarowe do maszyn z serii TMPO – co warto o nich widzieć
Nauka ponownego oddychania po Covid – poznaj opinię ekspertów Nauka ponownego oddychania po Covid – poznaj opinię ekspertów
Opolski biznes w jednym miejscu.