Czy komornik może zająć zwrot podatku z zagranicy?

Pracując za granicą i pozostawiając w kraju rodzimym nierozwiązane kwestie finansowe, typu zadłużenia narażamy się na ewentualne zajęcie pieniędzy, które zarobimy. Wszystko zależy tu jednak od kilku istotnych kwestii. Czy komornik z Polski może zatem zająć zwrot podatku z zagranicy? Czy ma to tego prawo? Nie do końca…

Polski komornik wszczynając egzekucję dotyczącą zagranicznego dłużnika jest w pewien sposóbograniczony. Nie może wysłać bowiem zajęcia, na przykład na jego zagraniczne konto bankowe. Zgodnie z artykułem 11104 kodeksu postępowania cywilnego: „Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zasady zgodnie z którymi działają polscy komornicy

W normalnej sytuacji, gdy dłużnik przebywa w Polsce, zajęcie zwrotu podatku przez komornika jest możliwe, a nawet w wielu sytuacjach wręcz wskazane! Zgodnie z artykułem 896 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, komornik zwraca się wtedy z odpowiednim pismem do urzędu skarbowego. Ten zaś, w terminie do 7 dni ma obowiązek na nie odpowiedzieć. Jeśli dłużnik rzeczywiście ma prawo do nadpłaty podatku, cała procedura zostaje wtedy wstrzymana. Urząd skarbowy należne pieniądze nie wypłaca podatnikowi, ale właśnie komornikowi. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z pieniędzmi już wypłaconymi. Polskie konta bankowe w toku spraw egzekucyjnych w zasadzie już w pierwszej kolejności są bowiem zajmowane.

Kiedy jednak dłużnik mieszka i pracuje za granicą, sprawy się komplikują. Komornik z kraju nie ma bowiem prawnej możliwości, by na odległość prowadzić wobec dłużnika egzekucję. Poza granicami kraju jego zasięgi w pewien sposób się bowiem kończą. Nie może zająć rachunku bakowego w zagranicznym banku, ani w żaden sposób przejąć zwrotu podatku. Jedyną możliwością z jakiej ma prawo skorzystać jest zajęcie polskiego konta. Jeśli więc pracujesz na przykład w Holandii i na takowe przekazywane jest Twoje wynagrodzenie, musisz liczyć się ze wszczęciem egzekucji. Ta sama sytuacja dotyczy zresztą zajęcia pieniędzy wypłaconych w ramach zwrotu podatku.

Zarówno w Polsce, jak i za granicą są jednak ograniczenia, co do tego typu działań. Nie wszystkie wpłaty można bowiem zaliczyć na poczet długu. Na terenie Polski świadczenia, których nie można zająć, to kolejno: alimenty, świadczenia pieniężne wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny, świadczenia rodzinne i dodatki rodzinne, świadczenia pielęgnacyjne i porodowe oraz świadczenia wypłacane przez opiekę społeczną.

zwrot podatku z zagranicy

Odzyskiwanie podatku z zagranicy

Szczególną sytuacją jest jednak ta w której wydany zostaje europejski tytuł egzekucyjny. Z racji tego, że wierzyciel sam wybiera komornika, który na jego rzecz ma ściągnąć pieniądze, dysponując tego typu dokumentem, może zwrócić się o pomoc do kancelarii poza granicami Polski. Daje to spore szanse nie tylko na zajęcie potencjalnego zwrotu podatku za granicą, ale również egzekucję wynagrodzenia czy różnego rodzaju ruchomości. Zwrot podatku z zagranicy i wszystkimi innymi kwestiami, które w związku z tym nurtują Polaków pracujących za granicą, zajmuje się firma Tax-Pol Zwroty Podatków. Dzięki jej usługom możliwym jest zwrot podatku z Niemiec, zwrot podatku z Belgii, zwrot podatku z Holandii, zwrot podatku z Austrii czy zwrot podatku z Wielkiej Brytanii. Co więcej, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i rozwiązaniu wielu skomplikowanych spraw swoich klientów, placówka służy pomocą również w kwestiach zadłużeń i wszelkiego rodzaju ulg.

Kategoria: Usługi biznesowe

Sprawdź:

Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac? Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?
Kto może wypożyczyć samochód długoterminowo? Kto może wypożyczyć samochód długoterminowo?
Komu potrzebne są usługi tłumacza języków obcych? Komu potrzebne są usługi tłumacza języków obcych?
Gdzie zlecić naprawę samochodu marki Ford? Gdzie zlecić naprawę samochodu marki Ford?
© 2019 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.