Bezpieczeństwo informacji – jak tym zarządzać w dużej firmie

Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo informacji, rozmiar firmy nie ma właściwie żadnego znaczenia – zarówno duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa powinny robić wszystko, by zapewnić swoim klientom oraz własnym aktywom jak najwyższy poziom zabezpieczeń danych. Stworzenie solidnego, spójnego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji opartego o międzynarodową normę ISO 27001 to w ostatnich latach jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie poziomu bezpieczeństwa informacji znacząco przekraczającego to, co wymagane jest od dużych firm przez prawo i regulacje prawne. Choć zdawać by się mogło, że to właśnie duże firmy i przedsiębiorstwa mają znacznie większą kontrolę nad bezpieczeństwem informacji, rzeczywistość pokazuje że zarządzanie nim w dalszym ciągu sprawia niektórym mnóstwo problemów. Jak robić to skutecznie i efektywnie?

Co właściwie stanowi informację w firmie

Według błędnej powszechnej opinii, informacje i dane które powinny podlegać bezwzględnie wysokiemu poziomowi ochrony w firmach są przetwarzane przez nią dane personalne klientów oraz wszelkie informacje dotyczące kwestii finansowych czy projektowych. W rzeczywistości jednak wszystko, co może zostać użyte w celu zniszczenia reputacji firmy czy narażenia na szwank jej integralności powinno być brane pod uwagę podczas planowania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Stworzenie skutecznej polityki prywatności i bezpieczeństwa opartej o analizę zagrożeń to niewątpliwie najważniejszy krok w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji w firmie. Należy pamiętać, że nie tylko fizyczne systemy i nośniki komputerowe są miejscem przechowywania informacji – zabezpieczone muszą zostać właściwie wszystkie materiały mające dla firmy jakiekolwiek znaczenie. Przyszłe plany, obecne projekty, dokumentacja, a nawet wiedza jaką pracownicy posiadają  na temat technologii i działań firmy mogą stać się źródłem problemów. To, jak nimi zarządzasz ma więc ogromne znaczenie w ogólnym rozrachunku.

przejęcie funkcji abi

Tworzenie i wdrażanie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji

Wspomniana wcześniej międzynarodowa norma ISO 27001 to obecnie najbardziej szczegółowe źródło zaleceń i założeń stojących za tworzeniem spójnego i w pełni funkcjonalnego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w firmie. Norma została skonstruowana tak, by jej wytyczne mogły zostać z powodzeniem zaadaptowane do dowolnej branży i rozmiaru firmy, przy czym oczywiście największą korzyść czerpią z niej dziś firmy branży teleinformatycznej, w której zarządzanie bezpieczeństwem informacji i danych jest narażone na niezwykle wysoki stopień zagrożenia.

Dobry program zarządzania bezpieczeństwem informacji i danych oparty na ISO 27001 pozwala na wdrożenie i zastosowanie działań, które mają na celu przewidywanie i zapobieganie ryzykom i wypadkom związanym z utratą integralności bezpieczeństwa informacji. Jednocześnie, norma kładzie ogromny nacisk na role odgrywane przez poszczególne jednostki w obrębie firmy, w tym zarówno na pojedynczych pracowników najniższego szczebla, jak i zarząd oraz managerów firmy. Ostatecznie to człowiek stanowi największe zagrożenie przeciw informacji, a jednocześnie najlepszą broń w walce z ryzykiem.

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji w oparciu o normę ISO 27001 wymusza prowadzenie dokładnej, uporządkowanej dokumentacji wszystkich procesów zachodzących w obrębie firmy i obszarów, które mają choć w najmniejszym stopniu wpływ na jakość zabezpieczeń informacji. To właśnie dzięki wykorzystaniu wskazówek zawartych w normie i opracowaniu własnego systemu zarządzania firmy są w stanie skutecznie i regularnie pracować nad poprawą własnych zabezpieczeń, mając w pamięci fakt, że to co jeszcze pół roku temu było bezpieczne, może w każdej chwili zacząć stanowić ryzyko i że jego umiejętne zdiagnozowanie i naprawienie to klucz do sukcesu.

Jak upewnić się, że zasady ISO będą zawsze na miejscu?

Każdy, kto próbował wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem informacji oparty o ISO 27001 wie, że jest to proces trudny i żmudny, wymagający często wielu zmian i przyzwyczajania się do nowo panujących zasad. Aby utrzymanie uzyskanego pod koniec procesu poziomu bezpieczeństwa było możliwe, przydatne może okazać się wykorzystywanie specjalnych systemów i programów komputerowych wspomagających zarządzanie bezpieczeństwem w oparciu o ISO, pozwalających na bieżąco odwołać się do określonych wytycznych normy i zestawić je ze stanem faktycznym działań podejmowanych w konkretnym obszarze. Monitoring bezpieczeństwa i wprowadzonych innowacji to podstawa do osiągnięcia bezpieczeństwa informacji w firmie, którą trudno kontrolować osobiście przez cały czas.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistą w dziedzinie systemów zarządzania organizacją – ins2outs

Kategoria: Usługi biznesowe Tags: , , , ,

Sprawdź:

Proekologiczne oszczędzanie Proekologiczne oszczędzanie
Rodzinny wyjazd busem na wakacje. Dlaczego taki wyjazd jest opłacalny? Rodzinny wyjazd busem na wakacje. Dlaczego taki wyjazd jest opłacalny?
Jak skrócić czas rekonwalescencji? Jak skrócić czas rekonwalescencji?
Czym zajmuje się agencja reklamowa? Czym zajmuje się agencja reklamowa?
© 2019 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.