Zastosowanie terapii SI w rehabilitacji dzieci z autyzmem

Integracja sensoryczna jest procesem polegającym na odbiorze przez układ nerwowy informacji od zmysłów dotyku, węchu, wzroku, słuchu i smaku oraz ich organizowaniu i interpretowaniu. Umożliwia to dziecku odpowiednie reagowanie na bodźce płynące z zewnątrz i od własnego ciała oraz podjęcie odpowiednich działań.

Dzięki temu może ono  funkcjonować w świecie, uczyć się, kontrolować własne ciało, zachowywać się w sposób adekwatny do sytuacji, nawiązywać prawidłowe relacje społeczne oraz skupiać uwagę na zabawie lub nauce. Czasami pojawiają się zaburzenia integracji sensorycznej. Wtedy niezwykle pomocna jest terapia integracji sensorycznej. 

Na czym polega terapia integracji sensorycznej, czyli SI?

Terapia integracji sensorycznej polega na dostarczaniu dziecku takiej ilości odpowiednich bodźców, aby jego mózg miał możliwość funkcjonowania w prawidłowy sposób. Dzięki zestawowi zadań i ćwiczeń, usprawnia się sposób ich odbioru i porządkowania. Dzieci z zaburzoną integracją sensoryczną nie potrafią prawidłowo ich przetwarzać i interpretować, dlatego reagują na nie najczęściej lękiem, strachem, wycofaniem do własnego świata, nadpobudliwością ruchową lub agresją. Prawidłowa integracja sensoryczna jest zatem podstawą rozwoju ruchowego, psychicznego i emocjonalnego dziecka. Kształtuje się ona już w życiu płodowym. Najintensywniej jednak rozwija się w wieku od 3 do 7 roku życia. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie, konieczne jest zastosowanie terapii integracji sensorycznej. 

Jakie są główne założenia terapii integracji sensorycznej?

Terapia integracji sensorycznej odbywa się w specjalnie przygotowanych salach, wyposażonych w zabawki o różnych kształtach, fakturach i rozmiarach. Zajęcia trwają zazwyczaj od 45 do 60 minut i są dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. Rodzice mają możliwość przyglądania się im, aby powtarzać  ćwiczenia z dzieckiem w domu. Terapia integracji sensorycznej ma charakter zabawy naukowej, której celem jest nauczenie malucha prawidłowej reakcji na różnorodne bodźce, dochodzące do niego ze świata zewnętrznego i z ciała. Dziecko uczy się tak organizować pracę swoich zmysłów, aby była ona wydajna. Wzmacniane są w ten sposób procesy nerwowe, które są niezbędne w nauce szkolnej, na przykład pisania. Najczęściej są to zabawy ruchowe, niezwykle atrakcyjne, na przykład gra na instrumentach, zabawa w basenie z kuleczkami, huśtanie w hamaku, jazda na deskorolce, zabawa zabawkami o różnych fakturach i kolorach, lepienie z masy plastycznej. Zadania nie przekraczają możliwości dziecka. Ich celem jest powodowanie różnych reakcji na bodźce oraz monitorowanie i analizowanie jego zachowań w celu wyboru odpowiednich ćwiczeń i zadań na dalszym etapie terapii SI. Dzięki niej poprawia ono sprawność motoryczną, koordynację ruchową, koncentrację i uwagę, a także samoświadomość, lepiej funkcjonuje w grupie rówieśniczej i radzi sobie z własnymi emocjami, a uczenie się staje się dla niego łatwiejsze. 

W jaki sposób wykorzystuje się terapię integracji sensorycznej w rehabilitacji dzieci z autyzmem?

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci z autyzmem powstają w okresie okołoporodowym lub w pierwszych latach życia malucha. Zazwyczaj ich przyczynę należy upatrywać w mechanicznych urazach lub chorobach. Najczęściej dochodzi wtedy do uszkodzenia ośrodków mózgu, które są odpowiedzialne za integrację sensoryczną. Dzieci autystyczne mogą być nadwrażliwe z powodu docierania do mózgu zbyt wielu bodźców lub niedowrażliwe, gdy dociera ich zbyt mało lub odbierające biały szum, co powoduje nakładanie się bodźców wewnętrznych z tymi płynącymi z zewnątrz. W takiej sytuacji dziecko unika lub reaguje na nie bardzo intensywnie. W związku z tym, że u 70% dzieci autystycznych diagnozuje się zaburzenia integracji sensorycznej niezbędna jest terapia SI. 

Dlaczego u dzieci z autyzmem terapia SI jest szczególnie pomocna?

Terapia integracji sensorycznej u dzieci z autyzmem jest efektywna wtedy, gdy dziecko angażuje się w działania podejmowane przez terapeutę. Niezwykle istotne jest, aby inicjowało ono działania. Powinna być dostosowana do możliwości dziecka i odpowiednio zaplanowana. Tylko wtedy można uzyskać znaczący postęp, a nawet doprowadzić do cofnięcia się nieprawidłowości. Sukces terapii w dużej mierze jest uzależniony od nawiązania właściwych relacji z dzieckiem, co może być niezwykle trudne ze względu na zaburzone relacje społeczne i interpersonalne dziecka autystycznego. Dzięki niej zwykle maluch ma lepszą świadomość swojego ciała i kontroluje jego ruchy, rejestruje i różnicuje bodźce i odpowiednio na nie reaguje, poprawia się kontakt wzrokowy i koncentracja na wykonywanym zadaniu, poprawiają się umiejętności komunikacyjne, społeczne i poznawcze, rzadziej pojawiają się trudne zachowania. 

autyzm

Terapia SI w Gdańsku

Terapia SI w Gdańsku prowadzona jest przez wykwalifikowanego terapeutę, co jest gwarancją jej powodzenia. Rozpoczyna się od diagnozy i zaplanowania wszystkich działań. Diagnoza przeprowadzana w gabinecie w Gdańsku składa się z obszernego wywiadu z rodzicem, obserwacji dziecka oraz specjalnie opracowanego szeregu zadań do wykonania przez malucha. Zazwyczaj są to 2 lub 3 spotkania, po których następuje omówienie z rodzicem problemu, przedstawienie planu terapii i pokazanie krótkich zadań do wykonania w domu. U młodszych dzieci wykonuje się również specjalne testy adekwatne do wieku, które pozwolą wychwycić problem i zacząć terapię. Szybkie wykrycie nieprawidłowości umożliwia skuteczną pomoc, również niemowlętom już od 6 miesiąca życia.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.