Wpływ elektrośmieci na środowisko

Śmieci to obecnie dość spory problem, z którym mierzy się cały świat. Rozwój cywilizacji i rosnącą ilość ludzi na Ziemi z pewnością w tym nie pomagają, a co więcej efektem tych procesów jest coraz większa ilość odpadów, jakie trafiają do środowiska.

W ten sposób skutecznie szkodzimy planecie, na której mieszkamy, co w krótkim okresie może nie dawać wyraźnych efektów, jednak po dłuższym czasie zmiany mogą być już nieodwracalne. Szczególnie dużym problemem są obecnie elektrośmieci, które wymagają odpowiedniej utylizacji i recyklingu, aby nie wpływały negatywnie na środowisko. Warto więc wiedzieć, co zaliczamy do elektrośmieci, jaki wpływ na środowisko ma nieprawidłowa utylizacja takich odpadów, ile czasu się one rozkładają, dlaczego należy poddawać je specjalistycznej utylizacji oraz jakie korzyści daje recykling elektrośmieci?

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to różnego rodzaju zepsute, niepotrzebne, przestarzałe i nieużytkowane urządzenia eklektyczne i elektroniczne, działające na prąd lub na baterie. Odpady tego rodzaju można podzielić na 10 różnych kategorii, takich jak:

    • Wielkogabarytowe urządzenia AGD – lodówki, chłodziarki, zamrażarki, pralki, zmywarki, piekarniki, kuchenki elektryczne, klimatyzatory itd. 
    • Małogabarytowe urządzenia AGD – odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, suszarki, golarki, zegary itd. 
    • Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny – komputery, laptopy, drukarki, faksy, kalkulatory, telefony itd.
    • Sprzęt RTV – radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, instrumenty muzyczne itd.
    • Sprzęt oświetleniowy – świetlówki, żarówki energooszczędne, żyrandole itd. 
  • Narzędzia elektryczne i elektroniczne
  • Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy
  • Przyrządy medyczne
  • Przyrządy do kontroli – czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe itd.
  • Automaty do wydawania artykułów spożywczych i bankomaty.

Jaki wpływ na środowisko ma nieprawidłowa utylizacja elektrośmieci?

Elektrośmieci zawierają różnego rodzaju szkodliwe substancje takie jak rtęć, freon, azbest, kadm czy też związki boru, które mogą przeniknąć do gleby, wód gruntowych i powietrza. Może to doprowadzić do skażenia i tym samym zagrażać bezpieczeństwu ludzi, środowiska oraz wszelkich żyjących w nim organizmów. Nieprawidłowa utylizacja elektrośmieci może więc bardzo szybko doprowadzić do tak poważnych konsekwencji. Z tego też względu obecnie przywiązuje się tak dużo uwagi do tego, w jaki sposób postępuje się z elektrośmieciami. 

Ile czasu rozkładają się elektrośmieci?

Proces rozkładu różnego rodzaju odpadów jest zależny od tego, z jakich materiałów są one wykonane i w jakich warunkach są przetrzymywane. W przypadku elektrośmieci, które zazwyczaj wykonane są z wielu różnych materiałów, proces ten może trwać bardzo długo. Z pewnością najbardziej problematyczne jest tutaj szkło, które może rozkładać się nawet kilka tysięcy lat oraz różnego rodzaju tworzywa sztuczne, których czas rozkładu to od 100 do nawet 1000 lat. W przypadku elementów metalowych zależy to od tego, czy dany materiał jest podatny na korozję, czy też nie. Jeśli tak, to proces rozkładu będzie dużo szybszy, jednak jeśli jest on odporny na korozję, tak jak np., aluminium, może to trwać nawet 200 lat.

Dlaczego odpowiednia utylizacja elektrośmieci jest tak ważna?

Odpowiednia utylizacja i odbiór elektrośmieci to kluczowa kwestia, mająca ogromny wpływ na ochronę środowiska i wszystkich żyjących w nim organizmów żywych w tym także ludzi. W przypadku, gdy zostanie to zaniedbane, gleba, powietrze oraz wody gruntowe mogą zostać skażone w wyniku przedostania się do nich różnego rodzaju szkodliwych substancji chemicznych, jakie zawierają w sobie elektrośmieci. Z tego też względu prawidłowa utylizacja jest tak ważną sprawą w przypadku tego typu odpadów. 

elektrośmieci

Korzyści płynące z recyklingu elektrośmieci

Elektrośmieci oprócz utylizacji mogą być poddawane także recyklingowi. Proces ten ma na celu odzyskanie niektórych materiałów z odpadów, które będą mogły być ponownie używane np. przy produkcji nowych wyrobów. Dzięki temu nie tylko redukujemy ilość elektroodpadów, jakie trafią do utylizacji, ale także pozyskujemy cenne surowce, co może minimalizować zużycie naturalnych złóż tych surowców i jednoczenie redukować koszty produkcji nowych wyrobów. Jest to także sposób na pozyskanie materiałów, do których dostęp jest utrudniony lub ich cena jest bardzo wysoka.

Kategoria: Biznes

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
© 5256 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.