Wizyta u fizjoterapeuty z niemowlakiem – w jakim celu i kiedy się udać?

Dziecko w okresie niemowlęcym rozwija się bardzo dynamicznie, dotyczy to między innymi układu ruchu. Z tygodnia na tydzień maluch lepiej panuje nad swoim ciałem, poprawia swoje zdolności motoryczne, a ruch staje się jego potrzebą i radością. Już w pierwszych miesiącach życia warto skonsultować dziecko z lekarzem rehabilitantem w celu stwierdzenia, czy rozwija się prawidłowo, a także zdiagnozowania jakichkolwiek zaburzeń w rozwoju psychomotorycznym, a także uzyskania informacji na temat sposobów korygowania nieprawidłowości lub ich wyeliminowania. Wczesne wykrycie pozwala na ich likwidację dużo szybciej niż u dorosłych, a także umożliwia codzienne wspomaganie funkcjonowania dzieci z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, czy zespołem Downa.

Kiedy wizyta u fizjoterapeuty jest wskazana?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty powinna mieć miejsce wtedy, gdy dziecko ukończy 3 lub 4 miesiąc życia i wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogą świadczyć o zaburzeniach w napięciu mięśniowym, rozwoju psychomotorycznym lub nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia. Dzięki szybkiej reakcji i wprowadzeniu zaleceń specjalisty wielu nieprawidłowościom udaje się zapobiec lub zahamować nieprawidłowy proces rozwojowy. Istotną kwestią jest fakt, że rozwój dziecka jest uzależniony od przebiegu ciąży i porodu, a także przebytych chorób oraz prawidłowej opieki nad dzieckiem i jego pielęgnacji. Wcześnie podjęta fizjoterapia powinna mieć miejsce w przypadku pojawienia się następujących objawów:

  • Płacz podczas kąpieli lub ubierania.
  • Płacz podczas układania dziecka w pozycji na brzuszku.
  • Układanie się na jednym boku i obracanie główki w jedną stronę.
  • Asymetryczne ułożenie ciała.
  • Zaburzenia napięcia mięśniowego.
  • Częste prężenie się.
  • Mała ruchliwość nóżek i rączek.
  • Częste zaciskanie dłoni.
  • Brak ruchliwości ciała.
  • Wyginanie się w kształt litery C.
  • Brak ochoty na zabawę i w ogóle postępu w rozwoju.
  • Trudności w nawiązaniu kontaktu wzrokowego, rozbiegany wzrok.
  • Zbyt mała ilość snu.
  • Częste ulewanie przy karmieniu.
  • Inne niepokojące objawy i zachowania.

Na czym polega rehabilitacja dzieci?

Rehabilitacja dzieci polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń wraz z wykwalifikowanym terapeutą. Rodzice muszą być przygotowani na kontynuowanie ich w domu, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Dopiero tak podjęta rehabilitacja przyniesie oczekiwane rezultaty. Jej metodę dobiera lekarz, a prowadzi fizjoterapeuta. Nie należy zapominać o tym, że powinna mieć ona formę zabawy.

niemowle

Jakie metody stosuje się w rehabilitacji dzieci?

Głównymi metodami stosowanymi w rehabilitacji dzieci są: NDT Bobath, integracja sensoryczna, metoda PNF, metoda Vojty. W trakcie działań rehabilitacyjnych stosuje się różnego rodzaju sprzęt, między innymi do integracji sensorycznej i kinezyterapii pomocny podczas rozwoju wszystkich zmysłów, stoły rehabilitacyjne do terapii Bobath i Vojty oraz specjalistyczne łóżka pediatryczne dla dzieci. Nowością są profesjonalne podłogi z serii Paviplay, które zapewniają ochronę, bezpieczeństwo oraz komfort podczas zabawy. Bardzo ważna jest szybka reakcja oraz przeprowadzenie rehabilitacji, jeżeli wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem ciała lub związane z jego uszkodzeniem w wyniku na przykład wypadku.

Jaki sprzęt  wykorzystuje się do rehabilitacja dzieci?

Stoły do rehabilitacji wykorzystuje się do pracy metodą Bobath i Vojty. W ofercie znajdują się również tego rodzaju produkty dla najmniejszych dzieci. Rynek oferuje także sprzęt wykorzystywany podczas kinezyterapii, pomagający rozwinąć niemalże wszystkie zmysły małego pacjenta. Łóżka rehabilitacyjne odgrywają niezwykle dużą rolę podczas wykonywania terapii dzieci ze znaczną niepełnosprawnością ruchową. Wykorzystanie do specjalistycznych terapii sprzętu powoduje, że podejmowane ćwiczenia są wysoce skuteczne. Rynek oferuje wiele różnego rodzaju sprzętu do rehabilitacji dzieci, dlatego każdy może dopasować go do swoich potrzeb. Specjalistyczny sprzęt to nie tylko profesjonalne łóżka i materace, ale także różnorakie akcesoria, które ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, mogą być zakupione do ćwiczeń w domu. Do sprzętu rehabilitacyjnego można zaliczyć również:

  • nowoczesne podłogi dydaktyczne,
  • deskorolki oraz deski balansujące.
  • huśtawki i kliny terapeutyczne,
  • pufy Sako,
  • sztuczne, suche baseny.
  • nowoczesne podłogi rehabilitacyjne, które są antypoślizgowe i zabezpieczają pacjenta przed upadkiem, a ich miękkość sprawia, że nawet podczas upadku osobie ćwiczącej nie powinna stać się krzywda.

Wykorzystanie tego typu sprzętu rehabilitacyjnego pozwala na skuteczną pracę nawet z najmłodszym pacjentem.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Rehabilitacja dla dzieci – dlaczego jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka?
Romantyczna kolacja we dwoje  – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem? Romantyczna kolacja we dwoje – dlaczego warto zdecydować się na restaurację z ogródkiem?
Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące? Lut do mosiądzu – jakie ma właściwości łączące?
Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
Opolski biznes w jednym miejscu.