Układy centralnego smarowania – w jaki sposób działają?

Układ centralnego smarowania spełnia swoją rolę wśród niewielkich maszyn oraz urządzeń. To proste i funkcjonalnie rozwiązanie. Zasilanie takiego układu odbywa się przy pomocy pompy, do której przyłączone zostały rozdzielacze progresywne. Podstawowa budowa układu centralnego smarowania opiera się na rozdzielaczach — pierwszego oraz drugiego stopnia, które rozprowadzają smar. Rozdzielacz pierwszego stopnia zwany także głównym rozdziela smar do rozdzielaczy drugiego stopnia. Z rozdzielaczy drugiego stopnia smar trafia do punktów smarowania. Niekiedy nie ma konieczności stopniowana rozdzielaczy — w przypadku niewielkiej ilości punktów smarowania — wystarczy tylko jeden rozdzielacz, który dostarczy smar już bezpośrednio do punktów smarowania.

Z czego składa się układ centralnego smarowania

Podstawowymi elementami składowymi układu centralnego smarowania są punkty smarowania. Punkty smarowania to miejsca, do których końcowo powinien trafić smar. Przewody zasilające punkty smarowania pozwalają na dostarczenie smaru do wybranych punktów smarowania. Rozdzielacz (w przypadku większego układu) drugiego stopnia pozwala na dostarczenie smaru do przewodów zasilających. Rozdzielacz drugiego stopnia zasilany jest poprzez przewód zasilający rozdzielacz drugiego stopnia. Do przewodu rozdzielającego smar trafia z rozdzielacza głównego, który bywa jedyny rozdzielaczem w przypadku mniejszych urządzeń. Do rozdzielacza głównego smar dostarczany jest poprzez przewód główny, który posiada zawór bezpieczeństwa bezpośrednio oddzielający go od pompy smarowania.

Jak zasilany jest układ centralnego smarowania?

Układy centralnego smarowania zasila się w różnoraki sposób — w zależności od wielkości i stopnia zaawansowania urządzenia. Pompa może być pompą ręczną, pneumatyczną albo elektryczną. Wszystko zależne jest od stopnia zaawansowania urządzenia i jego potrzeb. Najczęściej korzysta się z pomp elektrycznych, ponieważ są najwygodniejsze w użytku, a także najtańsze. Pompy pneumatyczne wykorzystywane są w urządzeniach i maszynach, w których nie ma możliwości podłączenia napięcia zasilającego albo względy bezpieczeństwa uniemożliwiają wykorzystanie pompy elektrycznej. Jeśli urządzenie nie posiada żadnego źródła energii lub smarowanie potrzebne jest rzadko — wykorzystana zostanie pompa ręczna.

pompa centralnego smarowania

Tak więc układy centralnego smarowania wykorzystywane są różnorakich urządzeniach i maszynach. Ich sposób działania jest bardzo prosty — opiera się na pompie oraz systemie wężyków, które doprowadzą smar do punktów smarowania. Podstawowymi rodzajami dostępnych pomp wykorzystywanych w układach centralnego smarowania są: pompy pneumatyczne, ręczne oraz elektryczne. Do najpowszechniejszych pomp należą pompy elektryczne, które stanowią wygodny i automatyczny sposób smarowania – opowiada specjalista z firmy zajmującej się pompami centralnego smarowania Prooil.

Zdarza się jednak, że smarowanie potrzebne jest często, jednak względy bezpieczeństwa lub techniczne nie pozwalają na doprowadzenie pompy elektrycznej. Wówczas wykorzystuje się pompy pneumatyczne, które nie wymagają prądu.

W przypadku urządzeń, które nie wymagają częstego smarowania lub nie posiadają energii, która mogłaby zasilić pompę — wykorzystuje się pompy ręczne. Zadaniem pompy jest wpompowywanie smaru w przewody, z których smar trafia dalej.

Przewody to podstawowy element składowy układu centralnego smarowania. Smar płynący przez przewody sterowany jest poprzez rozdzielacze. W zależności od wielkości i poziomu skomplikowania urządzenia — mamy do czynienia z rozdzielaczami jedno lub dwustopniowymi. Z rozdzielacza pierwszego stopnia — czyli głównego, smar transportowany jest do rozdzielaczy niższego rzędu. Z rozdzielaczy drugiego stopnia smar trafia do przewodów kierujących go do miejsca docelowego, czyli tak zwanych punktów smarowania.

Centralny układ smarowania to najwygodniejszy sposób rozprowadzania smaru w konieczne miejsca. Jest on zautomatyzowany, a dzięki współczesnej nauce i technologii, może zostać dokładnie dopracowany oraz zoptymalizowany, tak by uzyskać pełną wydajność urządzenia.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Poznaj korzyści z założenia pompy ciepła w swoim domu! Poznaj korzyści z założenia pompy ciepła w swoim domu!
Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem informacji Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem informacji
Jak poprawić rozwój u dwulatków? Jak poprawić rozwój u dwulatków?
Jak wybrać odpowiednie łóżko dla chorego leżącego? Jak wybrać odpowiednie łóżko dla chorego leżącego?
Opolski biznes w jednym miejscu.