Transport – od czego zależy cena za kilometr?

Transport jest dziedziną, która może przynosić wiele zysków, ale również wiele strat w sytuacji, gdy firma działająca w tej branży nie jest zarządzana w odpowiedni sposób. Na tę kwestię składa się wiele istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, planując założenie własnej firmy transportowej.

Jedną z ważniejszych kwestii jest tutaj ustalenie ceny za kilometr zlecenia transportowego. Ten parametr jest podstawowym wyznacznikiem cen usług transportowych w danej firmie. Z tego względu ustalenie odpowiedniej ceny za kilometr jest bardzo ważną sprawą, która wielu osobom szczególnie początkującym w tej branży przysparza wiele problemów. Należy bowiem pamiętać, że stawka musi zostać dobrana w odpowiedni sposób tak, aby była ona atrakcyjna dla klienta, a przy tym umożliwiała osiągnięcie korzyści finansowych.

Dlaczego właściwa cena za kilometr jest tak ważna?

Cena za kilometr zlecenia transportowego to wyznacznik, za pomocą którego określa się ceny poszczególnych zleceń. Z tego względu bardzo ważne jest, aby stawka ta była wyznaczona w odpowiedni sposób. W przypadku, gdy będzie ona zbyt niska, firma nie będzie w stanie zarobić na świadczeniu usług transportowych. W kolei, gdy stawka za kilometr będzie zbyt wysoka, atrakcyjność oferty może znacząco spaść, przez co mniej osób będzie chciało skorzystać z usług danej firmy. Z tego względu tak ważne jest znalezienie balansu w cenie za kilometr zlecenia transportowego, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie uzyskanie wysokich zysków, jednocześnie zachowując atrakcyjność oferty, co z pewnością przyciągnie więcej klientów.

Na podstawie czego ustala się stawkę za kilometr zlecenia transportowego?

Aby stawka za kilometr zlecenia transportowego była odpowiednio wyznaczona, w pierwszej kolejności należy oszacować koszty, jakie przedsiębiorstwo poniesie w związku z realizacją zlecenia oraz obliczyć tak zwany koszt kilometra zlecenia transportowego. Ten parametr jest punktem wyjściowym do ustalenia tej stawki za usługę transportową. Wszystko powyżej tej wartości będzie stanowiło zysk dla firmy.

Do kosztów, jakie firma ponosi w związku z realizacją zleceń transportowych, zalicza się między innymi:

  • paliwo,
  • opłaty drogowe,
  • materiały eksploatacyjne, tak jak: oleje i płyny, zużycie opon,
  • amortyzacja auta,
  • koszty pustego przebiegu

oraz wszelkie inne dodatkowe wydatki. Oprócz tego do kosztów można również zaliczyć opłaty na ubezpieczenie, a także wynagrodzenie dla kierowcy. Koszty najlepiej określać na przestrzeni całego miesiąca, a następnie dzielić je przez ilość pokonanych w ciągu miesiąca kilometrów. Dzięki temu ustalimy koszty kilometra zlecenia transportowego, który jest dolną granicą stawki za kilometr zlecenia transportowego, poniżej której firma nie może zejść, ponieważ świadczenie usług będzie wtedy nieopłacalne.

Kolejnym krokiem jest oczywiście ustalenie marży firmy. W tym przypadku należy kierować się ogólnymi cenami obowiązującymi rynku i własnymi analizami. Oczywiście im wyższa marża tym zarobek będzie większy, jednak warto pamiętać, że przekroczenie pewnego progu może sprawić, że oferta stanie się nieatrakcyjna i dużo mniej osób będzie chciało skorzystać z usług danej firmy. Z tego względu kluczem do sukcesu jest znalezienie balansu, który zapewni firmie dobre zarobki przy zachowaniu atrakcyjnej ceny za kilometr zlecenia transportowego.

Jak minimalizować koszty w transporcie i maksymalizować zyski?

Niektóre osoby mogą uważać, że podnoszenie cen za kilometr zlecenia transportowego jest kluczem do uzyskania większego zysku w firmie. W rzeczywistości bardzo często tego typu działanie sprawia, że oferta staje się mniej atrakcyjna i konkurencyjne firmy przejmują część klientów, którzy rezygnują z powodu zbyt wysokiej ceny usług.

Z tego względu chcąc uzyskać większe zyski, nie należy skupiać się na podnoszeniu ceny usługi tylko na kosztów w transporcie. W takiej sytuacji możemy utrzymać stawkę za kilometr zlecenia transportowego na atrakcyjnym poziomie, jednocześnie zarabiając więcej. Kluczowa jest tutaj odpowiednia optymalizacja transportu, czyli dbanie o to, aby minimalizować wydatki wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Największe oszczędności można wypracować na paliwie, ponieważ to ono stanowi największą część kosztów. W tym celu należy lepiej planować trasy i unikać tak zwanych pustych przebiegów.

Kategoria: Biznes

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
© 3092 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.