System KZR INiG a certyfikacja biopaliw transportowych

Biopaliwo to paliwo produkowane z odnawialnego materiału, jakim jest biomasa, która powszechnie stosowana jest jako alternatywne, czystsze źródło energii. W porównaniu z paliwami kopalnymi, które podczas spalania generują spore ilości szkodliwych związków i substancji, tym samym negatywnie wpływając na środowisko, biopaliwa to bardzo ekologiczne i wydajne źródło energii, które ma niską intensywność emisji dwutlenku węgla, więc nie ma bezpośredniego wpływu na globalne ocieplenie klimatu. 

Stale rosnące zapotrzebowanie na paliwo na całym świecie sprawia, że konieczne stało się szukanie różnych, bardziej ekologicznych alternatyw, stąd też biopaliwa cieszą się obecnie rosnącą popularnością. Jednak czym tak dokładnie są biopaliwa transportowe, jak wygląda certyfikacja biopaliw i kto powinien starać się o taki certyfikat?

Czym są biopaliwa transportowe?

W związku z tym, że transport stale się rozwija i co za tym idzie, wzrasta również zapotrzebowanie na paliwa, konieczne było znalezienie alternatywy dla paliw kopalnych, która pozwoli ograniczyć negatywny wpływ ich spalania na środowisko. Jednym z tych alternatyw jest właśnie biopaliwo, które otrzymuje się w procesie fermentacji alkoholowej węglowodanów, fermentacji butylowej biomasy lub z estryfikowanych w biodiesel olejów roślinnych itd. Tak uzyskane biopaliwo może występować w firmie gazowej, ciekłej lub stałej. 

Dodatkowo z racji tego, że biomasa jest odnawialnym źródłem energii, biopaliwa również uważane są za jej nośnik. Biopaliwa płynne, czyli te wykorzystywane w transporcie można podzielić na trzy rodzaje:

  • Biodiesel – jest to paliwo, które zbliżone jest właściwościami do oleju napędowego i może być stosowane jako dodatek do niego w większości konwencjonalnych silników diesla. Biodiesel produkowany jest z olejów roślinnych takich jak olej słonecznikowy, rzepakowy lub zużyty olej spożywczy. 
  • Bioetanol – to biopaliwo otrzymywane w procesie fermentacji cukrów pozyskanych z roślin takich jak buraki cukrowe lub pszenica. Bioetanol może być stosowany w niewielkiej ilości jako domieszka do benzyny i wykorzystywany w konwencjonalnych silnikach benzynowych. Domieszki w większej ilości wymagają natomiast specjalnie przystosowanych do tego typu paliwa pojazdów. 
  • Biometan – to produkt fermentacji odpadów organicznych, takich jak obornik czy odpady żywności. Gaz uzyskany w tym procesie jest oczyszczany do 95% metanu i w takiej postaci może być stosowany w pojazdach zaprojektowanych do wykorzystywania gazu ziemnego jako paliwa.

Sporą zaletą biopaliw jest to, że podczas ich produkcji wykorzystywana są odnawialne zasoby energii, dzięki czemu zmniejszone zostaje wydobycie i zużycie surowców naturalnych takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Dodatkowo emisja gazów cieplarnianych w całym procesie produkcji i zużycia biopaliw jest znacznie niższa w porównaniu do paliw kopalnych, co przy obecnym zapotrzebowaniu jest bardzo ważne i pozwala zmniejszyć negatywny wpływ transportu na środowisko. 

Jaką rolę pełni KZR INiG w przypadku biopaliw?

KZR INiG to polski system certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów. Certyfikacja ta obejmuje biomasę, surowce rolne, odpady i pozostałości oraz biopaliwa i biopłyny wytwarzane na całym świecie. System ten został opracowany przez Instytut Nafty i Gazu i obecnie posiada ogólnoświatowe uznanie. Jest to system, który jako jedyny umożliwia jednoczesne certyfikowanie biomasy zarówno do celów paliwowych, jak i energetycznych, w tym także biogazu.

Uzyskanie takiego certyfikatu w ramach systemu KZR INiG  pozwala danemu podmiotowi na działalność na terenie całego świata, a wystawiane w ramach tego systemu certyfikaty będą także uznawane przez inne systemy certyfikacji. 

Jakie podmioty powinny starać się o certyfikację w kwestii biopaliw?

Certyfikacja w kwestii biopaliw jest czymś niezbędnym dla każdego podmiotu biorącego udział w łańcuchu dostaw, zaczynając od producenta rolnego, który dostarcza biomasę, poprzez firmy zajmujące się jej przetwarzaniem, aż po samych dostawców paliw silnikowych, którzy dostarczają wyprodukowane biopaliwa na rynek. 

Certyfikaty pozwalają zyskać potwierdzenie, że dany podmiot działa zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, a produkowany przez niego produkt, również spełnia wszystkie wymogi. Dzięki temu pomioty posiadające taki certyfikat mogą działać na całym świecie i dostarczać swoje biopaliwa na rynek międzynarodowy.

Kategoria: Biznes

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.