Self-care – 5 nawyków, które każda kobieta powinna wprowadzić w swoje życie

Na co dzień bardzo trudno jest znaleźć dla siebie chociaż pół godziny, aby usiąść i odpocząć. Praca, obowiązki domowe oraz zobowiązania rodzinne sprawiają, że kobiety bardzo często zapominają o sobie, swoich potrzebach, zaniedbując tym samym również wiele kwestii zdrowotnych. Dlatego warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny 5 nawyków, które pozwolą utrzymać dobre samopoczucie i poprawią jakość życia.

Self-care kojarzy się przede wszystkim z wygospodarowaniem odpowiedniej ilości czasu w tygodniu, który poświęcamy na zadbanie o swój wygląd. Głównym założeniem idei self-care dla kobiet jest wypracowanie sobie nawyków i pewne codziennej rutyny, dzięki której możliwe będzie nie tylko zadbanie o wygląd fizyczny, ale także zdrowie i równowagę psychiczną. O jakich nawykach należy pamiętać, aby cieszyć się długim i szczęśliwym życiem?

1. Zachowanie odpowiedniej higieny snu

Sen ma ogromne znaczenie w naszym życiu, a jego odpowiednia długość przekłada się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Bardzo często zapominamy, jak istotne jest chodzenie spać i wstawanie codziennie o tej samej porze, a także przeznaczanie odpowiedniej ilości czasu na sen. Niestety, obowiązki sprawiają, że niekiedy decydujemy się pracować kosztem własnego zdrowia i snu, przez co kładziemy się bardzo późno i wstajemy coraz wcześniej.

Badania jednak wykazują, że człowiek jest o wiele bardziej wydajniejszy, a jego praca efektywniejsza, kiedy organizm jest wypoczęty i gotowy do podejmowania kolejnych wyzwań. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk chodzenia spać o regularnych porach i zapewnieniu sobie minimum 7 godzin nocnego wypoczynku. Przy okazji dobrze jest wypracować sobie rutynę, dzięki której łatwiej będzie zachować higienę snu – czasami będzie to przeczytanie kilku stron książki przed snem, relaksująca kąpiel bądź częstsze zmienianie pościeli.

2. Znalezienie czasu i motywacji do regularnej aktywności fizycznej

Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na naszą kondycję, ale także szeroko pojęte zdrowie. Ćwiczenia, zarówno te wykonywane na siłowni, jak i na świeżym powietrzu, pozwalają na dotlenienie organizmu i zmęczenie go, a jednocześnie wzmocnienie całego ciała. Dodatkowo w trakcie wysiłku fizycznego produkowane są endorfiny, pozwalające na lepsze i skuteczniejsze radzenie sobie ze szkodliwym dla zdrowia stresem.

Kobiety, które uprawiają sport i zażywają odpowiedniej ilości ruchu są szczęśliwsze w życiu, lepiej realizują się zawodowo i prywatnie, a także czują o wiele pewniej we własnej skórze.

3. Wygospodarowanie czasu tylko dla siebie

Czas dla siebie i chwila odpoczynku od codziennych obowiązków jest ważna – szczególnie w przypadku kobiet. Praca na pełnych obrotach, a następnie ogarnięcie domu sprawia, że ilość rzeczy do zrobienia skutecznie zniechęca do porannego wstawania z łóżka. Dlatego warto zadbać o to, aby chociaż przez kilka minut w ciągu dnia skupić się jedynie na sobie i własnych potrzebach.

4. Zadbanie o detoks cyfrowy

Media społecznościowe oraz sam fakt bycia nieustannie w kontakcie z innymi, nie pomaga ani w utrzymaniu pewności siebie, ani zrelaksowaniu się po całym dniu. Detoks cyfrowy to skuteczny sposób na to, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i poświęcić swój czas na to, co naprawdę w życiu jest ważne. Warto zaobserwować u siebie pozytywny wpływ odłożenia telefonu i odcięcia się od social mediów nawet na kilka godzin dziennie.

5. Regularne wizyty u lekarza

Własne zdrowie to coś, co kobiety bardzo często zaniedbują. Trudno jest znaleźć czas na umówienie się na wizytę kontrolną do lekarza i wykonania pełnego pakietu badań – chociaż raz do roku. Szczególną uwagę warto poświęcić regularnym wizytom u ginekologa.

Ginekolog Pobiedziska umożliwia wykonanie wszystkich niezbędnych badań, aby zweryfikować czy w organizmie nie zachodzą żadne niebezpieczne zmiany – również te nowotworowe. Regularne wykonywanie badania ginekologicznego, USG piersi oraz cytologii to szansa na szybkie wykrycie zmian nowotworowych i podjęcie leczenia. Odpowiednie wczesne leczenie to większe możliwości i szanse na wyzdrowienie.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Jak zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej? Jak zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej?
Jak projektować nowoczesne przestrzenie biurowe? Jak projektować nowoczesne przestrzenie biurowe?
Jak tworzyć zespoły kreatywne i wspierać rozwój ich członków? Jak tworzyć zespoły kreatywne i wspierać rozwój ich członków?
Dlaczego warto zadbać o regularną aktualizację kopii zapasowych danych w firmie? Dlaczego warto zadbać o regularną aktualizację kopii zapasowych danych w firmie?
Opolski biznes w jednym miejscu.