Rola stawów w ciele człowieka

W ciele człowieka znajduje się kilka rodzajów stawów, których rola różni się od siebie w zależności od umiejscowienia. W większości przypadków chodzi o możliwość samodzielnego poruszania się i to właśnie jest podstawowe zadanie największych stawów i ich struktur. Co należy wiedzieć o stawach w przypadku leczenia ich urazów? Jakie kursy oferuje Medelight w tym zakresie? 

Panuje mylne przekonanie, że człowiek jest zdolny do poruszania się jedynie za pomocą mięśni. Okazuje się jednak, że każdy ruch, zginanie łokci, palców czy kolan jest uzależnione od pracy połączeń stawowych. To właśnie stawy wpływają na mobilność człowieka, a każdy ich uraz prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć na jakie urazy stawów jesteśmy narażeni. Pozwoli to na utrzymanie stawów w pełnej sprawności. 

Stawy i ich rola w ciele człowieka 

Zanim jednak ustalimy rolę oraz najczęstsze urazy stawów w ciele człowieka, warto właściwie wiedzieć czym one są i w jakich miejscach się znajdują. Stawy zatem tu ruchome połączenia, które umiejscowione są pomiędzy składnikami szkieletu zewnętrznego oraz wewnętrznego. Każdy staw zbudowany jest z jamy stawowej, powierzchni stawowej oraz torebki stawowej. Ze względu na swoje umiejscowienie, poszczególne stawy będą się różnić się ostateczną budową, a także swoją rolą. 

Tak naprawdę stawy znajdują się w niemal każdej części ciała człowieka – stanowią one swoiste połączenie kości za pomocą mazi. To dzięki nim możliwe jest poruszanie się na nogach, wymachiwanie rękami czy korzystanie z dłoni. Dlatego też tak istotne jest utrzymanie ich w dobrej kondycji i zabezpieczyć się pojawieniem urazów. 

Stawy dzieli się zatem pod względem: 

  • ukształtowania powierzchni stawowych, 
  • liczby osi, jakie są niezbędne do wykonania pełnego ruchu w stawie, 
  • liczby powierzchni stawowych. 

Z racji tego, że podstawową rolą każdego stawu jest zwiększenie mobilności ciała człowieka, z ich pomocą można wykonywać następujące ruchy: 

– zgięcia, wyprosty, odwodzenia, przywiedzenie kończyn, 

– obracanie, wysuwanie, cofanie oraz unoszenie wraz z obniżaniem, 

– skręcanie, repozycje, przeprosty. 

Najczęstsze urazy stawów 

Bez wątpienia nasze stawy są narażone na różnego rodzaju urazy. Stawy umiejscowione w kończynach odpowiedzialnych za poruszanie się (nogi, stopy) czy rąk, najczęściej ulegają różnym wypadkom, co prowadzi do powstania bolesnego urazu. Duży nacisk, nieodpowiednie postawienie stopy prowadzi do wykrzywienia się torebki stawowej stawu, a co się z tym wiążę – pojawienie stanu zapalanego. 

Urazy stawów powstają w wyniku wypadku, braku uważności czy po prostu osłabieniu kości wraz z rozwojem chorób układu ruchu. Z wiekiem w stawach zmniejsza się chrząstka szklista, która chroni powierzchnię stawową przed ścieraniem. W efekcie podczas poruszania się uszkodzeniom ulega staw, powodując trudny w zniwelowaniu ból oraz sztywność stawu. 

Choroby zwyrodnieniowe stawów mogą jednak dopaść również osoby młode. Dlatego też ta ważna jest profilaktyka stawów i diagnozowanie objawów, które powodują ból w stawach. W przypadku urazów ważne jest, aby pacjent jak najszybciej uzyskał niezbędną pomoc ortopedyczną.

Pomocna w diagnozowaniu jest metoda obrazowa, wykonywana przez specjalnie przeszkolony personel medyczny. Kto posiada uprawnienia do przeprowadzania USG? Jakiego rodzaju szkolenie należy odbyć, aby móc wykonywać badania ultrasonograficzne? 

Szkolenia z zakresu diagnozowania chorób i urazów stawów 

Obecnie szkolenia z zakresu wykonywania badań USG obejmuje możliwość wykonywania diagnostyki na każdym obszarze ciała człowieka. Jednak osoby specjalizuje się w leczeniu kości, w tym stawów, powinny posiadać odpowiednie umiejętności oraz uprawienia do przeprowadzania badania obrazowego urazów i chorób. 

stawy

Kursy USG stawów przeprowadzane przez Medelight są dedykowane zarówno dla osób początkujących, jak i specjalistów pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu diagnozowania chorób i urazów stawów. Jest on również przeznaczony zarówno dla lekarzy i fizjoterapeutów, jak i stażystów i studentów. 

W kursu USG stawów, uczestnicy w praktyce będą ćwiczyć prowadzenie badania, a także poznają objawy najczęstszych chorób i urazów stawów w ciele człowieka. Zdobytą wiedzą będą mogli się wykazać w trakcie prowadzenia badań na specjalnie przygotowanych do tego aparatach ultrasonograficznych. 

Kategoria: Ciekawostki

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.