Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii – zobacz jak wyglądają godziny pracy pracowników

Wielka Brytania w ostatnich latach przyciągnęła do siebie setki tysięcy imigrantów zarobkowych. Pomijając osoby, które szukają na Wyspach azylu bez większych chęci do pracy, należy zauważyć, że Wyspy coraz częściej obfitują w nowych przedsiębiorców, którzy pochodzą z innych państw i zainteresowani są budowaniem struktur biznesowych w oparciu o brytyjskie prawo. Prawa pracowników w Wielkiej Brytanii są wyraźne i pracodawcy szanują je, wymagają tego częste kontrole oraz ewentualne konsekwencje, które sprawiają, że działalność niezgodna z prawem jest raczej marginalna. Dziś przyglądamy się temu jak brytyjskie prawo określa czas pracy zatrudnionych w Wielkiej Brytanii.

Czas pracy w tygodniu

Najważniejszy prawny zapis dotyczy tygodniowego czasu pracy, który mówi o maksymalnych 48 godzinach (chyba, że sam pracownik zgodzi się na inne warunki). Osoby, które są zatrudnione, a nie przekroczyły jeszcze 18 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 40 godzin tygodniowo, nawet jeśli same tego chcą. Od reguły dyrektywy 48 godzinnego czasu pracy istnieją wyjątki, o których piszemy poniżej:

  • wymóg przebywania w pracy aż 24 godziny
  • zatrudnienie w służbach takich jak armia, policja czy pogotowie
  • zatrudnienie w ochronie
  • zatrudnienie jako służba w prywatnej posiadłości
  • zatrudnienie jako marynarz, rybak lub osoba pracująca na statku w żegludze śródlądowej
  • samozatrudnienie takie jak prowadzenie biznesu oraz kontrolowanie własnych działań, którymi kieruje się samodzielnie

Jak widzimy wyjątków nie ma wiele i w dużej mierze są one uzależnione po prostu od wykonywanej pracy.

Czas pracy w nocy

Teraz skupmy się na tym ile godzin pracuje się nocą. Określeniem pracownika nocnego można nazwać kogoś, kto regularnie pracuje przynajmniej trzy godziny podczas nocnego czasu pracy. Czas ten to godziny między 23 a 6 rano, chyba że pracownik ustali ten czas inaczej ze swoim pracodawcą. Jeśli taka decyzja rzeczywiście zostanie podjęta czas musi uwzględniać odstęp między północą a 5 rano i musi to zostać spisane formalnie.

Rejestracja pracowników w wielkiej brytanii

Co ciekawe w brytyjskim prawie nie funkcjonuje zapis o wyższej stawce ze względu na nocną pracę – oznacza to, że niezależnie od pory pracy otrzymuje się takie samo wynagrodzenie, które dla osoby powyżej 21 roku życia wynosi 6,70 funta brutto. Od kwietnia następnego roku pracownicy starsi niż 25 lat otrzymają aż 7,20 funta brutto za godzinę pracy. Pracownicy, który pracują w nocy nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin w ciągu doby. Według brytyjskiego prawa pracownik, który jest między 16 a 17 rokiem życia nie może pracować między północą a godziną 4 rano. Najczęściej także pracodawca nie wyraża zgody na ich pracę między 22 a 6 rano, ale istnieją wyjątki, które umożliwiają taką pracę:

  • zatrudnienie w rolnictwie, sektorze kultury, sportu, reklamy, szpitalu, hotelu lub w cateringu, w firmie zajmującej się dostarczaniem prasy

Pracodawca dodatkowo zatrudniając pracowników, którzy wykonują obowiązki nocą musi zadbać o to, aby zachować dokumenty poświadczające czas pracy przynajmniej na 2 lata.

Jeśli jesteś pracodawcą lub zamierzasz nim być, powinieneś dokładnie zapoznać się z tym, co głosi brytyjskie prawo – pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień lub wręcz działania niezgodnego z prawem. Pamiętajmy, że Wielka Brytania to duże perspektywy ale najpierw zadbajmy o legalność działań.

Kategoria: Biznes Tags: , , ,

Sprawdź:

Panele szklane nad blatem kuchennym – hit czy kit? Panele szklane nad blatem kuchennym – hit czy kit?
Fotowoltaika: czy dach Twojego domu jest odpowiedni? Fotowoltaika: czy dach Twojego domu jest odpowiedni?
Nowoczesne wyposażenie produkcyjne – co wchodzi w jego skład? Nowoczesne wyposażenie produkcyjne – co wchodzi w jego skład?
Do jakich tkanin używać klej w proszku? Do jakich tkanin używać klej w proszku?
Opolski biznes w jednym miejscu.