Program do fakturowania usług budowlanych – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Prowadzenie własnej firmy budowlanej, niezależnie od jej wielkości, zobowiązuje właściciela do prowadzenia księgowości i rozliczania się z podatku dochodowego. Usługi budowlane są zaliczane jako działalność, co do której wynika konieczność opłacania podatku, a co się z tym wiąże – fakturowania realizacji usług czy kupna i sprzedaży towarów. 

Wystawianie faktur przez przedsiębiorstwa budowlane to ogólnie przyjęta praktyka. Faktura stanowi dla klienta potwierdzenie wykonania określonej w umowie usługi, a także jest podstawą do ewentualnych reklamacji. Sama firma budowlana na podstawie tego typu dokumentów sprzedażowych rozlicza się z dochodu i odprowadza odpowiednią wysokość podatku VAT. Jak jednak wystawianie faktur przez firmy budowlane wygląda w praktyce?

Faktury od firm budowlanych – na jakie usługi? 

Przedsiębiorcy prowadzący firmy budowlane wiedzą, że usługi z budowlane mogą być świadczone zarówno dla klientów prywatnych, jak i innych przedsiębiorstw (również tych z sektora publicznego). W efekcie pojawia się rozbieżność w sposobach fakturowania oferowanych usług. Wynika to z tego, że inaczej wygląda kwestia rozliczania się z podatku w przypadku osób prywatnych, a inaczej przy współpracy z innymi podatnikami VAT. 

Stawka podatku VAT w przypadku usług budowlanych różni się, w zależności od oferowanych przez przedsiębiorcę usług. Standardowo stawka VAT dla usług budowlanych wynosi 23 procent. Jest to wysokość podatku, obejmującego sprzedaż i zakup materiałów budowlanych. W ustawie podatkowej przewidziana jest jednak możliwość zastosowania specjalnej ulgi podatkowej. Z zapisów wynika, że przedsiębiorstwo budowlane jest zobowiązane do zapłaty 8 procentowego VAT-u za usługi: 

 • budowlane, 
 • remontowe, 
 • modernizacyjne, 
 • termomodernizacyjne, 
 • przebudowy, 
 • robót konserwatorskich obiektów objętych społecznych programem mieszkaniowym. 

Wynika z tego zatem, że każdorazowo przedsiębiorca prowadzący firmę budowlaną, jest zobowiązany do wystawienia faktury. Różnić się natomiast będzie na niej stawka VAT, która stanowi podstawę do poprawnego rozliczenia się księgowego. 

Nie można jednak zapomnieć, że obniżony VAT dotyczy usług budowlanych w domach jednorodzinnych, których powierzchnia nie przekracza 300 metrów kwadratowych. 

Program do faktur dla przedsiębiorców budowlanych – najważniejsze opcje 

Rozliczenie księgowości dla firm budowlanych jest trudnym zadaniem. Dlatego też wielu przedsiębiorców zleca te usługi księgowej. Warto jednak mieć świadomość, że obecnie istnieją proste programy do fakturowania, dzięki którym możliwe jest samodzielnie wystawienie i rozliczenie faktur, a jednocześnie kontrolowania własnych dochodów i wydatków. Dzięki temu późniejsze rozliczenie się z urzędem skarbowym jest stosunkowo proste. 

Biorąc pod uwagę konieczność rozliczenia się z oferowanych usług, przedsiębiorca budowlany, który będzie samodzielnie wystawiał faktury, powinien znaleźć program, który umożliwi mu zrobienie tego poprawnie. Różne stawki VAT za usługi budowlane to pierwszy aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę szukając dobrego programu do fakturowania. 

Poniżej znajdują się najważniejsze opcje, jakie powinien posiadać program do faktur: 

 • możliwość samodzielnego wprowadzenia kontrahentów o dowolnej porze dnia, 
 • wyboru stawki VAT, w zależności od oferowanych usług, 
 • wystawiania innych dokumentów sprzedażowych niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej, 
 • weryfikowania czy kontrahent jest stałym podatnikiem VAT i znajduje się na tzw. białej liście, 
 • wprowadzania dat, numerów faktur w celu samodzielnego kontrolowania księgowości, 
 • weryfikowania czy faktura została odebrana przez klienta. 

Jakie oprogramowanie do faktur jest najlepsze dla firm budowlanych? 

Obecnie istnieje wiele programów do fakturowania, które różnią się pomiędzy sobą designem, proponowanymi usługami, a nawet cenami. Melpe wyróżnia się tym, że uznawany jest za niezwykle prosty program do faktur, który doskonale sprawdzi się w każdej branży. Również przedsiębiorcy budowlani mogą z powodzeniem wykorzystywać program do tego, aby w szybki sposób kontrolować swoją księgowość i wystawiać prawidłowe faktury VAT, bez konieczności wprowadzania korekt. 

wystawianie faktur

Prosty, ale jednocześnie intuicyjny program do fakturowania pozwoli na sprawne posługiwanie się księgowością i samodzielne wystawianie faktur dla osób prywatnych bądź kontrahentów będących podatnikami VAT. Program działa w przeglądarce, dlatego nie ma znaczenia z jakiego urządzenia się logujemy – wystarczy podać dane i w ciągu kilku minut wystawić fakturę. 

Kontrola wydatków i przychodów firmy, a jednocześnie oszczędność na usługach księgowych to coś, co sprawia, że wielu właścicieli firm samodzielnie decyduje się na prowadzenie rozliczeń. 

Kategoria: Biznes

Sprawdź:

Poznaj korzyści z założenia pompy ciepła w swoim domu! Poznaj korzyści z założenia pompy ciepła w swoim domu!
Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem informacji Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem informacji
Jak poprawić rozwój u dwulatków? Jak poprawić rozwój u dwulatków?
Jak wybrać odpowiednie łóżko dla chorego leżącego? Jak wybrać odpowiednie łóżko dla chorego leżącego?
Opolski biznes w jednym miejscu.