Alkoholizmem to postępująca, chroniczna choroba, u której podstaw znajduje się nadmierne spożycie alkoholu. Osoba cierpiąca z jej powodu, zwana alkoholikiem, uzależniona jest od alkoholu w sposób psychiczny oraz fizyczny i nie jest w stanie kontrolować spożycia tej substancji ani towarzyszących mu zachowań.
Tą chorobę diagnozuje się, gdy u danej osoby występuje tak zwany głód alkoholowy, czyli ciągła potrzeba sięgania po napoje wyskokowe, oraz objawy abstynencyjne po zaprzestaniu picia, takie jak rozdrażnienie, bóle głowy, mdłości, dreszcze oraz drżenie kończyn. Choroba ta wiąże się również z występowaniem zwiększonej tolerancji na działanie alkoholu, co skutkuje koniecznością spożywania większych dawek w celu odczucia jakichkolwiek skutków jego działania.
Jak wygląda leczenie alkoholizmu?
Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, wymagającym pełnego zaangażowania i wytrwałości ze strony walczących z uzależnieniem osób. Terapia nałogu alkoholowego może przybierać różnorodne formy, spośród których najbardziej popularnymi są:
- terapia ambulatoryjna w poradni leczenia uzależnień,
- terapia dzienna na szpitalnym oddziale odwykowym,
- terapia dzienna w ośrodku leczenia uzależnień,
- terapia całodobowa w ośrodku leczenie uzależnień.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnień jest bez wątpienia terapia całodobowa w specjalistycznym ośrodku odwykowym. Cechuje się ona intensywnością, zapewnia ponadto możliwość całkowitego skupienia się na celu, ograniczając do minimum wszelkie czynniki rozpraszające i wyzwalające chęć sięgnięcia po alkohol.
Metody leczenia uzależnienia od alkoholu
Podstawą terapii uzależnienia od alkoholu jest zapewnienie pacjentom wsparcia psychologicznego i emocjonalnego, dzięki któremu łatwiej jest im przetrwać objawy abstynencyjne. Właściwa opieka psychologiczna pozwala również lepiej przygotować pacjenta do funkcjonowania w społeczeństwie po opuszczenia murów ośrodka.
Metodą powszechnie stosowaną w leczeniu uzależnień jest psychoterapia przybierająca formę sesji indywidualnych i grupowych, odbywających się w niewielkim gronie. W terapii wykorzystywane są także aktywność fizyczna, różnorodne warsztaty oraz, w limitowanym zakresie, środki farmakologiczne.
Zastosowanie farmakoterapii w leczeniu alkoholizmu
Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu wykorzystywana jest głównie w trakcie detoksu, czyli procesu polegającego na uwolnieniu organizmu od toksycznych substancji. Ten moment terapii stanowi szczególnie trudny okres dla wielu pacjentów, wiąże się bowiem z doświadczaniem szeregu nieprzyjemnych objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.
Detoks przeprowadzany jest zawsze pod ścisłą kontrolą lekarzy, którzy w razie konieczności decydują o podaniu pacjentowi płynów, witamin oraz odpowiednio wyselekcjonowanych leków mających na celu minimalizowanie nieprzyjemnych skutków ubocznych odstawienia alkoholu.
Dlaczego warto iść na odwyk?
Odwyk w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień to najlepszy sposób na poradzenie sobie z nieprzyjemnymi efektami odstawienia alkoholu i ostateczne zerwanie z nałogiem. Dzięki nadzorowi ze strony lekarzy oraz wyspecjalizowanych w zwalczaniu uzależnień terapeutów, cały proces przebiega w sposób całkowicie bezpieczny.
Pacjent obejmowany jest regularnymi badaniami mającymi na celu kontrolę jego stanu zdrowia. W razie konieczności może też skorzystać z dawkowanych przez profesjonalistów środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych, które ułatwiają proces leczenia.
Co daje terapia uzależnienia od alkoholu?
Terapia alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień to nie tylko indywidualnie dobrana farmakoterapia, lecz przede wszystkim wsparcie emocjonalne i psychologiczne oferowane przez wysoce wykwalifikowaną kadrę medyczną. Lekarze i terapeuci mają doświadczenie w pracy z nawet najbardziej skomplikowanymi przypadkami i są skuteczni w udzielaniu uzależnionym osobom pomocy w powrocie do normalnego funkcjonowania.
Terapia alkoholizmu w ośrodku przebiega w domowej atmosferze, umożliwiającej relaksację niezbędną do podjęcia efektywnej walki z nałogiem. W murach ośrodka pacjenci nie tracą jednak kontaktu ze swoim życiem i po zakończeniu leczenia są przygotowani na powrót na łono społeczeństwa. Profesjonalna terapia uzależnienia od alkoholu to ponadto wsparcie dla bliskich alkoholików, umożliwiające odbudowę zdrowych relacji rodzinnych.
Jaki ośrodek wybrać?
Miejscem w którym odbywa się profesjonalna terapia uzależnień w Kielcach jest ośrodek Nowe Życie. Polecany dla osób, które chcą zerwać z nałogiem i rozpocząć nowe, zdrowsze życie. Placówka ta dobiera leczenie indywidualnie do każdego pacjenta, co pozwala zwiększyć szansę na powodzenie terapii.
Oferuje ponadto komfortowe warunki oraz przyjazną, domową atmosferę. Pacjenci ośrodka otrzymają wsparcie psychoterapeuty i lekarza psychiatry, mogą ponadto liczyć na wzbogacenie terapii różnymi formami aktywności fizycznej.