Poznaj korzyści z założenia pompy ciepła w swoim domu!

Ludzie na całym świecie zwracają coraz większą uwagę na to, jak ich działanie wpływa na środowisko. Stale rosnąca świadomość ekologiczna oraz wprowadzane przez różne państwa i organizacje przepisy dotyczące ochrony środowiska, wpływają na to, że w wielu różnych dziedzinach życia człowieka wdraża się rozwiązania, które są znacznie bardziej ekologiczne od tych stosowanych dotychczas.

Zmiany te z pewnością widać najbardziej w różnego rodzaju systemach ogrzewania, jakie użytkowane są przez ludzi na całym świecie. Obecnie coraz więcej systemów grzewczych działa w oparciu o odnawialne źródła energii, które są w pełni ekologiczne i dostępne praktycznie dla każdego. Jednym z tego typu rozwiązań, które w ostatnich latach zyskało sporą popularność i uznanie wśród wielu ludzi, jest pompa ciepła. Warto więc wiedzieć czym jest pompa ciepła, jak działa, jakie ma zalety, dlaczego warto zainwestować w tego typu pompę we własnym domu oraz jaką firmę wybrać do montażu pompy ciepła w Zatorze?

Czym jest pompa ciepła?

Większość obecnie użytkowanych systemów ogrzewania opiera się zazwyczaj na procesie spalania różnego rodzaju paliwa. Od bardzo dawna tego typu forma ogrzewania wnętrza oraz wody użytkowej uważana była za najlepszą. Trzeba jednak pamiętać, że podczas procesu spalania emitowane są różnego rodzaju szkodliwe związki i substancje, które trafiają następnie do atmosfery, zanieczyszczając ją. Pompy ciepła to urządzenia, które działają na zupełnie innej zasadzie. Korzystają one z odnawialnych źródeł energii i podczas tego procesu nie emitują żadnych szkodliwych związków czy substancji. Tego typu urządzenia grzewcze wykorzystują bowiem energię cieplną, która zgromadzona jest w naturalnym środowisku. Energię tą można pobierać z gruntu, powietrza czy też wody, w zależności od tego, jakiego rodzaju pompę ciepła wybierzemy. Pompy ciepła w około 75% działają w oparciu o zasoby naturalne, a jedynie 25% zapotrzebowania to energia elektryczna, którą można pobierać z innych źródeł naturalnych, na przykład z promieniowania słonecznego, poprzez instalację fotowoltaiczną.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła jest dość prosta i polega na pobieraniu energii cieplnej z jej naturalnych źródeł i transportowaniu jej poprzez specjalny układ do instalacji grzewczej. Trzeba jednak pamiętać, że samej pompy ciepła nie można traktować jak odpowiednika kotła na paliwa stałe, ponieważ pompa jest jedynie pewnym elementem większego systemu ogrzewania. System ten składa się z takich części jak:

  • źródło dolne – miejsce, z którego pompa ciepła pobiera niezbędną energię, może to być na przykład grunt, powietrze lub woda.
  • pompa ciepła – urządzenie, które pobiera energię cieplną ze źródła dolnego, przekształca ją, a następnie dostarcza do instalacji grzewczej w budynku.
  • źródło górne – jest to instalacja grzewcza w danym budynku, która najczęściej przyjmuje formę ogrzewania płaszczyznowego, czyli np. ogrzewania podłogowego, ściennego i sufitowego, natomiast tradycyjne grzejniki są w tym systemie dużo rzadziej wykorzystywane.

Dlaczego warto założyć pompę ciepła we własnym domu?

Jedną z największych zalet systemów grzewczych opartych na pompie ciepła, jest to, że są one w pełni ekologiczne, a ponadto mogą zarówno ogrzewać wnętrze domu, jak i je chłodzić podczas upałów. Pompy ciepła można więc porównać do klimatyzatorów, które zarówno chłodzą, jak i ogrzewają wnętrze. Jednak w przypadku pompy ciepła, jej działanie jest znacznie wydajniejsze i tańsze, ponieważ nie opiera się wyłącznie na energii elektrycznej, a pobiera niezbędną energię cieplną z jej naturalnych źródeł. Mimo że zakup pompy ciepła i jej montaż wiążą się ze sporymi kosztami, to z pewnością tego typu inwestycja jest opłacalna i dlatego warto ją rozważyć.

pompa ciepła

Jaką firmę wybrać do montażu pompy ciepła w Zatorze?

Szukając profesjonalnej firmy, która zajmie się montażem pompy ciepła w Zatorze, warto sprawdzić ofertę marki MCE. Przedsiębiorstwo to świadczy kompleksowe usługi w zakresie różnego rodzaju systemów grzewczych, dostarcza wysokiej jakości urządzenia grzewcze i inne niezbędne elementy instalacji, a także zajmuje się montażem pomp ciepła. Decydując się na skorzystanie z usług tej firmy, można mieć pewność, że montaż pompy ciepła przebiegnie w pełni profesjonalnie i urządzenie to będzie działać niezawodnie przez bardzo długi czas.

Kategoria: Aktualności, Ciekawostki

Sprawdź:

Bezpieczeństwo i komfort – dlaczego warto zainwestować w monitoring nieruchomości? Bezpieczeństwo i komfort – dlaczego warto zainwestować w monitoring nieruchomości?
Zdrowy sen – dlaczego wybór piżamy jest ważny? Zdrowy sen – dlaczego wybór piżamy jest ważny?
Do czego wykorzystuje się tuleje papierowe? Do czego wykorzystuje się tuleje papierowe?
Doradca podatkowy a księgowy – czym różnią się ich kompetencje? Doradca podatkowy a księgowy – czym różnią się ich kompetencje?
Opolski biznes w jednym miejscu.