Osoba uzależniona – jak zmotywować ją do podjęcia leczenia?

Uzależnienie bliskich nam osób jest często problemem, który w znacznym stopniu dotyka również nas. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale żyjąc z osobą uzależnioną, często ulegamy jej manipulacjom i akceptujemy trudną rzeczywistość zamiast podjąć odpowiednie kroki.

Czasem jest tak, że podejmujemy próby skłonienia np. alkoholika do podjęcia terapii. Wymuszamy to na nim podczas kłótni, gdy wraca nietrzeźwy do domu i mimo że przytaczamy bardzo dobre argumenty, to nie przynoszą one żadnego efektu.

Dzieje się tak dlatego, że u nałogowców działa silny mechanizm zaprzeczeń i iluzji. Wmawiają oni sobie i bliskim, że wszystko jest dobrze, a podczas kłótni, czy w stanie nietrzeźwości, mechanizmy te zwiększają swoją siłę.

Jak postępować z alkoholikiem?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że uzależniony powinien sam chcieć podjąć leczenie. Nie można go do tego zmuszać w agresywny sposób, ponieważ odniesie to odwrotny efekt.

Do rozmowy należy podejść spokojnie i gdy alkoholik jest trzeźwy, wówczas podane argumenty dotrą do niego bardziej.

Ponadto w rozmowie można użyć pewnych manipulacyjnych trików, dzięki którym do uzależnionego dotrze powaga problemu i sam zdecyduje się na leczenie.

Jak zmotywować do terapii?

Bliscy to najlepsze osoby, które mogą wpłynąć na alkoholika, ponieważ to oni najbardziej doświadczają skutków jego picia – widzą jak traci pracę, znajomych, prawo jazdy i zdrowie.

Kluczem do udanej motywacji jest więc pokazywanie tych skutków i podjęcie pewnych działań, np.:

  • gdy alkoholik traci pracę. Bliscy nie mogą go więc utrzymywać tylko spokojnie, ale dobitnie oświadczyć, że albo uzależniony zmieni swoje podejście i pójdzie na terapię, albo straci dach nad głową.
  • gdy alkoholik jest agresywny. Rodzina bardzo często wierzy, że przemoc kiedyś się skończy i boi się sięgnąć po pomoc. Wówczas należy konsekwentnie i bez strachu zgłosić się do odpowiednich służb. Zapewnią one specjalną ochronę i być może wpłyną na uzależnionego.
  • gdy alkoholik stale wypiera swój problem. W tym wypadku należy postawić mu stanowcze ultimatum: albo sam zgłosi się na terapię, albo przeprowadzi się tzw. interwencję. Jest to zgłoszenie alkoholika do ośrodka bez jego wiedzy i doprowadzenie go tam za wszelką cenę. Choć ta metoda jest dość drastyczna, to zazwyczaj pełni ona rolę bodźca, który sprawia, że uzależniony dobrowolnie decyduje się na leczenie.

Podsumowując, do alkoholika należy mówić spokojnie, rzeczowo i przede wszystkim konsekwentnie. Jeśli mówimy mu, że podejmiemy pewne kroki, a chory dalej nie chce walczyć o zdrowie, to należy te kroki podjąć dla jego dobra.

Przykłady argumentów:

  • Kocham cię, martwię się o ciebie i nie chcę cię stracić.
  • Nie jesteś w tym sam, zawsze możesz na mnie liczyć.
  • Życie w trzeźwości jest dużo ciekawsze – można podróżować, rozwijać pasję i cieszyć się chwilą.
  • Nasza rodzina zaczyna się rozpadać. To nie jest twoja wina, tylko choroby, której jesteś w stanie się pozbyć, więc zrób to.
  • Terapia to wyraz odwagi, a nie słabości. Będziesz wzorem dla bliskich, gdy wygrasz tę walkę.
  • To może się udać, wystarczy, że będziesz tego chcieć. W przeciwnym razie będziemy musieli się rozstać.

Jak widać kluczową rolę w motywowaniu alkoholika do podjęcia leczenia pełni okazywanie mu wsparcia, miłości, ale wymaga to również stanowczości. Nie można naciskać za bardzo, ponieważ alkoholicy to wbrew pozorom osoby cierpiące na zaburzenie lękowe – gdy przestraszą się konsekwencji, mogą, zamiast podjąć walkę, jeszcze bardziej uciec w nałóg i nie poradzić sobie z poczuciem winy.

Terapia

Pierwszym krokiem do rozmowy jest poszukanie odpowiedniej terapii. Jeśli spokojnie przedstawimy alkoholikowi jej przebieg i uświadomimy, że nie jest to nic strasznego, wówczas będzie on bardziej skłonny udać się na leczenie.

Ponadto kompleksowy ośrodek leczenia uzależnień w Opolu oferuje terapie rodzinne. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wówczas będziemy z bliskim uzależnionym cały czas i nasze wsparcie pomoże mu wygrać tę walkę o lepsze i zdrowe życie w trzeźwości.

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia
Wyzwania związane z leczeniem zaćmy u dzieci Wyzwania związane z leczeniem zaćmy u dzieci
Opolski biznes w jednym miejscu.