Od czego zależy długa żywotność komputera?

Komputery towarzyszą nam dziś nieodłącznie w codziennym życiu. Pracujemy na nich w biurach, na home office, a także coraz częściej relaksujemy się również, spędzając czas przed ekranem m.in. na filmach i grach. Przy tak intensywnej eksploatacji warto pamiętać o podstawowych zasadach regularnej pielęgnacji komputera. Jak o niego dbać? Jak unikać przegrzania?

Jak dbać o komputer?

Zastanów się nad przeznaczeniem sprzętu

Jest to jeden z pierwszych kroków. Chodzi o to, że laptop, na którym zamierzasz jedynie pracować i raz na jakiś czas obejrzeć film, będzie miał zupełnie inne parametry niż ten, na którym chcesz grać w wymagające technicznie gry. Dlatego też, jeśli masz w posiadaniu sprzęt z nieco niższej półki, staraj się nie podkręcać go zbyt przesadnie, by nie doprowadzić do uszkodzeń.

Chroń komputer przed kurzem

Aby komputer działał jak najlepiej, musisz poddawać go regularnemu czyszczeniu. Warto raz na miesiąc użyć sprężonego powietrza pod niskim ciśnieniem, dzięki któremu oczyścisz wszelkie wejścia z nagromadzonych zabrudzeń. Pamiętaj jednak o tym, by nie rozkręcać laptopa, co może spowodować utratę gwarancji.

Usuwaj zbędne programy

Porządek na pulpicie nie jest potrzebny tylko po to, żeby zyskać uczucie oczyszczenia z wirtualnego bałaganu. Chodzi również o to, że zbyt duża liczba ikonek na ekranie może dość mocno wpływać na spowolnienie pracy urządzenia, co objawia się m.in. przez wolniejsze uruchamianie systemu.

Nie lekceważ dobrego antywirusa

Phishing, trojany, ataki hakerskie i wiele innych zagrożeń czyha dziś na Ciebie i Twój komputer. Aby uchronić się przynajmniej przed częścią z nich, zadbaj o wybór dobrego programu antywirusowego. Wybierając ten najlepszy, postaraj się o to, aby był on rzeczywiście skuteczny i nie obciążał systemu swoimi skanerami.

Zainwestuj w listwę przeciwprzepięciową

Dzięki zastosowanych w nich układach listwy mają możliwość zabezpieczyć podłączone urządzenia przed przeciążeniem. Bardziej rozbudowane modele mogą być wyposażone nawet w układy stabilizatorów napięcia.

Jak uniknąć przegrzania komputera?

Istnieje wiele przyczyn, w wyniku których dochodzi do przegrzewania się komputera. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

 • wysoką temperaturę otoczenia (szczególnie gdy pracujesz na laptopie podczas upału),
 • działanie w tle skomplikowanych procesów,
 • uszkodzenie układu chłodzenia,
 • wpływ złośliwego oprogramowania,
 • trzymanie laptopa na pościeli (zakrywanie otworów wentylacyjnych).

Warto tutaj nadmienić, że przegrzewaniu nie ulegają jedynie stare, zużyte, przeładowane programami i mocno zakurzone urządzenia. Przegrzać się może również stosunkowo nowe urządzenie, jeśli nie będzie w prawidłowy sposób użytkowane.

Jak zapobiec przegrzewaniu komputera?

 • Regularnie usuwaj kurz. Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie!
 • Trzymaj wywietrzniki komputera z daleka od ścian – chodzi o to, by urządzenie miało możliwość swobodnego pozbycia się nagrzanego powietrza.
 • Nie korzystaj z komputera na pełnym słońcu.
 • Nie przykrywaj komputera ubraniami, nie oglądaj filmów pod kocem – nagrzane powietrze ma wówczas ograniczone ujście i prowadzi do przegrzewania sprzętu.
 • Nie zdejmuj obudowy komputera. Nie pomaga to w lepszym wychłodzeniu sprzętu, a wręcz przeciwnie – nasila gromadzenie kurzu z otoczenia i zakłóca obieg powietrza wewnątrz urządzenia.
 • Nie korzystaj z komputera w pobliżu włączonych grzejników.

Jak bezpiecznie przenosić laptop zimą?

Przenoś wyłącznie wyłączony sprzęt

Jest to tak ważne ze względu na zmianę temperatur, na którą laptop jest wystawiony po przyniesieniu z zewnątrz. Zimne powietrze w temperaturze pokojowej ulega skropleniu, w wyniku czego na sprzęcie osadza się woda. Jeśli dodasz do tego laptop w stanie uśpienia, masz gotowy przepis na zwarcie.

Poczekaj przed uruchomieniem laptopa

Urządzenie musi się przyzwyczaić do zmiany temperatury po przyniesieniu do domu. Potrzebuje na to około godziny. Ważne jest to, żeby nie przyspieszać tego czasu poprzez ustawienie laptopa obok grzejnika, farelki, suszenie suszarką lub na inne sposoby.

Zadbaj o pokrowiec

Laptop powinien być przenoszony zawsze w pokrowcu. Niweluje to nie tylko działanie ujemnych temperatur, lecz też ryzyko wszelkich uszkodzeń w wyniku obić i upadków.

Serwis komputerów – gdzie się udać w przypadku awarii?

Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie zanieść swój uszkodzony komputer, koniecznie sprawdź ofertę Nano Serwisu komputerowego, gdzie dzięki nowoczesnemu zapleczu technicznemu jesteśmy w stanie szybko zdiagnozować źródło usterki i przeprowadzić skuteczną naprawę.

 

Kategoria: Ciekawostki

Sprawdź:

Jakie objawy u niemowlaka powinny zaniepokoić? Jakie objawy u niemowlaka powinny zaniepokoić?
Koszty rozwodu – kto, kiedy i ile musi zapłacić? Koszty rozwodu – kto, kiedy i ile musi zapłacić?
Zawroty głowy a astygmatyzm Zawroty głowy a astygmatyzm
Autoryzowane a nieautoryzowane serwisy Apple – gdzie bezpiecznie i tanio oddać macbooka do naprawy? Autoryzowane a nieautoryzowane serwisy Apple – gdzie bezpiecznie i tanio oddać macbooka do naprawy?
Opolski biznes w jednym miejscu.