Istnieje pewna grupa schorzeń, o których nie mówi się za często, przez ich wstydliwy wydźwięk. Do takiej grupy należą choroby odbytu, które dotykają naprawdę wiele osób. Przez małą ilość ogólnodostępnych informacji, pacjenci nie wiedzą, jak radzić sobie z takimi problemami i do kogo się udać. Dlatego w dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco ten temat i podamy najważniejsze informacje dotyczące chorób odbytu.
Jakie są choroby odbytu?
Na samym początku warto zastanowić się, co właściwie należy do chorób odbytu. Schorzenia te mogą być naprawdę rozległe i dotykać nie tylko samego ujścia, ale także głębszych partii tych okolic. Choroby te to więc:
- hemoroidy,
- szczelina odbytu,
- przetoka odbytu,
- guzki odbytu,
- kłykciny kończyste,
- żylaki odbytu,
- rak odbytu,
- wypadanie odbytu,
- stany zapalne i grzybicze,
- choroba Crohna,
- uchyłkowatość esicy.
Jak widać, schorzeń tych jest naprawdę sporo, ale mało która nazwa cokolwiek nam mówi – może z wyjątkiem hemoroidów, które są najpopularniejszą chorobą odbytu. Reszta chorób to jednak nic innego jak stany chorobowe objawiające się w podobny sposób, a jedyną różnicą między nimi jest umiejscowienie bólu i sposób leczenia.
Jak objawiają się choroby odbytu?
Zanim przejdziemy do sposobów leczenia, to zaznaczmy, w jakich przypadkach należy sądzić, że któraś z chorób nas dopadła. Większość z nich objawia się:
- pieczeniem,
- swędzeniem,
- krwawieniem z odbytu,
- niemożnością oddania lub trzymania stolca,
- pojawiającym się ropniem,
- napadowym silnym bólem.
Takich sygnałów nie można bagatelizować. Wiele ludzi sądzi, że po krótkim czasie problem sam zniknie, jednak jeśli objawy te są zaczątkiem choroby, to z czasem może być tylko gorzej, a zbyt późno stwierdzona przez lekarza choroba może być bardzo trudna do wyleczenia i może się wiązać z naprawdę poważnymi konsekwencjami.
Jakie są przyczyny powstawania chorób odbytu?
Tak naprawdę przyczyn jest niewiele i jeśli dopada nas jakieś schorzenie, to z łatwością znajdujemy powód jego rozwoju. Do tych przyczyn można zaliczyć:
- trwające jakiś czas problemy z jelitami i trawieniem,
- przebyte infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
- obniżenie odporności immunologicznej zwłaszcza wśród osób z HIV,
- dużą ilość partnerów seksualnych,
- palenie papierosów,
- choroby macicy i pochwy,
- czynniki genetyczne (osoby mające dziedziczne problemy z trawieniem),
- wiek (40-60 lat),
- płeć (częściej chorują kobiety, zwłaszcza będące w ciąży).
Innych powodów ciężko jest się doszukać, choć czasem problemy z odbytem mogą się wiązać ze współistniejącymi innymi chorobami układu pokarmowego czy układu krążenia. Natomiast wówczas lekarz konkretnego schorzenia jest w stanie łatwiej stwierdzić czy w czasie leczenia istnieje ryzyko chorób odbytu.
Kto leczy choroby odbytu?
Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek wyżej wymienione objawy, które utrzymują się dłużej niż tydzień, to wskazana jest już konsultacja z lekarzem. Większość osób udaje się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rodzinnego, jednak ten najczęściej nie jest w stanie odpowiednio nas zbadać i zalecić odpowiednie leczenie. Dlatego też odsyła on często do specjalisty w tej dziedzinie, czyli proktologa. Lekarz ten specjalizuje się właśnie w dziedzinie odbytu, jego chorób i wszelkich powikłań związanych z unerwieniem i ukrwieniem tego miejsca. Jeśli więc zależy nam na szybkim i skutecznym leczeniu, to warto wybrać się od razu do niego.
Jak leczy się choroby odbytu?
Na sam koniec zobaczmy, jak leczyć choroby odbytu, by nie doskwierały nam one zbyt długo. Proktolog z Jeleniej Góry zaznacza, że sposobów leczenia może być kilka. Do najczęstszych i najbardziej skutecznych zalicza się:
- maści na stany zapalne,
- kremy na hemoroidy,
- operację proktologiczną (wycięcie hemoroidów lub całego odbytu),
- antybiotyki i czopki przeciwgrzybicze,
- fotokoagulację,
- krioterapię,
- skleroterapię.
Są to sposoby na już bardzo poważne schorzenia, czasem jednak wystarczą zalecenia domowej pielęgnacji np. stosowania okładów z ziół, herbaty, kostek lodu, czy aloesu. Natomiast są one raczej formą dodatkową i konsultacja z lekarzem i tak jest wskazana, by skutecznie i na dobre pozbyć się chorób odbytu. Schorzenia te mogą naprawdę skomplikować życie, jednak odpowiednie podejście i nielekceważenie objawów pozwala bardzo szybko wrócić do zdrowia.