Metoda Vojty – zasady i wskazania

Rehabilitacja dzieci już od pierwszego dnia życia przynosi najlepsze rezultat. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku niemowląt, które z różnych powodów cierpią zaburzenie ośrodkowej koordynacji nerwowej, dziecięce porażenie mózgowe czy niedowład ciała, jak najszybciej rozpoczęły odpowiednią terapię.

Zbyt późna reakcja i niedopasowana rehabilitacja będą miały ogromne konsekwencje w prawidłowym rozwoju dziecka.

Dzieciom zmagającym się z różnego rodzaju problemami ruchowymi, zalecane jest rozpoczęcie terapii Vaclava Vojty, który to w latach 60. ubiegłego wieku opracował metodę terapii zaburzeń powstały na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Na czym polega metoda Vojty? Jakie są wskazania i przeciwskazania do rozpoczęcia terapii u dzieci?

Na czym polega metoda terapii Vojty?

Terapia ruchu metodą Vojty została opracowana przez niego na podstawie wielu lat obserwacji tego, w jaki sposób rozwija się ośrodek ruchu u dzieci i niemowląt. W efekcie tego zauważył, że uszkodzenie układu nerwowego może wywołać zaburzenia napięcia mięśniowego, co prowadzi do poważnych problemów z układem ruchu w przyszłości.

W wyniku prowadzonych przez siebie obserwacji zauważył również, że nawet najmniejszy ucisk na niektóre partie ciała, prowadzi do samoistnego odruchu motorycznego innej jego części. To odkrycie pozwoliło mu na opracowanie metody terapii, w efekcie której dzieci z poważnymi uszkodzeniami były w stanie nauczyć się samodzielnie poruszać. 

Metoda terapii Vojty polega na stymulacji poprzez dotyk ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu jest w stanie wspomóc prawidłowy rozwój procesów ruchowych i zapobiec tym samym trwałym uszkodzeniom na tle nerwowym.

Jak przebiega terapia Vojty?

Metoda Vojty obejmuje dwie części – diagnostyczną oraz terapeutyczną. W pierwszej kolejności specjalista ocenia, jakie zaburzenia mogły powstać w skutek uszkodzenia układu nerwowego i na podstawie zebranych danych ocenia jaki rodzaj stymulacji ruchowej będzie potrzebny do rozpoczęcia rehabilitacji.

Terapia ruchu metodą Vojty powinna przebiegać w ściśle określony sposób. Do przeprowadzenia terapii wykorzystuje nacisk na poszczególne części ciała (w zależności od zaobserwowanego problemu) u pacjenta, który przyjmuje pozycję leżącą – na plecach, boku lub brzuchu. W taki sposób uruchamiają się naturalne odruchy każdego człowieka.

W efekcie stymulacji dochodzi do skoordynowanego ruchu wszystkich mięśni szkieletowych, a co ważniejsze uruchomienia ośrodkowego układu nerwowego. Taką reakcję można wywołać zarówno u dorosłego, jak i noworodka. Jednak z racji tego, że terapia opiera się na wykorzystaniu motoryki spontanicznej, które każdy uczy się jako dziecko, najskuteczniejsze efekty widać na terapii prowadzonej na niemowlakach. To właśnie dla nich przeznaczona jest ta metoda terapii.

Zaleca się rozpoczęcie tego rodzaju terapii również osobom dorosłym, które nie mogą samodzielnie sterować ośrodkowym u obwodowym układem nerwowy. Metoda rehabilitacji powinna nastąpić natychmiast w ostrej fazie danego schorzenia i być kontynuowana w późniejszym czasie.

Kto powinien rozpocząć terapię metodą Vojty?

Metoda terapii Vojty jest skierowana przede wszystkim do osób, które zmagają się z porażeniem mózgowym oraz skoliozą. Wskazaniem do rozpoczęcia stymulacji ruchowej metodą Vojty jest również dysplazją stawu biodrowego. Terapia Vojty sprawdza się również u osób mających problem z mechanizmami podporowo-wspornymi, dlatego wykorzystuje się ją również w leczeniu zaburzeń motorycznych, które skutkują uszkodzeniem układu nerwowego – m.in. SM.

Terapia jest niezbędna również u osób dorosłych i dzieci z porażeniem obwodowym kończyn górnych i dolnych (zwłaszcza z przepukliną oponowo rdzeniową). Terapia znajdzie swoje zastosowanie w rehabilitacji uszkodzeń ortopedycznych. 

Z racji tego, że terapia powstała w wyniku obserwacji i stymulacji układu nerwowego u dzieci, najlepiej służy ona najmłodszym. Wskazane jest zatem, aby udział w niej brały dzieci objawiające problemy w zakresie układu ruchu.

terapia metodą vojty

Jakie są przeciwskazania do zastosowania terapii Vojty?

Wbrew pozorom z terapii metodą Vojty (https://www.x-reh.pl/metoda-vojty-i-ndt-bobath) nie mogą korzystać kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem jest również ostry przebieg choroby, który objawia się widocznym i bolesnym stanem zapalnym oraz wysoką gorączką. Terapii nie wolno rozpoczynać również do 10 dni po szczepieniu.

Warto jednak przed rozpoczęciem terapii metodą Vojty skonsultować się z terapeutą, który po wywiadzie i obserwacji podejmie decyzję, co do jej kontynuacji.

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.