Maszyny rolnicze i ich rola

Zadania, jakie wykonują maszyny rolnicze, to między innymi oranie pola, sianie ziaren, nawadnianie roli oraz zbieranie plonów. Rolnicy wykorzystują różnorodne maszyny – traktory, pługi, ciągniki czy kombajny. W zależności od rodzaju roli oraz od jej wielkości, wybierane są konkretne maszyny rolnice. Każdy rolnik, mający swoje własne gospodarstwo oraz rolę, wie jak istotna jest rola, jaką pełnią maszyny rolnicze. Okres, podczas którego stosuje się maszyny rolnicze, jest bardzo krótki. W ciągu całego roku, nasze maszyny mogą pracować zaledwie kilkanaście dni. Większą część czasu są więc one w stanie spoczynku. Błędnym przekonaniem jest, iż z tego względu, maszyny rolnicze rzadko się psują i są niepodatne na uszkodzenia czy przetarcia. Praca maszyn na roli jest bardzo wymagająca – to podczas niej, może odprysnąć farba lub uszkodzić się nawierzchnia maszyny.

Warto dodać, że jakikolwiek problem, wiążący się ze stanem i z pracą maszyn rolniczych, powinien być od razu rozwiązywany. Jeśli zajmiemy się maszyną rolniczą tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu, lub zauważymy jej niesprawność w trakcie sezonu, możemy mieć spory problem. Naprawa maszyn rolniczych jest długim procesem, tak samo jak sprowadzenie części zamiennych. Gdy nasza maszyna będzie niesprawna, mogą nam przepaść wszystkie zbiory. Pożyczenie lub wynajęcie kombajnu czy pługu w trakcie sezonu, jest praktycznie niemożliwe. To dlatego należy przywiązywać szczególną wagę do stanu maszyn rolniczych.

Jak dbać o maszyny rolnicze

Z uwagi na to jak ważną rolę pełnią maszyny rolnicze, należy pamiętać o właściwej dbałości o nie. Maszyny muszą być sprawne przede wszystkim przed rozpoczęciem się sezonu zbiorów.

  • Czyszczenie – gabaryty maszyn rolniczych są dość duże. Ich czyszczenie jest więc dość wymagającym procesem. Doświadczeni rolnicy oraz serwisanci zalecają stosowanie ciepłej wody i myjki wysokociśnieniowej. Dzięki temu, pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń z naszych maszyn rolniczych. Poza tym, podczas czyszczenia, możemy odkryć niektóre skorodowane miejsca lub takie, z których zeszła farba.
  • Pozbywanie się usterek na bieżąco – zniszczone lub starte elementy, brakujące śrubki i niedziałające części, to problemy, których nie można ignorować. Natychmiastowe pozbycie się ich umożliwi sprawne działanie maszyny przez cały sezon. Problemy tego typu wykrywa się na przeglądzie, który powinien być przeprowadzany regularnie tuż po skończeniu się sezonu.
  • Korzystanie z dobrych części zamiennych – gdy niektóre elementy są uszkodzone i nie działają, należy zastąpić je nowymi. W serwisie, który oferuje naprawę i przeglądy maszyn rolniczych, dostępne są części zamienne. Najlepszą opcją jest wybranie części z najwyższej półki. Niekiedy są one droższe od zwykłych, jednak ich montaż zagwarantuje nam długą i sprawną eksploatację maszyn.
  • Remonty i naprawy – tak samo jak w przypadku przeglądów, istotne znaczenie mają również remonty oraz naprawa maszyn. Szybko i sprawni przeprowadzona naprawa pługa czy traktorów, pozwoli na wykonywanie wszystkich czynności w trakcie sezonu.
    Naprawa każdej maszyny rolniczej może trwać długie tygodnie – jest to jednak zależne od problemu oraz od jego natężenia. To, w jakim tempie maszyna zostanie naprawiona, zależy również od pory roku. Tuż przed rozpoczęciem się sezonu, serwisy mogą być zbyt zajęte naprawą innych maszyn. Generalnie przeprowadzony remont można zlecić wcześnie, jeśli przeglądu dokonamy po skończonym sezonie.

Regularne przeglądy, natychmiastowe naprawy oraz zakupywanie części zamiennych najwyższej jakości, pozwoli nam na bezproblemowe działanie maszyn oraz przedłuży ich żywotność.

Co się dzieje gdy nie dbamy o maszyny rolnicze?

W przypadkach, gdy nie czyścimy maszyn regularnie, tuż po każdorazowym użyciu, maszyny rolnicze mogą zostać bardzo zanieczyszczone, co wpływa na późniejszą jakość upraw. Ponadto, dzięki odpowiedniemu czyszczeniu każdej maszyny rolniczej, mamy możliwość znaleźć wszelkie skorodowane miejsca. Podczas pracy na polu, często odpryskuje farba. W miejscach, gdzie jej brakuje, również może powstać korozja. Poza tym, jeśli nie przeprowadzamy porządnych przeglądów, możemy spotkać się z sytuacją, w której to maszyna przestanie być sprawna w trakcie sezonu.

Artykuł powstał przy współpracy z www.zenox.pl

Kategoria: Motoryzacja Tags: , , , ,

Sprawdź:

Ukraińcy w Polsce – jak uzyskać pozwolenie na pobyt i pracę Ukraińcy w Polsce – jak uzyskać pozwolenie na pobyt i pracę
Artroskopia stawu barkowego – w jakim celu się ją przeprowadza? Artroskopia stawu barkowego – w jakim celu się ją przeprowadza?
Czy komornik może zająć zwrot podatku z zagranicy? Czy komornik może zająć zwrot podatku z zagranicy?
Mieszkanie w okolicach Wrocławia Mieszkanie w okolicach Wrocławia
© 2019 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.