O lekarzach, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę wciąż się słyszy. Mimo zmian odnośnie minimalnych wynagrodzeń, wciąż wielu specjalistów decyduje się na emigrację. Czynnikiem decydującym jest bowiem nie tylko wysokość zarobków, ale również warunki pracy, możliwość rozwoju i szybszego awansu i dostęp do nowoczesnych urządzeń medycznych. W ostatnim czasie zaobserwowano znaczny wzrost liczby odbieranych zaświadczeń wydawanych przez Naczelną izbę Lekarską umożliwiających do pracy na terenie Unii Europejskiej. Wzrost ten osiągnął aż 25%. Ponadto wielu lekarzy decyduje się również na pracę w USA, Emiratach Arabskich, Nowej Zelandii czy w Kanadzie, gdzie okazanie zaświadczenia nie jest wymagane.
Jacy specjaliści najczęściej decydują się na wyjazd?
Największy odsetek specjalistów, którzy zdecydowali się na emigrację jest wśród anestezjologów. Obecnie coraz więcej lekarzy tej dziedziny decyduje się na wystąpienie do Naczelnej Izby Lekarskiej o zaświadczenie o postawie etycznej dzięki której mogą oni podjąć pracę w innych krajach Unii Europejskiej. Po owe zaświadczenia coraz chętniej zgłaszają się również chirurdzy plastyczni oraz chirurdzy klatki piersiowej.
Oprócz anestezjologów na wyjazd decyduje się coraz więcej patomorfologów, którzy specjalizują się w leczeniu między innymi nowotworów. Skutkiem wyjazdu lekarzy tej dziedziny jest ich niedobór w Polsce – w naszym kraju czynnych zawodowo patomorfologów jest dwukrotnie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.
Z Polski wyjeżdżają także lekarze rodzinni, którzy bardzo często wybierają pracę w Niemczech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Ze względy na braki kadrowe są oni tam chętnie przyjmowani, a wysoka pensja i inne profity są dodatkowym czynnikiem motywującym.
Dlaczego polscy lekarze tak chętnie wyjeżdżają za granicę?
Lekarze najczęściej decydują się na wyjazd za granicę ze względu na możliwość osiągnięcia znacznie wyższych zarobków niż jest to możliwe w Polsce. Najwyższe średnie wynagrodzenia obowiązują w krajach skandynawskich takich jak Szwecja, Norwegia czy Finlandia. Co prawda obowiązujące tam podatki przyczynią się do utraty pewnej kwoty, jednak mimo to będzie ona znaczenie wyższa od obowiązujących w Polsce standardów. W Szwecji doświadczony lekarz specjalista może liczyć na 70 tysięcy brutto koron szwedzkich miesięcznie. Zapewni to zarówno możliwość życia na wysokim poziomi i dodatkowego oszczędzania na przyszłość. Ponadto wszystkie podjęte dyżury są zazwyczaj ekstra płatne, co daje możliwość zwiększenia wynagrodzenia o sporą kwotę. Również stażyści nie posiadający specjalizacji mogą liczyć na konkretne wynagrodzenie, które w Polsce nie jest możliwe do osiągnięcia.
Lekarze nie emigrują jednak tylko ze względu na zarobki. Szpitale zwłaszcza w Niemczech, Szwajcarii czy w wymienionych krajach skandynawskich posiadają znacznie wyższy standard od polskich ośrodków. Oprócz eleganckich pokojów, sal, które w dużym stopniu wpływają na sam komfort pracy, szpitale bardzo często wyposażone są w nowocześniejsze sprzęty, które są niedostępne w Polsce. Dzięki temu każdy polski lekarz, niezależnie czy przyjechał na stałe czy tylko na pewien okres, może zyskać nowe umiejętności. Możliwość rozwoju i samorealizacji jest jednym z najbardziej wpływających na specjalistów czynników motywujących.
Całkiem inna jest także sama kultura i sposób pracy. W Szwecji obowiązują lekarzy przerwy o ustalonych godzinach, dzięki którym mogą oni zregenerować siły i odpocząć między wykonywaniem codziennych obowiązków. Szpitale również dbają o lekarzy oferując im opłacone szkolenia i kursy dotyczące różnorodnych aspektów wykonywanego zawodu. Dzięki temu, doświadczony i wykwalifikowany lekarz może zawsze liczyć na szybki awans lub podwyżkę.
Propozycje pracy dla lekarzy: http://www.paragona.com/pl/strona-glowna/.