Księgowość – czy to skomplikowane?

Wybór odpowiedniego dla siebie zawodu wiadomo, że nie jest łatwy. Niektórym marzy się jakiś konkretny zawód lecz by go wykonywać trzeba skończyć trudne studia, których się obawiamy. Swój wymarzony zawód powinniśmy już znać przed rozpoczęciem szkoły średniej, technikum czy szkoły zawodowej. Już w tym okresie, gdy jeszcze nie myślimy o pracy musi paść decyzja na całe nadchodzące życie. Gdy interesuje nas pójście na studia należy wybrać liceum. Liceum możemy także wybrać o danych kierunku czy nachyleniu.

Czy chcesz zostać księgowym?

Chcemy być dziennikarzem? Zdecydowanie liceum o nachyleniu humanistycznym. Myślimy o studiach chemicznych liceum ogólnokształcące z rozszerzeniem matematyczno-chemicznym może ułatwi nam sprawę dostania się na wymarzone studia. Gdy od momentu zakończenia szkoły gimnazjalnej wiemy, że chcemy zostać na przykład fryzjerem wybór technikum fryzjerskiego czy szkoły zawodowej kształcącej fryzjerów będzie dla nas wyborem idealnym. Wszystko to powinno być przez nas bardzo przemyślane. Każdy krok powinien być szczegółowo zaplanowany, a każdy wybór udokumentowany naszymi zainteresowaniami czy pasjami. Przed wyborem konkretnego zawodu należy jednak tenże zawód poznać od przysłowiowej podszewki. Wiele osób wybiera pewne zawody, w których na pewno znajdą pracę. Takim zawodem jest właśnie księgowa/księgowy.

Księgowa jest to osoba ściśle zatrudniona do prowadzenia wszelkich ksiąg rachunkowych. Odpowiada głównie za przechowywanie, zbierania wszelkich faktur oraz dokumentów. Wpisuje je do systemu księgowego. Kolejne jej zajęcie to analiza tychże danych i wyciąganie z nich najbardziej istotnych informacji – tłumaczy szefowa biura Meritum, Halina Jędrzejczak. Jak dodaje: Każda księgowa stoi także na straży by wszystkie obowiązki wobec urzędu skarbowego jak i innych instytucji zostały przestrzegane. Wbrew pozorom to właśnie księgowość jest jednym z ważniejszych działów w każdej firmie.

biurorachunkowe

Osoby, które chcą zajmować się usługami księgowymi powinny być sumienne, dokładne oraz powinny posiadać zdolność do skupienia na danej rzeczy uwagi. Osoby te są potrzebne w każdej firmie, nawet tej najmniejszej.

Księgowe w większych firmach są zatrudniane na etat. Zaś w tych mniejszych pracują we własnym biurze rachunkowym i świadczą usługi księgowe. Jednak nie każda księgowa może założyć własne biuro rachunkowe. Musi ona posiadać licencję Ministra Finansów.

Jest ona wydawana na postawie doświadczenia w tym zawodzie oraz zdaniu odpowiedniego egzaminu. Wbrew pozorom księgowe mogą awansować. Stanowisko, które jest najbardziej pożądane w tym zawodzie to posada księgowej głównej. Jest to już jednak znacznie większa odpowiedzialność. Nadzoruje ona bowiem wszelkie wydarzenia finansowe w danej firmie, a także zarządza finansami i innymi ważnymi sprawami. Do jej zadań między innymi należy:

  • kontrola kondycji finansowej formy,
  • rozwój systemu finansowego.

Jak kształtują się zarobki księgowej?

Zarobki zależą przede wszystkim od firmy. Minimum kwota miesięcznego zarobku to 1500 złoty netto. Mało gdzie tyle się zarabia. Z reguły są to wyższe zarobki. Wszystko oprócz firmy zależy od stażu pracy danej księgowej czy księgowego. Przeciętne zarobki to jednak od 2000-4500 złotych netto. Są jednak firmy gdzie główna księgowa może zarobić nawet 15 tysięcy złotych netto.

Kategoria: Biznes Tags: ,

Sprawdź:

Rachunkowość dla opolskich firm – zobacz podstawy Rachunkowość dla opolskich firm – zobacz podstawy
Opolski biznes w jednym miejscu.