Kariera a motywacja – a między tym wszystkim doradztwo biznesowe

Biznes a rozwój pracowników

Pod hasłem „praca” można znaleźć kilka porad. Jedna z nich zaleca precyzyjne określenie swojego zawodowego celu i przestrzega przed szukaniem pracy na przeczekanie, bo to sprzyja niekorzystnemu zaszufladkowaniu: pracownik niższej kategorii. Najważniejsza jest precyzja celów. Od wielu lat ludzie wyznaczają sobie konkretny plan działania, w którym precyzyjnie określają poszczególne szczeble swojej zawodowej kariery: dziennikarka radiowa, telewizyjna, wykładowca public relations, doradca PR dużych koncernów. Wszystko po to, by dzisiaj mieć świadomość, że jest się w pełni przygotowanym do funkcji np. dyrektora generalnego dużego koncernu w Polsce. Koncentracja na obranym celu, silna determinacja i precyzyjna realizacja założeń pozwoliły mi na osiągnięcie tego, co zamierzałam.
Faktycznie, dobrze zdefiniowany cel to podstawa sukcesu. Jest wiele technik, które pomagają w jego odniesieniu. Jedna z nich zakłada, by nie wyobrażać sobie, gdzie chcesz być za 10 lat, tylko gdzie jesteś w roku 2019. Pomyśl, że jest rok 2019 i Ty jesteś na szczycie kariery. Potem zacznij się cofać do roku 2017 (zastanów się, co wtedy zrobiłeś by osiągnąć ten cel). Potem 2016, 2015… Ta technika pozwala koncentrować się na rozwiązaniach, a nie na trudnościach. Afirmuje, dodaje wiary we własne siły i rysuje nam plan działania na przyszłość.

Prosto do celu w karierze

Bądźcie elastyczni w budowaniu kariery

Ludzie twierdzi]ą,  że ważne jest elastyczne reagowanie na przypadek i trudność.  Jeśli na drodze małego dziecka stoi krzesło, malec reaguje histerycznie: kopie w nie i krzyczy: „Niedobre krzesło!”. A dojrzały człowiek po prostu omija je bez frustracji. Jeżeli napotka problem w firmie, znajdzie sposób, by podjąć walkę o swoje lub zwyczajnie „odpuści sprawę”, bo np. nie ma sensu się denerwować albo coś komuś na siłę udowadniać. Warto się też poważnie zastanowić, czy nasz cel jest możliwy do osiągnięcia oraz jakie koszty przyjdzie nam za niego zapłacić. – Jeśli trzeba będzie pracować bardzo intensywnie, musimy sobie uświadomić, że może ucierpieć na tym nasza najbliższa rodzina. Gdy ta cena jest zbyt wysoka, trzeba umieć modyfikować plany. Osoby, które nie biorą pod uwagę kosztów, jakie trzeba będzie ponieść, i tego, że losu nie da się przewidzieć, mogą czuć się sfrustrowane w drodze do swoich marzeń.  W dzisiejszych czasach trzeba być odpowiednio elastycznym i otwartym. Bardzo ważna jest duża świadomość sukcesu. Przeciwności losu warto traktować jak trampolinę, od której muszę się odbić. Nie zniechęcać się, lecz bardzo mobilizować w krytycznych sytuacjach. Siła woli, przebicia i chęć ciągłego działania to jedne z najważniejszych cech, które pozwolą mam odnieść sukces.

Uczyń z wady zaletę

Podobno studia powinniśmy wybierać pod kątem zapotrzebowania na określonych specjalistów w przyszłości. Koniunktury nie da się jednak przewidzieć w stu procentach. – W dodatku, jeśli z prognoz wynikałoby na przykład, że za 10 lat bardzo będą potrzebni fizycy jądrowi, a ktoś nie lubi przedmiotów ścisłych, na nic mu się zdadzą takie informacje. Jeśli człowiek nie wie, czego naprawdę chce, nie odniesie sukcesu. Dlatego warto sobie zadać najprostsze pytania: w czym jestem dobry? Co sprawia mi przyjemność? Trzeba też wiedzieć, że nawet z pozornie nieistotnych cech charakteru, np. z poczucia humoru, można uczynić zawodowy atut. Jakie cechy charakteru są więc potrzebne, by osiągnąć sukces? Zupełnie inne, by być dobrym muzykiem, a inne, by zarządzać wielką firmą. Więcej porad znajdziecie pod tym adresem. Jeśli szukacie profesjonalnego doradztwa biznesowego jest to miejsce w 100% dla Was.

Kategoria: Biznes Tags: 

Sprawdź:

Rachunkowość dla opolskich firm – zobacz podstawy Rachunkowość dla opolskich firm – zobacz podstawy
© 0191 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.