Jakie objawy u niemowlaka powinny zaniepokoić?

Pojawienie się w domu niemowlęcia to ogromna radość, lecz też częste niepokoje o to, czy aby maluch rozwija się prawidłowo. Dlatego też, aby pomóc młodym rodzicom w rozwianiu przynajmniej części wątpliwości, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Na jakie objawy zwracać uwagę u dziecka? Jak wygląda prawidłowy rozwój niemowlęcia?

Rozwój niemowlaka na przestrzeni miesięcy

Od 1. do 3. miesiąca

Prawidłową postawą, jaką przyjmują niemowlęta w tym wieku, jest postawa zwinięta, maluch ma tendencję do przyciągania się do środka ciała. Zaniepokojenie może wywoływać więc zbyt wyprostowana postawa. Kolejnym niepożądanym objawem jest mocna asymetria, w wyniku której dziecko odwraca główkę zawsze w tę samą stronę podczas leżenia na plecach. Zwróć uwagę na odruch ssania u dziecka, a także na to, czy maluch głuży.

Od 4. do 6. miesiąca

U dorosłych normalnym odruchem jest to, że większość czynności wykonujemy z wykorzystaniem głównie prawej bądź lewej ręki – u niemowlaka jest to z kolei objaw, który trzeba uważnie obserwować. Równie niepokojącą sytuacją jest ta, w której dziecko nie próbuje niczego chwycić. W tym czasie niemowlę uczy się reagować na inne osoby w otoczeniu – gaworzy, reaguje na mimikę innej osoby i próbuje ją naśladować. Ważnym sygnałem są również próby siadania po pociągnięciu za rączki.

Od 7. do 9. miesiąca

Pod względem fizycznym, niemowlę umie już w tym czasie samo siedzieć i dobrze radzi sobie z chwytaniem przedmiotów. Ważny jest jednak także aspekt emocjonalny – u prawidłowo rozwijającego się malucha pojawiają się pierwsze poważniejsze interakcje społeczne, takie jak rozpoznawanie osób w grupie i kierowanie się do nich. Przy 9. miesiącu maluch zaczyna świadomie nawiązywać kontakty z innymi i podejmować “rozmowy” z innymi niemowlętami w otoczeniu.

Od 10. do 12. miesiąca

Jeśli do tej pory dziecko nie wyraża zainteresowania innymi ludźmi, nie próbuje gaworzyć, są to już objawy sugerujące konieczność udania się do specjalisty. Około 11. miesiąca niektóre dzieci potrafią już stać z podparciem. Przy 12. miesiącu mogą pojawiać się pierwsze słowa.

Od 12. do 18. miesiąca

W tym czasie maluch przechodzi bardzo intensywny rozwój społeczny i fizyczny: rozwija umiejętności chodzenia, reaguje na osoby w otoczeniu, dzięki bogatej mimice i gestykulacji potrafi zasygnalizować swoje potrzeby. Bardzo alarmującym sygnałem jest brak postępów w powyższym zakresie.

Czy należy się sugerować kalendarzem rozwoju dziecka?

To oczywiste, że na pewnych etapach rozwoju niemowlę musi mieć już wykształcone pewne umiejętności, aby można było mówić o jego prawidłowym rozwoju. W tym celu powstał kalendarz rozwoju dziecka, z którego rodzice mogą w prosty sposób dowiedzieć się, jakie zachowania są jeszcze normą, a które powinny już zacząć niepokoić i skłaniać do wizyty u specjalisty.

Jednak każdy medal ma dwie strony. Warto pamiętać także o tym, by czasem odłożyć na bok wszystkie poradniki i strony internetowe – i po prostu obserwować malucha, poświęcając mu dużo uwagi. Ważnym czynnikiem jest to, że pierwszy rok życia, poza okresem dojrzewania, to czas, w którym dochodzi do największych zmian. I rzadko zdarza się, by dziecko idealnie wpisywało się w wyznaczone schematy.

Krótko mówiąc, nie każde odchylenie od normy jest sygnałem zaburzenia. Troska o zdrowie malucha jest szalenie ważna i jeśli występują objawy, które powodują Twoje szczególne zaniepokojenie, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by udać się na konsultację lekarską. Zaufany lekarz najlepiej oceni, czy rzeczywiście istnieją podstawy ku wdrożeniu leczenia.

 Dlaczego warto iść na wizytę do rehabilitanta?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto znaleźć rehabilitację dla niemowląt w Gdańsku. Dobrze dobrany rehabilitant patrzy na pacjenta w sposób holistyczny, co pozwala na opracowanie pełnego planu działania, pozwalającego zniwelować powstałe problemy i zaangażować do pracy także rodziców. Rehabilitanci posiadają dodatkową wiedzę z zakresu pulmonologii, kardiologii, ortopedii, fizjoterapii i wielu innych specjalności, dzięki czemu będą w stanie zapewnić Twojemu maluchowi specjalistyczną opiekę.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.