Jak zorganizować i przeprowadzić szkolenia online?

Jakość szkolenia online jest mierzona poprzez satysfakcję uczestnika, zarówno na poziomie technicznym (aspekty techniczne, funkcjonalność platformy wirtualnej), dydaktycznym (treść i forma jej przekazywania), jak i emocjonalnym (zainteresowanie zagadnieniem, motywacja, informacja zwrotna). Na przykład jeśli Twoim celem jest przygotowanie wirtualnych kursów kształcenia w szkołach wyższych, powinno być ono oparte na modelu edukacyjnym danej instytucji.

Najpowszechniejszą metodologią jest ta, w której kursant ma dostęp do treści kursu, otrzymuje porady lub informacje zwrotne na temat procesu szkolenia i przechodzi testy postępu, aby wykazać swoją wiedzę, na koniec zaś otrzymuje certyfikat ukończenia kursu. Testy postępu i certyfikaty to skuteczne motywatory zewnętrzne, które w skuteczny sposób wspierają proces nauki.

Organizacja kursu online krok po kroku

Zanim zaczniesz tworzyć treści do kursu online, musisz wybrać platformę online, która oferuje potrzebne ważne zasoby, takie jak na przykład fora. Trzeba również wziąć pod uwagę, czy platforma jest odpowiednia dla typu ucznia, z którym zamierzasz pracować, np. czy kursanci będą mieli łatwe połączenie, czy mogą mieć dostęp do treści w sposób zsynchronizowany, czy nie. Ponadto, znajomość ilości kursantów jest niezbędna do oceny użyteczności platformy w każdym kontekście.

W kontekście edukacji online ważne jest, aby być na bieżąco z możliwościami, które w dzisiejszych czasach oferuje Internet oraz je wykorzystywać. Nie warto zatrzymywać się na rozwiązaniach sprzed kilku lat, lecz sięgać po nowości, wizualne, interaktywne i dynamiczne treści, takie jak na przykład mapy myśli, prezentacje multimedialne, blogi, filmy wideo i podcasty. To idealny sposób na to, by nauka stała się jeszcze przyjemniejsza i łatwiejsza dla kursanta.

Jak zacząć?

Jednym ze sposobów na rozpoczęcie kursu online jest stworzenie społeczności, która przełamie lody. Może być to chociażby forum wprowadzające lub bardziej kreatywne zajęcia na początek kursu.

Twórz specyficzne projekty do pracy w parach lub grupach, ze specjalnymi odznakami, które mogą podkreślać określone treści. Możesz stworzyć taki projekt, korzystając z różnych zasobów, takich jak szybkie quizy i oceny porównawcze.

Jednym z bardzo pomocnych narzędzi są hashtagi. Ułatwiają one wyszukiwanie konkretnych, istotnych i aktualnych treści. Za pomocą prostego znaku # możesz skupić różnorodność postów, wiadomości i tematów na określonym słowie kluczowym. Używanie hashtagów w kursie online jest ważne, aby ułatwić proces uczenia się kursantów.

narzedzia trenerskie

Dlaczego online jest lepiej?

Podstawową zaletą kursów online jest to, że można uzyskać dostęp do nauki w wybranym przez siebie miejscu, bez obowiązku udawania się do ośrodka szkoleniowego położonego daleko od domu lub pracy.

Na kursy online mogą uczęszczać zarówno osoby pracujące w biurach, jak i wykonujące prace domowe. W zależności od dostępności i wygody, wiele osób decyduje się na naukę w weekendy, wieczorami lub w wolnym czasie.

Oto inne zalety kursów online w porównaniu z tradycyjnymi szkoleniami:

– nieograniczony dostęp do szkoleń,

– aktualne treści dostosowane do bieżących trendów,

– oszczędność czasu,

– duża efektywność oraz lepsze zrozumienie i utrwalenie zdobytej wiedzy dzięki nowoczesnym technikom,

– bardziej przyjazne dla środowiska.

Nieskończone możliwości

Internet oferuje obecnie cały wachlarz możliwości w zakresie kształcenia. Taki rodzaj nauki jest coraz bardziej popularny zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Nowoczesne metody prowadzenia szkoleń i audiowizualne materiały rzucają nowe światło na naukę, która przecież wcale nie musi być nudna.

Kategoria: Biznes, Ciekawostki, Informacje, Usługi biznesowe

Sprawdź:

Jakie objawy u niemowlaka powinny zaniepokoić? Jakie objawy u niemowlaka powinny zaniepokoić?
Koszty rozwodu – kto, kiedy i ile musi zapłacić? Koszty rozwodu – kto, kiedy i ile musi zapłacić?
Zawroty głowy a astygmatyzm Zawroty głowy a astygmatyzm
Autoryzowane a nieautoryzowane serwisy Apple – gdzie bezpiecznie i tanio oddać macbooka do naprawy? Autoryzowane a nieautoryzowane serwisy Apple – gdzie bezpiecznie i tanio oddać macbooka do naprawy?
Opolski biznes w jednym miejscu.