Jak złagodzić ból stóp? Zalety wkładek ortopedycznych

Stopy każdego dnia są narażone na duże obciążenia. Ich ból to dość częsta dolegliwość, która doskwiera osobom w każdym wieku. Przyczyn bólu stóp może być bardzo wiele, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić. W tym celu warto odwiedzić specjalistę, a także zastosować efektywne metody walki z bólem stóp.

Co może być przyczyną bólu stóp?

Stopy przede wszystkim utrzymują ciężar całego ciała oraz pozwalają na swobodne poruszanie. To właśnie ze względu na tak duże obciążenie stawy oraz mięśnie kończyn dolnych są narażone na różnego rodzaju urazy. U większości osób borykających się z tą dolegliwością ból pojawia się w konkretnym obszarze np. na podeszwie. Jednak jego konkretne umiejscowienie jest trudne do określenia. Pacjenci z bóle stopy mają także problem z określeniem jego intensywności.

Przyczyny bólu stopy

Przyczyn bólu stopy może być bardzo wiele. Bardzo często są one wynikiem różnego rodzaju urazów mechanicznych powstałych np. podczas upadku. W przypadku stóp zazwyczaj pojawiają się skręcenia, stłuczenia oraz przeciążenia. Tym urazom towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak obrzęk i ból umiejscowiony w obrębie konkretnego obszaru np. kostki. W przypadku stóp, a dokładniej układu ścięgnistego dość często pojawiają się także urazy ścięgna Achillesa czy nagniotki. Nie są one groźne dla zdrowia, ale są bolesna, a na dodatek mogą uniemożliwiać normalne chodzenie.

Skóra stóp jest narażona na choroby grzybicze. Dotyczy to przede wszystkim osób, które często chodzą na basen czy inne miejsca, w których mają kontakt gołymi stopami z podłożem. Z kolei skóra wokół paznokci narażona jest na urazy związane z wrastającą płytką.  

Ból stóp mogą wywoływać także choroby ogólnoustrojowe, w tym neuropatie obwodowe. Taka dolegliwość może pojawiać się również u osób z różnego rodzaju niedoborami witamin i minerałów.

W jaki sposób leczy się ból stóp?

W pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę bólu stóp. Jest to niezbędne do tego, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto w tym celu odwiedzić specjalistę, który przeprowadzi niezbędne badania i stwierdzi, co jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Skutecznym sposobem na walkę z bólem stóp jest stosowanie wkładek ortopedycznych. Jeśli są one prawidłowo dobrane, to zmniejszają problemy z nieprawidłową postawą, co także bardzo często przyczynia się do dolegliwości bólowych. Wkładki mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. W przypadku najmłodszych zastosowanie wkładek odpowiednio wcześnie pozwoli zniwelować nieprawidłową postawę oraz związane w tym problemy.

Ogromną zaletą wkładek ortopedycznych jest także duży ich wybór. Bez problemu można więc znaleźć takie, które pomogą walczyć z konkretną dolegliwością. Dla osób cierpiących na ból stóp podczas chodzenia, który jest związany głównie z dużym obciążeniem, świetnym rozwiązaniem są specjalne wkładki wykonane z miękkiego żelu lub silikonu. Dopasowują się do kształtu stopy, a dzięki temu łagodzą ból podczas chodzenia. To z kolei wpływa korzystnie na postawę, a także kręgosłup.

stopy

Dla osób cierpiących na problemy z palcami u stóp najlepszym wyborem są specjalne wkładki wyprofilowane w taki sposób, aby zapewniać palcom odpowiednią pozycję. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku halluksów czy paluchów koślawych. Na rynku można również spotkać wkładki zmniejszające ryzyko powstawania nagniotków czy modzeli.

Dla osób z wadami stóp wkładki są wręcz niezbędne do tego, aby je niwelować. Bardzo często zdarza się bowiem, że podczas chodzenia stopa układa się zbyt mocno do wewnątrz lub na zewnątrz. To z kolei może wywoływać kolejne kłopoty np. z kolanami. Wkładki supinujące delikatnie unoszą wewnętrzną część stopy. Z kolei pronujące pozwalają zmniejszyć problemy związane z nieprawidłowym ułożeniem zewnętrznej krawędzi. 

Aby kupić wkładki ortopedyczne, w Gdańsku czy każdym innym mieście, warto odwiedzić sprawdzony sklep ortopedyczny oferujący duży wybór tego rodzaju produktów. Warto także zasięgnąć pomocy specjalisty, który pomoże dopasować odpowiednie wkładki do konkretnego problemu. Stosowanie wkładek może skutecznie pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych w obrębie stóp.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Opolski biznes w jednym miejscu.