Jak sprawić, aby stary MacBook działał szybciej?

Laptopy Apple znane są ze swojej żywotności. Najlepiej świadczy o tym fakt, że wielu użytkowników kilkuletnich Macbooków nie decyduje się ich wymienić pomimo szumnego marketingu producenta.

Niekiedy do pełni szczęścia wystarczy tylko odrobinę szybsza praca komputera. Czy istnieje na to jakiś niezawodny sposób?

Co wpływa na długowieczność MacBooków?

Wiele MacBooków Air z lat 2015 i 2016 do dzisiaj cieszy swoich użytkowników wystarczającą mocą przy wykonywaniu codziennych zadań. W sprawności w przeglądaniu Internetu lub dokumentów, obsłudze komunikatorów czy nawet aplikacji do rozrywki nie ustępują nowoczesnym modelom innych marek. Również ich baterie, choć może nie osiągają tak imponujących rezultatów jak na początku, wciąż pozwalają na kilka solidnych godzin pracy.

Trzeba też przyznać, że stosowany przez Apple design pozostaje ponadczasowy. Nawet nieco starsze Macbooki wpisują się w dzisiejsze standardy smukłości urządzenia i wąskości ramek ekranu. Dodatkowo wysokiej jakości materiały, z których wykonana jest obudowa, pozwalają laptopom zachować nienaganny wygląd.

Warto dodać, że Apple wspiera swoje modele jeszcze przez siedem lat od momentu wycofania ich ze sprzedaży. Potwierdza to, że Macbook jest inwestycją, którą będziemy mogli cieszyć się naprawdę długo.

Stary laptop Apple – dlaczego warto go przyspieszyć?

Niestety nie uciekniemy od tego, że wraz ze starzeniem się naszego komputera obserwujemy coraz dłuższe ładowanie się systemu i poszczególnych aplikacji. Wpływa na to wiele czynników, w tym również najbardziej prozaiczne jak naturalne gromadzenie się plików i wpisów w różnych elementach systemu.

W miarę użytkowania laptopa instalujemy również wiele programów z opcją uruchamiania się wraz ze startem systemu. Wszystko to może wpływać na przeciążenie Twojego urządzenia, obniżać komfort pracy i zwiększać jego awaryjność. Przeciążony komputer łatwo się przegrzewa, wzrasta również ryzyko zawieszenia się systemu i konieczności nieplanowanego restartu.

Aplikacje, z których na co dzień korzystamy mają również coraz większe wymagania sprzętowe, np. w kwestii ilości pamięci RAM. Starsze MacBooki mogą gorzej sobie z nimi radzić i zmniejszyć naszą przyjemność z wypróbowywania nowości.

Sprawdzone sposoby na przyspieszenie Twojego MacBooka

Co zatem zrobić, gdy posiadasz w pełni sprawnego MacBooka, którego jedynym mankamentem jest powoli zmniejszająca się prędkość działania? Dobrym początkiem może być usunięcie niepotrzebnych plików z pomocą programu CleanMyMac, wyłączenie automatycznego startu niektórych aplikacji i zrobienie porządku na pulpicie. Pamiętaj, że każda umieszczona na nim ikona zużywa nieco RAMu.

To wszystko jednak doraźne rozwiązania. Choć zaleca się stosować je regularnie, nie przyniosą długotrwałych efektów. Czy w takim razie na Twój problem poradzi coś serwis Macbooków we Wrocławiu lub innym mieście w Polsce? Jak najbardziej! Oto z jakich opcji możesz skorzystać z pomocą serwisantów:

Dołożenie pamięci RAM

Wartość pamięci RAM w przeciętnym komputerze zwiększa się z roku na rok, dlatego laptopy z większym stażem mogą pod tym względem pozostawać w tyle za nowymi modelami. Usprawnienie swojego urządzenia za pomocą dodatkowej kości RAMu jest stosunkowo niedrogim i skuteczną metodą przywrócenia mu dawnego wigoru. Ważne jest to, by nowa kość pasowała do standardu RAM, w którym do tej pory funkcjonował Twój komputer.

naprawa starego macbooka

Wymiana dysku talerzowego na półprzewodnikowy

W montowanych jeszcze kilka temu laptopach powszechnie wykorzystywano dyski talerzowe HDD, które w porównaniu z obecnymi modelami wypadają gorzej nie tylko pod względem prędkości, lecz także emitowanego hałasu. Stary dysk HDD możesz wymienić na dysk SSD, który opiera swoje działanie na wydajnych układach scalonych i pracuje zupełnie bezgłośnie.

Konserwacja lub wsparcie układu chłodzenia

Spowolniona praca Macbooka może mieć swoje źródło także w przegrzewaniu się podzespołów. Gdy ich temperatura przekroczy określoną granicę, następuje spowolnienie komponentów. W serwisie komputerowym możesz poprosić o konserwację układu chłodzenia poprzez przedmuchanie go sprężonym powietrzem lub wymianę zużytej pasty chłodzącej.

W niektórych przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem może okazać się podkładka chłodząca, której zadaniem będzie wspomaganie wysłużonego układu chłodzenia. Możesz poprosić pracowników serwisu, by doradzili Ci, która z tych opcji najlepiej zda egzamin w przypadku Twojego Macbooka.

Kategoria: Oferty firm

Sprawdź:

Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia
Opolski biznes w jednym miejscu.