Jak skrócić czas rekonwalescencji?

Czynniki wzrostu w leczeniu urazów

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi zawieszonych w małej ilości osocza. Pozyskiwane jest ono z własnej krwi pacjenta, specjalną metodą separacji komórkowej z wykorzystaniem odpowiedniej technologii. Zestawy sterylnych pojemników dają możliwość sprawnego i szybkiego pozyskania osocza bogatopłytkowego, nawet w warunkach ambulatoryjnych. Proces pozyskiwania polega głównie na odwirowaniu pobranej na antykoagulant krwi pacjenta, w tego procesu dochodzi do jej rozdzielenia na osocze bogatopłytkowe, osocze ubogopłytkowe oraz krwinki czerwone.

Odseparowanie poszczególnych elementów zachodzi automatycznie za sprawą specjalnych przegród znajdujących się w pojemnikach. Celem stosowania osocza bogatopłytkowego w różnych schorzeniach ortopedycznych jest przede wszystkim poprawa potencjału regeneracyjnego tkanek miękkich, a także tkanki kostnej. Mechanizm działania prezentowanej metody opiera się na uwalnianiu przez aktywowane płytki krwi czynników wzrostu, które pobudzają replikację komórkową, naczyniotworzenie, wzmagają metabolizm oraz różnicowanie komórkowe pacjenta.

Czynniki wzrostu w  leczeniu urazów

osocze bogatopłytkowe Wrocław Wszelkiego rodzaju kontuzje, zwyrodnienia, przeciążenia stawów to dolegliwości dotykające bardzo wiele osób. Uszkodzone fragmenty stawu czy też ścięgna da się wyleczyć, jednak z upływem czasu stają się one coraz słabsze i mniej elastyczne. Czy można je wzmocnić i przyspieszyć cały proces gojenia? Naukowcy wciąż szukają skutecznych sposobów na polepszenie kondycji naszych stawów oraz ścięgien. Ostatnio coraz popularniejsze stają się właśnie białka umiejscowione w płytkach krwi, zwane także czynnikami wzrostu. Płytki krwi, czyli te najmniejsze elementy morfotyczne obecne w naszym systemie krwionośnym, wzbudziły ogromne zainteresowanie naukowców już w latach 80-tych ubiegłego wieku. W ich wnętrzu znajdują się powiem białka zwane czynnikami wzrostu. To właśnie one są w dużej mierze odpowiedzialne za regenerację oraz naprawę tkanek i ścięgien, pobudzają migrację komórek, ich różnicowanie i namnażanie, a ponadto tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Jak pozyskuje się czynniki wzrostu?

Od pacjenta pobiera się jego własną krew żylną, która w specjalnych próbówkach zostaje najpierw odpowiednio odwirowana, a następnie poddana całemu procesowi separacji. W ten właśnie sposób uzyskuje się niewielką ilość osocza bogatopłytkowego, czyli tzw. PRP (Platelet Rich Plasma). W takim osoczu stężenie płytek krwi jest znacznie wyższe niż w krwi pełnej. Pozyskane czynniki wzrostu podaje się następnie w okolicę zmienioną chorobowo.

czynniki wzrostu WrocławCzynniki wzrostu aplikuje się pacjentowi w formie tzw. iniekcji. Procedura ta jest pilnie śledzona przez wyspecjalizowanego lekarza, który do tego celu wykorzystuje badania USG. Dzięki zastosowaniu ultrasonografu lekarz zyskuje pewność, że czynniki wzrostu są podawane w odpowiednie miejsce. Jest to metoda całkowicie naturalna, ze względu na fakt, że wykorzystywana jest przy takim zabiegu krew własna pacjenta. Nie niesie więc ona ze sobą żadnego ryzyka zakażenia wirusowego lub też reakcji uczuleniowych. Pacjent po przebytym zabiegu może natychmiast wrócić do domu. Jedynym efektem ubocznym tego zabiegu jest jego bolesność, a dokładniej w trakcie wprowadzania czynników wzrostu do miejsc wymagających leczenia. Dolegliwości bólowe jednak po kilku dniach ustępują i są ne warte efektu końcowego.

Obecnie w Polsce coraz więcej klinik oferuje tego typu zabiegi. Nic dziwnego, ponieważ jest to małoinwazyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia. Warto jednak upewnić się, czy dana klinika i lekarz są warci zaufania. Leczenie czynnikami wzrostu wymaga bowiem odpowiedniej ilości wiedzy i kompetencji. Odpowiednio przeprowadzony zabieg gwarantuje zadowolenie i zdrowie pacjenta.

Kategoria: Zdrowie

Sprawdź:

Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac? Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?
Kto może wypożyczyć samochód długoterminowo? Kto może wypożyczyć samochód długoterminowo?
Komu potrzebne są usługi tłumacza języków obcych? Komu potrzebne są usługi tłumacza języków obcych?
Gdzie zlecić naprawę samochodu marki Ford? Gdzie zlecić naprawę samochodu marki Ford?
© 2019 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.