Jak pozbyć się problemów gastrycznych u psa?

Odpowiednie żywienie psa ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. W pokarmie powinien  otrzymywać wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze, dostosowane do jego wieku, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej, rozmiarów, a także pory roku.

Duże znaczenie ma również pora karmienia psa. Zdarza się jednak, że nasz pupil ma problemy gastryczne. Ich przyczyn może być wiele.

Co może być  powodem problemów gastrycznych u psa?

Psy miewają problemy z trawieniem szczególnie wtedy, gdy na spacerze, w chwili nieuwagi opiekuna, zjedzą coś nieodpowiedniego. Powodów problemów gastrycznych może być bardzo dużo, na przykład niewłaściwa dieta lub alergie pokarmowe, gdyż takie zdarzają się coraz częściej.

Bywa, że ich przyczyną są pasożyty, zakażenie bakteriami lub inne choroby, między innymi wątroby, trzustki, nerek lub gruczołu krokowego. Najczęściej jednak do tego typu problemów przyczynia się zapalenie błony śluzowej żołądka oraz jelit. Bywa również, że nadmierny stres powoduje problemy gastryczne u psa.

Jakie objawy świadczą o problemach gastrycznych psa?

W przypadku pojawienia się zaburzeń gastrycznych opiekun czworonoga powinien udać się do weterynarza, który określi ich przyczynę. Powodem może być zjedzenie czegoś nieodpowiedniego, ale również bardzo poważne schorzenie.

Do najczęstszych objawów zaburzeń trawienia psa należą: biegunka lub zatwardzenie, wymioty, obniżenie apetytu z utratą wagi, oddawanie wiatrów, bulgotanie w żołądku i jelitach, ból, podwyższona temperatura, obniżenie nastroju, niechęć do aktywności fizycznej i zabawy, zmiany skórne, swędzenie w okolicach uszu i innych części ciała, co powoduje nieustanne drapanie się czworonoga.

Brzydki zapach z pyska i szczególnie nieprzyjemny zapach psiej kupy mogą także świadczyć o problemach z trawieniem.

Domowe sposoby na problemy gastryczne u psa?

Jeśli problemy psa z trawieniem utrzymują się przez okres dłuższy niż 48 godzin, to należy udać się do weterynarza. W przypadku łagodnych objawów warto zastosować domowe sposoby na problemy trawienne pupila. Przy zatwardzeniu i lekkiej biegunce można przygotować psu danie z rozgotowanej dyni, której błonnik wiąże wodę i spowoduje zmianę kupy na twardszą, ale może też zadziałać jako delikatny środek przeczyszczający.

Poza tym zawiera ona dużo błonnika, witamin A i C, karotenoidów oraz potas. Nawet niewielkie ilości dyni spowodują poprawę kondycji psa, szczególnie ras mniejszych. Pierwsza porcja dla małego pieska to pół łyżeczki do 1 jednej lub dwóch. Większe psy powinny rozpocząć dawkę od jednej łyżki i więcej, w miarę potrzeby. Jeśli pupil nie będzie miał ochoty jeść dyni, można ją pomieszać z innym przygotowanym dla niego posiłkiem.

pies

Kiedy należy zmienić karmę dla psów?

Niewłaściwe psie kupy są często objawem nadwrażliwości pokarmowej czworonoga na niektóre składniki zawarte w karmie, których jego organizm nie toleruje. Jest to powszechne zjawisko, dlatego wielu właścicieli zwierząt ma problemy z dopasowaniem karmy dla swojego pupila.

Podłożem takiej reakcji organizmu na pokarm jest reakcja układu odpornościowego. Lekarz weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny problemów z psimi kupami zbada brzuch czworonoga lub wykona prześwietlenie. Leczenie jest uzależnione od diagnozy. W mniej skomplikowanych przypadkach podaje się psu węgiel aktywny, który wiąże substancje toksyczne, zapobiegając ich wchłonięciu przez organizm.

Psom, u których powodem problemów gastrycznych jest alergia, należy zmienić karmę, najlepiej na taką dla alergików, która zawiera pojedyncze źródło białka. Jest ona łatwiej przyswajalna i eliminuje źródło alergenów, którym jest najczęściej konflikt białek, powodujący reakcję alergiczną. Można także zastosować krople łagodzące wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Szklane drzwi w biurze – czy to dobry pomysł? Szklane drzwi w biurze – czy to dobry pomysł?
Metoda Vojty – zasady i wskazania Metoda Vojty – zasady i wskazania
Jaki internet w niemczech wybrać? Jaki internet w niemczech wybrać?
Monitoring – gdzie jest zabroniony? Monitoring – gdzie jest zabroniony?
Opolski biznes w jednym miejscu.