Jak należy postępować w przypadku pożaru mieszkania?

Życie lubi płatać figle, raz lepsze raz gorsze. Nawet jeśli myślimy, że nic złego nie może się nam stać, wówczas stajemy przed brutalną rzeczywistością losu. We współczesnych czasach większość przykrych niespodzianek dotyczy mieszkań.

Słyszy się zwłaszcza o powodziach, a nawet o pożarach. Mimo że dawniej pożary były dużo częstsze, ponieważ powodowane przez naturę i niezbyt rozwiniętą ochronę budynków mieszkalnych, to dzisiaj również nie są rzadkością.

Najczęstsze przyczyny powstawania pożaru:

Jedną z najczęstszych przyczyn jest niewłaściwe użytkowanie wszystkich urządzeń wykorzystujących ciepło jako źródło pracy. Mowa tu o różnego rodzaju kuchenkach gazowych, grzejnikach, piecach, czajnikach, żelazkach, lokówkach itd. Zwykłe niedopatrzenia mogą spowodować naprawdę wielkie szkody, zwłaszcza jeśli zapomnimy ich wyłączyć przed wyjściem z domu.

Drugim powodem pożarów są ponownie problemy współczesnego świata, czyli zwarcia elektryczne. Mówi się, że to one są coraz częstszą przyczyną, ponieważ wielu ludzi zostawia podłączone do prądu ładowarki, mikrofalówki i inne urządzenia, z których nie korzystamy przez cały czas, a które mimo wszystko pozostają podpięte do kontaktu.

Często mówi się również o pozostawieniu niedopałków papierosów, zwłaszcza w łazienkach, gdzie znajduje się dużo łatwopalnych substancji.

Zasady postępowania

Powodów można wymienić jeszcze mnóstwo, jednak to na powyżej wymienione aspekty należy szczególnie zwracać uwagę, a ponadto wiedzieć, jak zachować się w przypadku wybuchu pożaru w mieszkaniu. Należy bowiem:

  • Zachować spokój i nie poddawać się falom paniki, które nie współgrają z trzeźwym myśleniem i oceną sytuacji przy pożarze;
  • Podjąć decyzję, czy ogień jest na tyle mały, że możemy go ugasić samodzielnie. Jeśli tak, wówczas szukamy źródła pożaru, niwelujemy je i gasimy ogień gaśnicą lub ścierką i grubymi kocami, niekoniecznie wodą (w przypadku polaniu urządzeń elektrycznych może ona wywołać dodatkowe spięcie);
  • W przypadku dużego pożaru, niezwłocznie opuścić budynek razem z pozostałymi domownikami, czy innymi osobami wypadku;
  • Pozostawić drzwi zamknięte jedynie na klamkę, nie na klucz, a jeśli mamy wystarczająco czasu odciąć dopływ prądu;
  • Pozostawić rzeczy osobiste. Nie warto tracić na nie czasu, gdyż ogień może się szybko rozprzestrzenić i uwięzić nas w mieszkaniu;
  • Nie otwierać okien – wszystkie podmuchy mogą rozprzestrzenić ogień;
  • Podczas ewakuacji poruszać się na czworakach chroniąc drogi oddechowe materiałem;
  • Zaraz po wydostaniu się z mieszkania zadzwonić na straż pożarną, podając wyraźnie adres i nazwisko. Nie rozłączamy się, dopóki zgłoszenie nie zostanie przyjęte i nie odpowiemy na wszystkie zadane pytania;

Po przyjeździe straży pożarnej trzeba stosować się do wszystkich zaleceń strażaków, nie utrudniać im pracy i nie zatrzymywać ich pod wpływem emocji. Oni wiedzą, co robią i bez wątpienia będą starali się ratować mieszkanie i ludzi z jak najmniejszą liczbą strat.

Co robić po ugaszeniu pożaru?

Gdy ogień ustąpi a emocje opadną, można przejść do odratowania tego, co się da. Strażacy są jeszcze później do naszej dyspozycji –  oceniają ilość strat, znajdują przyczynę pożaru i chętnie służą pomocą.

Jeśli dom jest ubezpieczony, wówczas możemy domagać się odszkodowania wszystkich strat, jeśli jednak nie, musimy zająć się naprawami na własną rękę. Nieraz przysparza to wielu problemów, nie tylko finansowych, ale także tych codziennych związanych ze sprzątaniem.

Jeśli chodzi o czyszczenie po pożarach, jest to ciężka i żmudna praca, która dodatkowo napawa ludzi bezsilnością. Możemy jednak liczyć na pomoc sąsiadów, znajomych i rodziny, którzy w obliczu wypadku zawsze są chętni do pomocy.

Nie można się więc załamywać. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zamówienie firmy czyszczącej, która specjalizuje się w sprzątaniu po pożarach..

Mimo wszystko pożar w mieszkaniu, choć czasem rujnuje życie, to nie jest ostatecznym jego końcem. Każdą rzecz materialną da się z czasem odratować i odzyskać, nawet mieszkanie. Ważne jest to, by już teraz mieć realne poczucie wystąpienia pożaru i dbać o nasze lokum tak, by szanse pożaru spadały do minimum.

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia
Opolski biznes w jednym miejscu.