Jak dobrać odpowiedni strój medyczny do określonego typu pracy lekarskiej?

Odzież medyczna przeznaczona jest, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia. Noszą ją w pracy lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i opiekunowie medyczni. Ich miejscem pracy są zazwyczaj szpitale, przychodnie, gabinety stomatologiczne, a także sanatoria, uzdrowiska, gabinety rehabilitacji i fizjoterapii oraz gabinety masażu leczniczego. Okazuje się jednak, że miejsc, w których szczególnie zwraca się uwagę na higienę, jest zdecydowanie więcej. Wykorzystują ją w swojej pracy farmaceuci, weterynarze, masażyści, fizjoterapeuci, ale również kosmetolodzy, pracownicy salonów odnowy biologicznej i spa, a także fryzjerzy. 

Czym jest odzież medyczna?

Odzieżą medyczną określa się ubranie zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniało komfort wykonywania na co dzień usług medycznych. Cechuje się ona trwałością, nie wymaga prasowania, nie posiada zapięć ani zamków błyskawicznych, w których mogą gromadzić się bakterie i wirusy, a w zamian stosuje się w niej łatwe do sterylizacji zatrzaski.  Zapewnia pracownikom sektora medycznego ochronę i odpowiednią higienę wykonywania codziennych obowiązków związanych ze świadczeniem usług medycznych. Odzież tego rodzaju wyposażona jest zazwyczaj w kieszenie i szlufki na identyfikator, bądź stetoskop. Ma najczęściej luźny krój, aby nie krępowała ruchów i zapewniała komfort w trakcie wielogodzinnych dyżurów. Dzięki niej identyfikuje się poszczególnych pracowników służby zdrowia: lekarzy pielęgniarki, ratowników medycznych i pozostały personel. 

Kto zobowiązany jest do noszenia odzieży medycznej?

O obowiązku wykorzystywania w pracy odzieży medycznej mówi prawo. W trosce o zapobieganie przenoszeniu zakażeń przez medyków, ale również pacjentów oraz dla prawidłowego świadczenia usług medycznych wprowadzony został po przystąpieniu Polski do UE standard EN 13795, który dotyczy stosowania odzieży medycznej. Regulują tę kwestię także rozporządzenia krajowe Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Pracownicy szpitali, przychodni, pogotowia, laboratoriów, sanepidu, centrów krwiodawstwa i aptek zostali zobowiązani do noszenia odzieży medycznej. 

Jakie są rodzaje odzieży medycznej?

Odzież medyczną dzieli się ze względu na płeć. Jest wobec tego odzież damska i męska, co jest związane z różnicami w budowie ciała.  Do męskiej zalicza się: bluzy medyczne męskie z krótkim lub długim rękawem, koszulki, spodnie, fartuchy medyczne męskie, obuwie BHP wyprofilowane z antypoślizgową podeszwą, czepki. Do odzieży medycznej damskiej zalicza się: bluzy medyczne w wersji z krótkim lub z długim rękawem, koszulki damskie, fartuchy, spodnie, spódnice, sukienki, obuwie BHP wyprofilowane, z antypoślizgową podeszwą oraz czepki. Wybór odpowiedniej odzieży medycznej przez pracownika jest uzależnione od jego własnych upodobań, preferencji i czynności, które na co dzień wykonuje w swojej pracy.

Jakie znaczenia ma kolor odzieży medycznej?

Do niedawna we wszystkich placówkach medycznych obowiązywały kolory odzieży, które przypisane były obowiązkom pracownika i jego specjalizacji. Kolor zielony był przeznaczony dla lekarzy zabiegowych, biały dla stomatologów i lekarzy, niebieski dla pielęgniarek, granatowy dla sanitariuszy, a czerwony dla ratowników medycznych. Obecnie podział ten nie jest tak sztywno respektowany, choć nadal pojawia się w wielu wewnętrznych przepisach. 

lekarz

Jak dobrać odpowiedni strój do profesji?

Sklep z ubraniami medycznymi oferuje wiele różnych rodzajów profesjonalnej odzieży medycznej zarówno dla mężczyzn jak kobiet. Podczas zakupu warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim naczelnym zadaniem tego rodzaju ubioru jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa wykonywania procedur medycznych. Poza tym ważną jej cechą jest zapewnienie wygody podczas pracy, dobrej cyrkulacji powietrza w trakcie wielogodzinnych dyżurów, wykonywania zabiegów lub operacji, estetycznego wyglądu, co jest istotne dla zachowania prestiżu zawodów medycznych, szacunku i zaufania otoczenia. Przy wyborze odzieży medycznej warto zwrócić uwagę na jej krój oraz rodzaj. Ważny jest tu aspekt praktyczny i decyzja, czy lepszym wyborem będzie spódnica, czy spodnie, bluza z długim, czy z krótkim rękawem. Istotną kwestią jest materiał. Powinna to być tkanina dobrej jakości, która nie zniszczy się podczas intensywnego użytkowania. Należy pamiętać, że tego rodzaju ubiór często poddany jest działaniu różnych chemikaliów, płynów ustrojowych, krwi, dlatego wymaga częstego prania i sterylizacji w wysokich temperaturach. Warto wybrać odzież medyczną wyposażoną w kieszenie, na przykład bluzy lub spodnie, w których lekarz będzie mógł przechowywać niezbędne akcesoria takie jak: stetoskop, notes, długopis, smartfon.

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
© 3258 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.