Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to nie tylko szereg profitów, jakie bez wątpienia przedsiębiorca zyskuje w codziennej pracy. Własna firma zobowiązuje przedsiębiorców do prowadzenia księgowości oraz różnego rodzaju rozliczeń – między innymi wystawiania faktur. Ile kosztuje księgowość w działalności gospodarczej? Jakie możliwości ma właściciel firmy?
Małe firmy, zwłaszcza te prowadzone przez jedną osobę, zazwyczaj mają dosyć prostą księgowość. Nic zatem dziwnego, że wielu przedsiębiorców samodzielnie prowadzi księgowość. Warto jednak wiedzieć o istnieniu różnych możliwości, które nie tylko ułatwią codzienną pracę, ale również uchronią przed popełnieniem błędu w rozliczeniach i koniecznością zapłacenia wysokiej kary. Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie? W jaki sposób można ją prowadzić?
Ile kosztuje prowadzenie samodzielnej księgowości?
Prowadzenie księgowości w jednoosobowej firmie jest proste – zwłaszcza na początku. Do wystawienia kilku faktur w miesiącu, a także ich rozliczenia nie jest potrzebna pomoc księgowego czy biura rachunkowego. Z powodzeniem można zrobić to samemu, z domu za pomocą specjalnego programu. Nic zatem dziwnego, że na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy, którzy szukają w ten sposób oszczędności.
Firmy jednoosobowe mają obowiązek prowadzenia księgowości uproszczonej, czyli tzw. małej księgowości. Oznacza to tyle, że przedsiębiorca będzie rozliczał się na podstawie podatku liniowej bądź według skali podatkowej. Do tego konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, w której rejestrowane są wszelkie wydatki oraz zarobki firmy.
Mała księgowość jest prosta i każdy przedsiębiorca z powodzeniem będzie w stanie samodzielnie ją prowadzić. Obecnie właściciele firm mogą korzystać z programów księgowych i wystawiać faktury online.
Program do faktur online – dlaczego warto?
Samodzielne prowadzenie księgowości w programie do faktur online jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż comiesięczne zlecenie tego firmie zewnętrznej. Dzięki możliwości stosowania księgowości uproszczonej, księgowość sprowadza się do wystawiania i gromadzenia faktur, prowadzenia rejestru VAT jeśli profil firmy tego wymaga, ewidencji środków trwałych oraz wyposażenia oraz przechowywania wszystkich dokumentów do 5 lat wstecz.
Obecnie obsługa małej księgowości jest możliwa poprzez programy do faktur online. To proste narzędzie stanowi doskonałe wsparcie podczas fakturowania i kontroli nad dokumentami firmy. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna, a w razie problemów zawsze można liczyć na wsparcie administratorów. Dodatkowo klienci programu do fakturowania mogą uzyskać dostęp do gotowych wzorów różnego rodzaju dokumentów sprzedażowych oraz możliwość wystawienia faktury w każdym momencie dnia lub nocy.
Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność sprawowania samodzielnej opieki nad całą księgowością. Przedsiębiorca będzie musiał również zapoznać się z prawem podatkowym, aby rozliczać swoją firmę zgodnie z przepisami.
Czy pomoc księgowej jest niezbędna przy samozatrudnieniu?
Pomoc księgowej w prowadzeniu własnej firmy jest przydatna z różnych względów. Księgowa posiada odpowiednią, nieustannie aktualizowaną wiedzę, dzięki czemu trudno o popełnienie błędu w rozliczeniach. Zaletą takiego rozwiązania jest również brak konieczności samodzielnego zajmowania się finansami przedsiębiorstwa. Pomoc księgowej przy samozatrudnieniu daje także możliwość skupienia się na rozwoju firmy. Własna księgowa to jednak spory wydatek dla firmy – zwłaszcza na początku działalności. Koszty będą różniły się od rodzaju uzyskanej pomocy, a także usług, jaki oferuje księgowa. Warto również pamiętać, że każde dodatkowe rozliczenie będzie dodatkowo płatne.
Biuro rachunkowe a księgowość firmy
Biuro rachunkowe to doskonałe rozwiązanie dla prężnie rozwijających się przedsiębiorstw. Outsourcing księgowości pozwala na wyłapanie wszystkich nieścisłości i natychmiastowe ich wyjaśnienie. Stała opieka biura rachunkowego będzie również uzależniona od ilości oraz rodzaju dostarczanych dokumentów.
Obsługa księgowości przez biuro rachunkowe zwalnia przedsiębiorcę z konieczności samodzielnego stawiennictwa w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS. Biuro może zostać reprezentantem w urzędach, dzięki czemu właściciel firmy może zająć się swoją pracą. Oznacza to jednak brak osobistej kontroli nad finansami.
Wadą takiego rozwiązania z pewnością jest koszt usługi księgowości. Zazwyczaj outsourcing księgowości kosztuje kilkaset złotych miesięcznie, co zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw jest sporym wydatkiem.
Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności jest bardzo proste, dlatego każdy przedsiębiorca może zająć się tym samodzielnie. Dzięki specjalnym programom do fakturowania możliwe jest dokładne sprawowanie kontroli nad księgowością.