Gry i zabawy logopedyczne – jak poprawić wymowę dziecka poprzez zabawę?

Prawidłowy rozwój mowy ma ogromne znaczenie, gdyż umożliwia wyrażanie myśli, uczuć, a także wpływa na rozwój myślenia dziecka. Z opóźnionym rozwojem mowy mamy do czynienia wtedy, gdy sposoby komunikacji malucha są opóźnione o co najmniej sześć miesięcy w stosunku do jego wieku. Trudności mogą się objawiać małym zasobem słów i niedostatecznym rozumieniem tego, co trafia do dziecka z jego otoczenia. 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności z rozwojem dziecka warto skonsultować się z logopedą w celu zdiagnozowania problemu i podjęcia terapii. W jej trakcie istotne jest zachęcenie młodego człowieka do podejmowania ćwiczeń logopedycznych, także poza gabinetem specjalisty. Ogromne znaczenie w terapii zaburzeń mowy odgrywają akcesoria logopedyczne, które nie tylko zachęcą do ćwiczenia wymowy, ale również stymulują poprawną artykulację.

Jak często pojawiają się problemy z wadą wymowy u dzieci?

Logopedzi wskazują na coraz częściej pojawiające się u dzieci problemy nie tylko z rozwojem mowy, ale w ogóle z komunikacją. Przyczyną takiej sytuacji według nich są zmiany cywilizacyjne polegające na: 

  • odmiennym sposobie karmienia, polegającym na zbyt długim jedzeniu malucha z butelki, a także głównie papek.
  • dwujęzyczności wielu rodzin,
  • wadach rozwojowych, 
  • wyjazdach rodziców do pracy poza granice kraju i pozostawianie malucha pod opieką rodziny, co staje się często przyczyną problemów emocjonalnych, które przekładają się również na rozwój mowy. 

Poza tym, jak wskazują logopedzi, dzieci bardzo wcześnie mają do czynienia ze smartfonami, co powoduje ograniczenie rozmów. Ich aktywność często skupia się na oglądaniu, przykładowo bajek. 

Jak należy pracować nad poprawą wymowy?

W terapii wad wymowy warto wykorzystać pomoce logopedyczne. Ćwiczenia obejmują zarówno gry, jak i testy, które zawierają kwestionariusz oraz przewodnik nauczyciela. Test umożliwia zdiagnozowanie dzieci już od trzeciego roku życia. Pomoce sprawdzą się w terapii dzieci w normie intelektualnej, a także zaburzeniami sprawności umysłowej. Obrazki w pomocach logopedycznych są naturalne, dlatego z powodzeniem można je wykorzystać zarówno w terapii dzieci, jak i osób dorosłych. Są one wsparciem nie tylko dla logopedów, ale również rodziców. Można je wykorzystać podczas terapii w gabinecie specjalisty lub przez rodziców w domu. Ich zaletą jest możliwość stosowania nie tylko w przypadku zaburzeń, ale również podczas naturalnego procesu uczenia się prawidłowej wymowy. To cenna pomoc dla logopedów, wychowawców i rodziców. 

pomoce logopedyczne

Jakie są skuteczne i atrakcyjne gry i zabawy logopedyczne?

Materiały logopedyczne są nieocenione w terapii zaburzeń mowy. Pomagają w nauce najtrudniejszych głosek, zapobiegają problemom takim jak seplenienie, a do tego przekształcają żmudną naukę w doskonałą zabawę. Jak ważna jest skuteczna terapia wad wymowy, świadczy fakt ogromnego znaczenia prawidłowej artykulacji głosek w nauce pisania. Błędy popełniane przez dziecko skutkują niewłaściwą pisownią wyrazów. Do najpopularniejszych pomocy i gier logopedycznych należy między innymi:

  • Domino Logopedyczne. Jest niezastąpioną pomocą w procesie wywoływania, utrwalania i automatyzacji głosek opozycyjnych, z którymi dzieci często mają problemy. Poprzez układanie domina, mały pacjent zapomina, że uczestniczy właśnie w terapii logopedycznej. Jego uwaga skupiona jest na zadaniu. Uczy ono poprawnej wymowy, doskonali analizę i syntezę słuchową oraz wzrokową wyrazów. Ćwiczy także refleks w szybkim odnajdywaniu takich samych elementów.
  • Gra logopedyczna „Trudne słowa” ma na celu rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w zakresie poprawnego wyróżniania głosek opozycyjnych, poszerzenia słownika czynnego oraz rozwoju percepcji słuchowej. Materiał przeznaczony jest do utrwalenia w układach opozycyjnych głosek. Gry utrwalają poprawną wymowę wyrazów z głoskami: k – t, g – d, l – j, j – r, w – f, f – ch. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 roku życia
  • Edukacyjne historyjki obrazkowe są wsparciem w żmudnej nauce wymowy. Służą również nauce matematyki, słownictwa, rozwijają pamięć i pomagają w zdobyciu wielu innych umiejętności.
  • Gra logopedyczna „Grzybobranie” jest doskonałym treningiem wielu umiejętności. Oprócz mnóstwa zabawy, emocji rozwija koordynację oko – ręka, uczy koncentracji,  skupienia, oczekiwania na swoją kolej, a także rozwija słownik czynny i bierny oraz kształci myślenie przyczynowo – skutkowe, tak istotne podczas konstruowania zdań. W grze pojawiają się zwierzątka, które mogą pomagać lub przeszkadzać podczas wędrówki. Na śmiałków czyha też wiedźma, która zrobi wszystko, by pokrzyżować ich plany.
  • Wibratory logopedyczne pomocne w terapii rotacyzmu, czyli prawidłowego wymawiania głoski „r”, a także sz, o, u, cz, dż.
  • Płytki przedsionkowe, które są rodzajem aparatu ortodontycznego. Produkt ten poprzez wykorzystanie naturalnej pracy mięśni poprawia wady zgryzu oraz zapewnia prawidłowe warunki do jego rozwoju. Są przeznaczone dla młodszych dzieci, u których pojawiły się już zęby mleczne.
  • Inne akcesoria w postaci na przykład pacynek logopedycznych.
Kategoria: Ciekawostki

Sprawdź:

Jak złagodzić ból stóp? Zalety wkładek ortopedycznych Jak złagodzić ból stóp? Zalety wkładek ortopedycznych
Zapelenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie Zapelenie spojówek – objawy, przyczyny i leczenie
Najczęstsze choroby odbytu i ich leczenie Najczęstsze choroby odbytu i ich leczenie
Jak zmusić alkoholika do leczenia? Jak zmusić alkoholika do leczenia?
Opolski biznes w jednym miejscu.