Każdy gabinet lekarski wyposażony jest w odpowiednie sprzęty i meble medyczne, do których należy m.in. fotel zabiegowy. Jego funkcjonalność oraz wiele walorów użytkowych sprawia, że mebel ten jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów wyposażenia w wielu placówkach i gabinetach lekarskich. W niniejszym artykule dowiesz się, gdzie wykorzystywane są fotele zabiegowe oraz jakie mają funkcje i zastosowanie.
Fotele zabiegowe-funkcje i zastosowanie
Fotele zabiegowe są elementem wyposażenia umożliwiającym i ułatwiającym wykonywanie określonych badań i zabiegów. Dzięki swojej budowie oraz dodatkowym funkcjom ten specjalnie zaprojektowany mebel medyczny znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Przyjrzyjmy się bliżej zadaniom, jakie spełnia oraz jego zastosowaniu:
- Fotele zabiegowe zapewniają pacjentowi odpowiednią pozycję, komfort i wygodę podczas badania lub zabiegu. Umożliwiają ułożenie pacjenta w pozycji, która będzie dla niego jak najbardziej wygodna.
- Fotele zabiegowe ułatwiają lekarzowi wykonanie badania lub zabiegu i pomagają w takim ułożeniu pacjenta, aby pozycja, w jakiej się znajduje była jak najbardziej ergonomiczna i oferowała wygodny dostęp do tej części ciała, którą bada lekarz. W tym celu przydaje się dodatkowe wyposażenie fotela, np. stabilizatory głowy, regulowane podpórki, kółka umożliwiające transport pacjenta i wiele innych.
- Fotele zabiegowe oferowane są w wielu wariantach i modelach. Stwarza to wiele możliwości wyboru pozwalających na dobór takiego fotela, który będzie spełniał potrzeby lekarza i pacjenta oraz będzie dostosowany do wykonywania określonych zabiegów.
- Fotele zabiegowe mogą mieć dodatkowe funkcje, w zależności od ich rodzaju i zastosowania. Do praktycznych i często wykorzystywanych elementów wyposażenia należą:
- a) w gabinetach stomatologicznych: regulacja wysokości siedziska fotela i kąta pochylenia oparcia, podłokietniki, stabilizator głowy,
- b) w gabinetach zabiegowych w celu wykonania zabiegu pobrania krwi wykorzystuje się w fotelach dodatkowe, regulowane podłokietniki będące dla ręki optymalnym podparciem,
- c) w gabinetach ginekologicznych: podparcia dla ud, podnóżki i miski ginekologiczne umożliwiające prawidłowe wykonanie badania,
- d) w salach operacyjnych lub gabinetach pozabiegowych: kółka, dzięki którym możliwy jest transport pacjenta w dowolne miejsce,
- e) w gabinetach laryngologicznych i okulistycznych: stabilizator głowy, który umożliwia lekarzowi precyzyjne i dokładne wykonanie badania,
- f) w gabinetach kosmetycznych i rehabilitacyjnych: pozycja całkowicie leżąca umożliwiająca wykonanie większości zabiegów.
- Fotele zabiegowe wykonane są z trwałych, odpornych i solidnych materiałów, które nie sprawiają problemów z czyszczeniem i dezynfekcją oraz są odporne na ścieranie i na działanie różnych środków chemicznych. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzają się meble wykonane ze stali nierdzewnej oraz z ekoskóry. Dodatkowym aspektem jest powierzchnia foteli, która powinna być łatwo dostępna, aby ułatwić jej czyszczenie i zapobiec nadmiernemu zbieraniu się brudu i bakterii.
- Do jednych z najważniejszych cech foteli zabiegowych należą trwałość, solidność i stabilność. Przy wyborze fotela zabiegowego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania, praktyczność i funkcjonalność. Fotel zabiegowy powinien zostać dobrany optymalnie do potrzeb lekarza i pacjenta.
- Fotele zabiegowe powinny posiadać specjalne atesty i zezwolenia dopuszczające je do użytku w placówkach medycznych.
Gdzie się wykorzystuje fotele zabiegowe?
Fotele zabiegowe znajdują się praktycznie w każdej placówce medycznej. W zależności od rodzaju fotela i jego wyposażenia można stosować je w różnych dziedzinach medycznych, takich jak: stomatologia, dermatologia, kosmetologia, laryngologia, ginekologia, rehabilitacja i wiele innych. Rozróżniamy następujące rodzaje foteli zabiegowych, w zależności od tego, do czego służą oraz w jakim gabinecie się znajdują:
- fotel zabiegowy,
- fotel ginekologiczny,
- fotel dentystyczny,
- fotel pooperacyjny,
- fotel zabiegowo-transportowy,
- fotel rehabilitacyjny,
- fotel laryngologiczno-okulistyczny.
Chociaż zasadniczo budowa fotela w każdym z powyższych ich rodzajów jest taka sama, to każdy z nich wyposażony jest w dodatkowe funkcjonalności umożliwiające wykonywanie określonych badań i zabiegów medycznych. Przyjazne dla lekarza i pacjenta wyposażenie gabinetu lekarskiego sprzyja komfortowi oraz sprawniejszemu i szybszemu wykonywaniu czynności lekarskich. Jeżeli postaramy się o dobry, praktyczny i funkcjonalny fotel, zyska na tym zarówno samopoczucie pacjenta poprzez możliwość zajęcia wygodnej pozycji, jak i nasz komfort podczas wykonywania obowiązków lekarskich.