Gdzie można oddać ubrania po zmarłym?

W celu pozbycia się ubrań po zmarłym, należy je najpierw posortować. Najlepiej podzielić je na trzy grupy: odzież nienadającą się do ponownego użytku, odzież, którą można ponownie wykorzystać, a także odzież wartościową, którą można odsprzedać.

  • Odzież nienadająca się do ponownego użytku

Odzież nienadająca się do ponownego użytku to zniszczone ubrania i buty, a także bielizna osobista zmarłej osoby. Rzeczy z tej grupy można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

  • Odzież, którą można ponownie wykorzystać

Odzież, którą można ponownie wykorzystać, stanowią wszystkie elementy garderoby w dobrym stanie, nadające się do dalszego noszenia. Najlepszym sposobem na pozbycie się tych rzeczy jest przekazanie ich osobom potrzebującym.

  • Odzież wartościowa, którą można odsprzedać

Wartościowe ubrania, buty oraz akcesoria można wystawić na aukcjach internetowych organizowanych na platformach sprzedażowych lub próbować sprzedać je za pośrednictwem grup na portalach społecznościowych.

Gdzie można oddać rzeczy po zmarłym?

Rzeczy po zmarłej osobie można przekazać w różne miejsca zbierające używaną odzież. W Polsce istnieje wiele organizacji i placówek, które chętnie przyjmują noszone ubrania i robią z nich doskonały użytek.

  • Schronisko dla bezdomnych

Jednym z miejsc, do których można oddać odzież zmarłej osoby, jest schronisko dla ludzi bezdomnych. Placówki tego typu szczególnie chętnie przyjmują ciepłe kurtki, buty oraz inne ubrania męskie, a także damskie.

  • Dom Samotnej Matki

Ubrania kobiece, szczególnie eleganckie marynarki, buty oraz koszule, są przyjmowane przez Domy Samotnej Matki, w których istnieje wysokie zapotrzebowanie na odzież mogącą przydać się kobietom na czas rozmowy o pracę.

  • Kontenery na używaną odzież

Najbardziej popularnym miejscem, do którego oddawana jest używana odzież, w tym również odzież po osobach zmarłych, są specjalne kontenery na odzież będące własnością Polskiego Czerwonego Krzyża i Eco Textil. Kontenery tergo typu można znaleźć w większości polskich miast. Są łatwo dostępne i samoobsługowe, dzięki czemu istnieje możliwość zdeponowania w nich ubrań w dowolnym momencie. Warto przy tym zaznaczyć, że do kontenerów na używaną odzież można wrzucać także rzeczy zniszczone, które zostają następnie wykorzystane do celów przemysłowych.

W wypadku ręczników, koców, kołder i bielizny pościelowej zostawionych przez osobę zmarłą, warto skontaktować się ze schroniskiem dla zwierząt lub fundacją zajmującą się ratowaniem zwierząt domowych i dziko żyjących. Placówki te z reguły chętnie przyjmują tekstylia tego typu, wykorzystują je bowiem jako legowiska i element ocieplenia boksów swoich podopiecznych. Pozostały po zmarłym sprzęt elektroniczny oraz meble warto z kolei oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Zarówno odzież, jak i pozostałe rzeczy pozostałe po śmierci bliskiej osoby można również przekazać członkom rodziny lub przyjaciołom, jeżeli wykazują oni wolę ich przejęcia.

Kiedy uprzątnąć ubrania i rzeczy osobistych zmarłej osoby?

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wszystkie pomieszczenia, w których doszło do śmierci lokatora, powinny zostać gruntownie oczyszczone i zdezynfekowane przez profesjonalistów dysponujących odpowiednim sprzętem i posługujących się specjalistycznymi atestowanymi środkami czyszczącymi. W mieszkaniu, które w następstwie zgonu zostało właściwie wysprzątane i odkażone, rodzina i bliscy zmarłej osoby mogą rozpocząć działania służące uprzątnięciu znajdujących się w nim rzeczy. Jeżeli do śmierci doszło poza mieszkaniem zawierającym ubrania i inne rzeczy osobiste zmarłego, sprzątanie można rozpocząć tak szybko, jak chce tego rodzina.

ubrania

Utylizacja rzeczy po zmarłym

W momencie, w którym rzeczy zmarłego pozostawały w mieszkaniu wraz ze zwłokami przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostały one skażone powstającymi w trakcie rozkładu tkanek organicznych czynnikami biologicznymi. Czynniki te są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia osób, które wejdą z nimi w kontakt. Sytuacja tego typu wymaga przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów pozwalających na odkażenie rzeczy zmarłego lub ich utylizację w celu zlikwidowania możliwego zagrożenia biologicznego oraz ryzyka kontaktu z różnego rodzaju bakteriami, wirusami i drobnoustrojami. Utylizację rzeczy po zmarłym przeprowadzają profesjonalne firmy sprzątające zajmujące się oczyszczaniem i dezynfekcją miejsc po zgonach.

Kategoria: Informacje

Sprawdź:

Usterka falownika w maszynie przemysłowej – co w takiej sytuacji zrobić? Usterka falownika w maszynie przemysłowej – co w takiej sytuacji zrobić?
Dom parterowy z płaskim dachem czy z poddaszem użytkowym – które rozwązanie jest lepsze? Dom parterowy z płaskim dachem czy z poddaszem użytkowym – które rozwązanie jest lepsze?
Kiedy picie alkoholu przeradza się w alkoholizm? Kiedy picie alkoholu przeradza się w alkoholizm?
Najbardziej uzależniające środki na polskim rynku Najbardziej uzależniające środki na polskim rynku
Opolski biznes w jednym miejscu.