Fotowoltaika: czy dach Twojego domu jest odpowiedni?

Kiedy myślimy o instalacji paneli słonecznych, zwykle pojawiają się wątpliwości dotyczące samego dachu: jaki dach jest najlepszy dla paneli słonecznych, jak zakotwiczyć panele słoneczne itp.

Czy kolektory słoneczne można zamontować na każdym dachu? Odpowiedź brzmi: tak, praktycznie wszystkie dachy pozwalają na instalację konstrukcji fotowoltaicznych. Oczywiście istnieją sytuacje, w których nie jest to możliwe, np. w przypadku dachów z żelaza falistego, dachów szklanych lub krytych strzechą, ale ogólnie rzecz biorąc, większość dachów jest ku temu przystosowana.

Przy procesie projektowania instalacji kwestia dachu to czynnik kluczowy, ponieważ jego cechy zdeterminują całą instalację. Mówiąc o dachu, należy wziąć pod uwagę takie składowe jak:  powierzchnia, nachylenie, orientacja, itp. Jednak, jak tak naprawdę sprawdzić, czy nasz dach nadaje się do tego typu instalacji?

Rodzaje dachów nadających się do instalacji paneli słonecznych

Istnieje wiele rodzajów dachów i, jak już wspomnieliśmy, większość z nich nadaje się do montażu paneli słonecznych. Najczęściej dachy pokrywa się blachodachówką, dachówką ceramiczną. Coraz częściej w miastach możemy zaobserwować również płaskie dachy z możliwością chodzenia po nich (powszechne na wysokich budynkach). Często spotyka się również inne rodzaje dachów, np. z płyt warstwowych.

Jaki wpływ na instalację fotowoltaiczną ma rodzaj dachu?

Dachy kryte blachą/ blachodachówką

Montaż paneli słonecznych na dachach pokrytych blachą lub blachodachówką jest bardzo powszechny i łatwy do wykonania. Dachy te są zwykle wykonywane z ocynkowanych elementów stalowych o falistym kształcie. Elementy te są łączone ze sobą, pozostawiając spoinę, która może być wykorzystana do umieszczenia niektórych systemów mocujących panele słoneczne, co umożliwia instalację bez konieczności wykonywania otworów w dachu.

W większości przypadków dachy blaszane są dwuspadowe (tzn. mają nachylenie co najmniej 10° lub większe). Nachylenie to należy wziąć pod uwagę przy ocenie rozmieszczenia konstrukcji w celu uzyskania optymalnego kąta nachylenia płyt. Konstrukcja obejmuje profile (elementy do umieszczania paneli), wszystkie materiały do ich mocowania do dachu oraz inne elementy, takie jak wsporniki itp. Konstrukcje umieszcza się na dachu, co sprawia, że zapewniają one jego wodoszczelność.

Dachy płaskie

Ten rodzaj dachu jest bardzo powszechny w naszych miastach, ponieważ górna część budynków (dach) jest zwykle dostępna co sprawia, że instalacja i mocowanie paneli słonecznych jest bardzo wygodne i proste. W takim przypadku zwykle stosuje się konstrukcję mocującą, która nadaje panelom optymalne nachylenie, zakotwiczając je w podłożu lub do betonowych bloków, aby wytrzymały siłę wiatru.

Dachy pokryte dachówką

Jedną z cech charakterystycznych dachów krytych dachówką ceramiczną jest to, że na rynku jest dostępnych wiele typów dachówek różniących się pod względem wielkości i właściwości. Ze względu na ich format, montaż musi być przeprowadzony z większą starannością, więc czas instalacji może być dłuższy, ale nie przeszkadza to w tym, że dachy te są dobrymi kandydatami do instalacji fotowoltaiki. W przypadku tego typu dachu łatwiej jest znaleźć połacie o nachyleniu zbliżonym do optymalnego, a dobra orientacja to podstawa dobrego funkcjonowania całej instalacji.

W przypadku tego typu dachu można stosować konwencjonalne wsporniki i systemy mocowania paneli słonecznych. Ponadto niektórzy producenci oferują wsporniki do paneli, które integrują się z dachówkami ceramicznymi. Do zakotwiczenia konstrukcji i zamocowania profili paneli słonecznych często wykorzystuje się łaty dachowe. Mostki dachówkowe mogą być również stosowane w przypadku innych rodzajów materiałów, takich jak dachy łupkowe.

Który dach najlepiej sprawdzi się przy fotowoltaicea?

Prawda jest taka, że nie ma jednego rodzaju dachu, który byłby lepszy od innych ze względu na swoją budowę. O tym, czy dany dach jest dobry czy też nie nadaje się do instalacji paneli fotowoltaicznych w Świdnicy decydują inne cechy takie jak:

– orientacja: w przypadku Polski musimy skierować panele na południe po to, aby zoptymalizować ich produkcję.

– wielkość dachu: wielkość dachu ogranicza liczbę paneli, które można umieścić, a tym samym moc całej instalacji.

– zacienienie: konieczne będzie zbadanie, czy na dachu występują cienie, np. od innych sąsiednich budynków, drzew, itp.

dom z fotowoltaiką

– wiek dachu: okres użytkowania paneli słonecznych wynosi około 25 lat, dlatego idealnym rozwiązaniem jest instalacja na dachu, który jest w dobrym stanie i może wytrzymać kilkadziesiąt lat bez konieczności remontu, ponieważ oznaczałoby to konieczność demontażu całej instalacji fotowoltaicznej.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych Poznaj sprawdzone techniki czyszczenia kanałów wentylacyjnych
Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia Praktyczne porady jak dbać o lady restauracyjne z kamienia
Opolski biznes w jednym miejscu.