Ekran komputera i jego światło

Na początek trzeba powiedzieć, że ekran monitora emituje światło, które odbicia i refleksy licznie gromadzić się będą na standardowych soczewkach w okularach. To niestety sprawia, że oko musi wykonywać dodatkowy wysiłek, by przedostać się przez te odblaski, by w ogóle zobaczyć to na co chcemy patrzeć. My tego nie będziemy czuli, ale zwiększona praca oka na pewno sprawi, że będzie się ono szybciej psuć. Dlatego należy stosować środki specjalne, które będą w stanie te odbicia likwidować.

Częste wpatrywanie się w ekrany komputera, tabletu. Telewizora czy smartfona będzie powodować że mamy poważne zmęczenie oczu, dalej ból i pieczenie, pogorszone widzenie, nadwrażliwość na światło. Ekrany emitują światło widzialne wysokiej energii znane także jako światło niebieskie. Choć to światło będzie naturalne to jednak emitowane przez słońce wystawia oczy na promieniowanie, które ogólnie ma zły wpływ na człowieka.

Zalecane będzie używanie przed ekranami LCD okularów z soczewkami z powłoka antyrefleksyjną, choć jest ona rzeczywiście dobrym zabezpieczeniem, jednak nie ma ochrony przed światłem niebieskim. Należy także pamiętać, że wpatrując się w ekran komputera nasze mięśnie gałki ocznej będą cały czas mocno napięte i dlatego właśnie tak bardzo trzeba z tym walczyć i przyzwyczaić należy się do tego, by co kilkanaście minut przerwy wykorzystać i następnie poruszać wzrokiem po pomieszczeniu, by doprowadzić do uwolnienia napiętych mięśni, czego oczy bardzo nie lubią, dobrze będzie, gdy w czasie pracy przy komputerze wyjrzeć gdzieś daleko. Wiele osób rzeczywiście o tym wie, ale jednak bardzo mało osób się na to decyduje

Poprzednie ekrany do 100Hz miały wadę mrugania i oczy tego nie lubiły bardzo szybko się męczyły. Obecnie na nowych ekranach taki problem już się nie pojawia. Powłoka antyrefeleksyjna będzie eliminować odblaski, jednak jej stosowanie nie będzie gwarantować nam ochrony przed pogorszeniem wzroku. Niestety długotrwała praca przy komputerze ma to do siebie, że mocno wpływa na nasze oczy. Jeśli tak się dzieje trzeba się liczyć z tym, że regularnie będzie trzeba okulary zmieniać, ponieważ wada na oku będzie się pogłębiać. Z drugiej strony przed komputerem nie uciekniemy, ponieważ na takie właśnie działalności przy komputerach będziemy spędząć wiele czasu.

Powłoka antyrefleksyjna w duże mierze będzie eliminować odblaski, jednak jej stosowanie nie będzie nas chronić przed pogorszeniem się ostrości naszego wzorku. Sprawi jednak, że nie będzie się tak szybko psuć. Chodzi o to, że będzie sytuacja, w której oko będzie bardziej rozluźnione. Jak dowiadujemy się z badań u wielu osób na ternie USA występuje już CVS a więc syndrom widzenia komputerowego. Pojawia się zmęczenie, ból, brak ostrego widzenia.

Zaniedbany wzrok to niestety poważny problem, który może wprowadzić do wielu innych schorzeń, dlatego o własne oczy należy dbać i starać się o to, by jak najdłużej były one w bardzo dobrym stanie. Do zagrożeń jakie niesie komputer należy się przygotować, by ochronić nasze oczy.

 

 

Kategoria: Aktualności, Ciekawostki Tags: 

Sprawdź:

Ukraińcy w Polsce – jak uzyskać pozwolenie na pobyt i pracę Ukraińcy w Polsce – jak uzyskać pozwolenie na pobyt i pracę
Artroskopia stawu barkowego – w jakim celu się ją przeprowadza? Artroskopia stawu barkowego – w jakim celu się ją przeprowadza?
Czy komornik może zająć zwrot podatku z zagranicy? Czy komornik może zająć zwrot podatku z zagranicy?
Mieszkanie w okolicach Wrocławia Mieszkanie w okolicach Wrocławia
© 2019 Opolski Biznes.
Opolski biznes w jednym miejscu.