Dom parterowy z płaskim dachem czy z poddaszem użytkowym – które rozwązanie jest lepsze?

Budowa domu wiąże się najpierw ze stworzeniem projektu. Chcemy, aby jego bryła przykuwała wzrok, a wnętrze było praktyczne i funkcjonalne. Czym dom parterowy z płaskim dachem to dobre rozwiązanie? A może lepszy okaże się dom parterowy z poddaszem użytkowym? 

Domy parterowe z płaskim dachem-charakterystyka

Wygląd domów z płaskim dachem idzie w parze z nowoczesnością. Trudno zaprzeczyć temu, że wiele z nich charakteryzuje się oryginalnym, niepowtarzalnym stylem i często również futurystycznym designem. Na domy z płaskim dachem decydują się osoby prywatne lub deweloperzy, którym zależy na wyróżnieniu się i oryginalności. Bryła tych domów charakteryzuje się najczęściej minimalistyką i prostotą. Brak skosów sprawia, że wnętrze domu jest ustawne, praktyczne i funkcjonalne. W domach z płaskim dachem mamy przeważnie do czynienia z dużą liczbą przeszklonych powierzchni, dających wrażenie większej przestronności i doskonale doświetlających wnętrze.

Decydując się na ten dom, możemy zastosować w nim dość niecodzienne rozwiązania, np. zaaranżować na jego dachu „powierzchnię zieloną”, z której pociechę będą mieć osoby posiadające niewielkie możliwości zorganizowania ogródka na działce.

Domy parterowe z poddaszem użytkowym- charakterystyka

Domy parterowe z poddaszem użytkowym charakteryzują się dodatkową górną kondygnacją obejmującą jedno, rzadziej dwa piętra. Odnajdują się doskonale na niedużych działkach, na których budowa domu parterowego o porównywalnej powierzchni byłaby niemożliwa.

Ten rodzaj nieruchomości należy do jednych z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych w Polsce. Jest to sprawdzona i uniwersalna konstrukcja ciesząca się uznaniem rodzin, również wielodzietnych i dwupokoleniowych. Kondygnacja górna i dolna stwarza możliwość podziału domu na wygodne w codziennym użytkowaniu strefy- dzienną obejmującą parter oraz nocną- zlokalizowaną na zacisznym poddaszu. W domu z poddaszem chętnie zamieszkują osoby, które podjęły się opieki nad starszymi członkami swojej rodziny. Z racji możliwych problemów z poruszaniem się, seniorzy często zajmują parter jako wydzieloną część mieszkalną, natomiast osoby młodsze- mają do dyspozycji górną kondygnację zapewniającą im intymność i prywatność.  

Zalety domów parterowych z płaskim dachem

Domy parterowe z płaskim dachem wyróżniają się następującymi zaletami:

 • nadają bryle wyjątkowego i niepowtarzalnego stylu,
 • tańsze w budowie niż domy z dachem tradycyjnym- oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych,
 • odporne na wiatr i wichury z racji płaskiej powierzchni dachu,
 • duże i ustawne powierzchnie bez zbędnych skosów,
 • dobrze doświetlone pomieszczenia z dużymi oknami poprawiającymi komfort i samopoczucie domowników,
 • lepsze warunki do montażu paneli fotowoltaicznych,
 • umożliwiają wygospodarowanie dodatkowej powierzchni na dachu i budowę tarasu wewnętrznego.

Wady domów parterowych z płaskim dachem

Decydując się na dom parterowy z płaskim dachem, powinniśmy być świadomi również jego następujących wad:

 • Podatność na zmienne warunki atmosferyczne- opady deszczu mogą grozić przeciekaniem wody do środka, natomiast zalegający na dachu śnieg- grozić jego zawaleniem oraz zagrożeniem naszego życia lub zdrowia. Aby uniknąć odśnieżania, będziemy musieli zainwestować w odpowiednią instalację oraz wysokiej jakości materiały budowlane, które zagwarantują, że konstrukcja będzie odporna, wytrzymała i będziemy mogli czuć się bezpiecznie.
 • Konieczność przeanalizowania warunków zabudowy, które mogą nie dopuszczać na budowę domu z płaskim dachem.

Zalety domów parterowych z poddaszem użytkowym

Jako zalety tego typów domów należy wymienić:

 • niższe koszty ogrzewania z uwagi na bardziej zwartą bryłę budynku,
 • możliwość łatwego wydzielenia stref we wnętrzu,
 • niższe koszty budowy niż domu parterowego i piętrowego z powodu mniejszej powierzchni ścian, fundamentów i dachu,
 • uniwersalny i funkcjonalny, wybierany przez wiele rodzin,
 • możliwy do wybudowania na małej i wąskiej działce,
 • poddasze sprawdza się idealnie przy aranżacji powierzchni sypialnej.

Wady domów parterowych z poddaszem użytkowym

Domy te nie są również bez wad. Oto one:

 • mogą nie sprawdzić się u osób mających problem z wchodzeniem po schodach,
 • skosy na górnej kondygnacji zmniejszają kubaturę pomieszczeń i nie ułatwiają jej aranżacji,
 • wymagają budowy lub instalacji schodów.

dom

Dom z poddaszem użytkowym- dlaczego jest lepszy?

Analizując plusy i minusy każdego z rozwiązań, dom parterowy z poddaszem użytkowym jest lepszą propozycją. Powodem przemawiającym za tego rodzaju nieruchomością jest jej większa uniwersalność i praktyczność w porównaniu do domu z płaskim dachem.  Wady domu z poddaszem użytkowym nie są na tyle „sztywne”, żeby nie można było ich zniwelować, a nawet całkowicie usunąć. Osoby mające problemy z chodzeniem mogą zamieszkiwać parter. Skosy pomniejszające pomieszczenie, przy odpowiednio zaplanowanej jego aranżacji, mogą okazać się zaletą i stworzyć poczucie większej przytulności, zwłaszcza jeżeli w takim pomieszczeniu miałaby zostać urządzona sypialnia. Schody są oczywistym elementem w domach piętrowych lub z poddaszem. Niekoniecznie musimy je budować. Równie dobrze można zdecydować się na tańsze rozwiązanie w postaci gotowych schodów do montażu, które mogą pełnić walory ozdobne i tworzyć ciekawy element aranżacji wnętrza.

Dom z poddaszem użytkowym jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie przez nas polecanym.

Gdzie można kupić projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym?

W tym celu zapraszamy do skorzystania z usług biura architektonicznego AJR Studio we Wrocławiu, którego szeroka oferta obejmuje wykonywanie nowoczesnych i funkcjonalnych projektów domów i obiektów funkcjonalnych.  Elementem wyróżniającym nas spośród innych biur projektowych, jest zapewnienie klientowi wsparcia na każdym etapie inwestycji- od stworzenia projektu po jego realizację.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością a audytor wewnętrzny – różnice i podobieństwa Pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością a audytor wewnętrzny – różnice i podobieństwa
Co musisz wiedzieć o fumigacji palet drewnianych? Co musisz wiedzieć o fumigacji palet drewnianych?
Gry i zabawy logopedyczne – jak poprawić wymowę dziecka poprzez zabawę? Gry i zabawy logopedyczne – jak poprawić wymowę dziecka poprzez zabawę?
Alkoholowy zanik mózgu – na czym polega i jakie daje objawy Alkoholowy zanik mózgu – na czym polega i jakie daje objawy
Opolski biznes w jednym miejscu.