Długoterminowe stosowanie wszywki alkoholowej w leczeniu uzależnienia od alkoholu – czy jest możliwe?

Wszycie esperalu to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu. Jego działanie oparte jest na substancji czynnej, która uwalnia się do organizmu po spożyciu substancji uzależniającej. Jak każdy lek, także esperal ma okres, przez który działa. Dowiedz się nieco więcej na jego temat i przekonaj się, jak długo uwalnia się z niego substancja wywołująca awersję do alkoholu.

Na czym polega wszywka alkoholowa?

Substancja czynna zawarta we wszywce, czyli disulfiram działa przez okres około 12 miesięcy. Lekarz podczas zabiegu wykonuje na ciele, najczęściej w okolicy pośladków lub łopatki, niewielkie nacięcie. W nim umieszczany jest esperal. Jeśli w czasie, gdy wszywka jest obecna w ciele pacjenta spożyje on alkohol, pojawią się u niego dolegliwości przypominające kaca. Mają one jednak o wiele intensywniejsze nasilenie.

Disulfiram uniemożliwia prawidłowe trawienie alkoholu. Te dolegliwości mają na celu zniechęcić alkoholika do spożywania substancji uzależniającej. Już po kilku minutach od złamania zakazu pojawiają się takie symptomy, jak nudności i wymioty, silny ból głowy, zawroty, kołatanie serca oraz gwałtowne skoki ciśnienia. Spożywanie alkoholu mimo wszywki może spowodować poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet w skrajnych przypadkach zgon.

Czy esperal zawsze działa?

Najważniejsze w przypadku esperalu jest dobranie odpowiedniej dawki leku. Jeśli będzie ona zbyt mała, to wszywka nie spełni swojego zadania. Przyjmuje się, że na każde 10 kilogramów ciała należy zastosować jedną tabletkę.

Esperal cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na skuteczność, jaką zapewnia. Osoby z wszywką są zdecydowanie bardziej skłonne do zachowania abstynencji. Metoda ta powinna być więc zastosowana przede wszystkim u osób, którym trudno jest samodzielnie wytrwać w trzeźwości i nie potrafią poradzić sobie z chęcią sięgania po używki.

Po zakończonej terapii, gdy lek przestaje już działać, można ponownie wszyć esperal. Jeśli pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, to bez problemu można u niego założyć nową wszywkę. Wcześniej jednak lekarz musi przeprowadzić wywiad oraz ponowne badania, aby ocenić, czy jest to możliwe.

Przeciwwskazania do wszywki alkoholowej

Esperal nie może być zastosowany u każdego pacjenta borykającego się z problemem alkoholowym. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które to uniemożliwiają. Jednym z nich jest przede wszystkim uczulenie na którąś z substancji zawartych we wszywce. Przeciwwskazaniem do założenia wszywki są także zaburzenia krążenia oraz pracy serca.

Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać także osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, a w szczególności psychozy. Dyskwalifikacją do zabiegu są także podejmowane w przeszłości próby samobójcze.

alkohol

Jak przygotować się do zabiegu wszywki alkoholowej?

Pacjent chcący skorzystać z tej metody leczenia alkoholizmu, musi znaleźć sprawdzony gabinet, w którym zostanie mu założona wszywka alkoholowa. Kielce to jedno z wielu miast w całej Polsce, gdzie można znaleźć specjalistyczne ośrodki, zajmujące się tego typu leczeniem. Każdy pacjent jest wcześniej szczegółowo badany. 

Bezpośrednio przed zabiegiem u osób, które zakwalifikowały się do wszywki alkoholowej, przeprowadzana jest kontrola trzeźwości. Ma to ogromne znaczenie, gdyż w ich krwi nie może znajdować się nawet znikoma jego ilość. Pacjentom zalecane jest wcześniejsze poddanie się detoksowi.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on w pełni bezbolesny. Nie wymaga także długotrwałej rekonwalescencji. Tuż po jego zakończeniu pacjent może wrócić do swojej dawnej aktywności. Miejsce implantacji esperalu pod skórę jest niewidoczne. Dzięki temu nikt z otoczenia nie musi wiedzieć o wszywce. 

Samo wszycie esperalu nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Pacjent nie czuje, że pod jego skórą znajduje się kilka tabletek tego leku. W żaden sposób nie utrudniają one normalnego życia. Wręcz przeciwnie, świadomość ich obecności oraz  tego, że nie można sięgnąć po alkohol, sprawiają, że pacjent walczący z alkoholizmem może na nowo przewartościować swoje życie. Wszywka może być także stosowana jako wsparcie podczas psychoterapii uzależnienia u osób, które nie mogą samodzielnie poradzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol.

Kategoria: Aktualności

Sprawdź:

Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka Edukacja twojego dziecka przez zabawę – pozaj rolę drewnianych zabawek montessori w rozwoju dziecka
W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić? W czym biegać wczesną wiosną, aby się nie przeziębić?
Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych Skutki uboczne długoterminowego noszenia soczewek ortokorekcyjnych
Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników Zorganizuj grę integracyjną i popraw współpracę wśród swoich pracowników
Opolski biznes w jednym miejscu.